Аналогу п’ятої статті НАТО у них ніколи не буде: підсумки зустрічі російського та північнокорейського диктаторів підбив експерт

Зустріч Володимира Путіна та Кім Чен Ина. Фото: Известия

Зустріч російського диктатора Володимира Путіна з північнокорейським колегою Кім Чен Ином у Пхеньяні та підписаний ними договір про “всеосяжне партнерство” — це бажання створити ілюзію політичного союзу та дещо зменшити враження від своєї зовнішньополітичної ізоляції. Обидві сторони розуміють, що бойові дії вони будуть змушені у будь-якому випадку вести самостійно. Так підбив підсумки візиту Путіна до КНДР голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Він зазначив, що “оборонна складова” у подібних зустрічах завжди може бути, проте не йдеться про необмежену допомогу.

“Зрозуміло, що Російській Федерації категорично потрібні нові снаряди. Виробничі лінії РФ не здатні самостійно забезпечувати ту перевагу, якої російська армія потребує. Зараз у них на фронті є певна перевага у кількості артилерійських снарядів, але вона досягається зокрема завдяки постачанням із Північної Кореї… Мабуть, є бажання Путіна розширити ці показники. Окрім іншого, йде обмін військовими технологіями, нехай не найхитрішими. Але, зрештою, для КНДР, яка перебуває в глибокій міжнародній ізоляції насамперед з технічного погляду, це може мати значення. Але більшого, ніж політичної кооперації, обміну ресурсами та угод щодо якихось окремих військових компонентів, досягти не вдасться”, — вважає гість ефіру.

На думку Божка, ця зустріч та поглиблення співпраці між Пхеньяном та Москвою ще не створюють якогось антизахідного військового союзу.

“Це спроба координації між двома гравцями, які насправді розуміють, що в критичний момент вони в цілому залишаються одні. Чимось обмінюватися вони можуть, але як у НАТО п’ятої статті вони не мають, і ніколи не матимуть”, — упевнений голова Центру політичних досліджень.

Він додав, що Росія загалом не здатна створити альтернативу НАТО.

“Створити організацію, яка дорівнювала б НАТО, можна, тільки маючи дуже сильного військового донора безпеки, як США. Росія не має достатньо цієї безпеки, донором якої можна стати в небезпечному регіоні Азії… В умовах нинішньої конструкції і Китай, і Росія, і Північна Корея розуміють, що за свої інтереси доведеться воювати їм самим, навіть якщо їм доведеться воювати одночасно, тому що інтереси у них різні у різних частинах світу. Так, нехай це все спрямоване проти США, але об’єднатися в єдиний саме оборонний блок проти США їм не вдасться. А крім усього іншого, створення будь-якого оборонного блоку одразу ж підвищує загрози для Сполучених Штатів і, відповідно, ступінь їхньої реакції. А чи коштує шкурка вичинки? — резюмував Ярослав Божко.

Читайте також: Тези та норми договору між КНДР і РФ призводять до протистояння Південної Кореї та Росії, — Чаленко

Нагадаємо, договір про співпрацю між Росією та Північною Кореєю, підписаний під час візиту Путіна до Пхеньяну, на Заході сприйняли насторожено. Особливу увагу привернув пункт 4, який передбачає надання військової та іншої допомоги всіма наявними засобами кожної зі сторін у разі війни. Аналітики звертають увагу на те, що головною метою військової машини Пхеньяну може стати Південна Корея. Зважаючи на загрозу, яка наростає, Сеул оголосив, що розгляне можливість постачання озброєння Україні, чого раніше не дозволяло зробити південнокорейське законодавство.

Прямий ефір