Анкара та Пекін бояться санкцій: банки країн обмежують операції з РФ (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: gettyimages.com

Туреччина різко скоротила постачання до Російської Федерації на початку 2024 року. Через проблеми з платежами турецький експорт до Росії у січні скоротився на 39%, пише Reuters. Банки Туреччини, Китаю та Об’єднаних Арабських Еміратів закривають рахунки російських клієнтів та зупиняють транзакції через загрозу вторинних санкцій. З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія стала рекордсменом за кількістю обмежень. Однак Москві частково вдавалося оминати санкції за рахунок паралельного імпорту через треті країни. Активну торгівлю з Росією вела Туреччина, але у 2024 році ситуація змінилася, інформує  FREEДОМ.

Туреччина скоротила постачання до Росії щонайменше на третину. Так, у січні 2024 року на російський ринок зайшло турецьких товарів на 631 млн доларів. Тоді як у січні 2023 року ця сума сягала 1 млрд доларів.

“Щодо низки товарів торгівля повністю припинилася. Експорт машинного обладнання, зокрема, припинився — просто через схожість із військовим обладнанням”, — з публікації агентства Reuters.

Проблеми у російсько-турецьких платежах почалися ще торік. Причина проста: фінансові установи Туреччини не хочуть потрапити під вторинні санкції США. Згідно з указом, який наприкінці 2023 року підписав президент Сполучених Штатів Джо Байден, американський Мінфін у спрощеному порядку може блокувати діяльність іноземних банків, причетних до операцій з постачання для російського ВПК.

“Банки призупинили обслуговування корпоративних клієнтів з російським корінням. Компаніям дійсно почали рекомендувати завершити операції з банком і закрити рахунок. В основному це стосується бізнесу, який використовував Туреччину як транзитну юрисдикцію для розрахунків і постачань, а також трейдерів нафти і газу”, — заявив Іскандер Міргалімов, консультант з міжнародних платежів у коментарі російським ЗМІ.

Посилили в Анкарі й вимоги до фізичних осіб, які хочуть відкрити рахунок. Ретельність перевірок усіх транзакцій із Росією вже вплинула на роботу російських експортерів нафти. Вони близько трьох тижнів не можуть одержати від Туреччини гроші за продані барелі, пише Reuters. Посол Російської Федерації в Туреччині Олексій Єрхов заявив, що проблема зберігається і є “дуже серйозною”, а переговори з Анкарою поки що безрезультатні. Не бажають потрапити під обмеження і в Пекіні. Три найбільші банки Китаю — Bank of China, China Construction Bank та Industrial and Commercial Bank of China перестали приймати платежі російських кредитних організацій.

“Китайські банки, як і американські банки, живуть у глобальному світі, тому для них важливо залишатися не під американськими санкціями. Тут просто треба розуміти, що будь-який банк, який оперує доларами, вже контачить із американською банківською системою, а отже, потрапляє під юрисдикцію США. Санкції в цьому випадку можуть вбити будь-який банківський нормальний бізнес. Тому китайські банки справді прагнуть зробити все, щоб не потрапити під американські санкції”, — заявив економіст Сергій Фурса.

Наприкінці минулого тижня стало відомо, що великі банки Об’єднаних Арабських Еміратів різко обмежили операції з Росією. Вони не приймають платежі з федерації та не здійснюють переказів у зворотний бік. А також закривають рахунки компаніям, власниками яких є росіяни. Тим часом посли країн Євросоюзу вже погодили 13-й пакет санкцій щодо Росії.

“За допомогою цього пакету ми вживаємо більше заходів проти організацій, залучених до обходу санкцій в оборонному та військовому секторах”, — написав Жозеп Боррель, верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки в соцмережі X.

Затвердити пакет обмежень планують 24 лютого — у другі роковини повномасштабної війни Росії проти України.

Прямий ефір