Американський законопроєкт на 106 млрд дол. із допомогою Україні — шанси на ухвалення зважив експерт

Конгрес США. Фото: ukrinform.ua

Термін дії тимчасового бюджету США на 45 днів, який було ухвалено, щоб уникнути шатдауну, спливає в п’ятницю, 17 листопада. Якщо до цього часу не буде досягнуто компромісу щодо повноцінного бюджету, то можливі два варіанти розвитку подій: чи таки шатдаун, тобто тимчасове припинення роботи уряду, чи знову тимчасовий бюджет. Білий дім вважає, що навіть до нього має бути внесена допомога Україні. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик.

“А спікер [Палати представників Майк] Джонсон взагалі сумнівається в тому, що так потрібно робити. Він належить до трампістського крила Республіканської партії, яка ставить під сумнів необхідність надання подальшої допомоги Україні. На жаль, пан Трамп зробив одним із головних напрямів у своїй передвиборчій кампанії, що цю допомогу потрібно згорнути. Проте, опинившись на посаді спікера, пан Джонсон сказав, що він згоден, в принципі, поставити на голосування це питання. А якщо питання щодо продовження допомоги Україні буде поставлене на голосування, то, швидше за все, ця допомога буде проголосована”, — вважає гість ефіру.

На його думку, не стоїть питання про те, триватиме чи не триватиме допомога Україні, а лише про те, який саме законопроєкт буде врешті-решт ухвалено. Проте затримки із затвердженням допомоги підривають динаміку постачань Україні.

“Тому, звичайно, у Білому домі трошки у цьому питанні хвилюються”, — додав він.

Дубовик упевнений, що законопроєкт про допомогу Ізраїлю без України не буде підтриманий у Сенаті. Водночас ініціатива адміністрації Байдена про виділення 106 млрд дол. “об’єднаної допомоги”, на його думку, — ідеально продумана. І до неї, найімовірніше, будуть змушені повернутися.

“Окремий законопроєкт — виділення грошей Ізраїлю без України, який ухвалили в Палаті представників, не пройде через Сенат, і тим більше президент його не схвалить. Рано чи пізно для того, щоб виділити допомогу Ізраїлю, а ця тема популярна серед республіканців та демократів, їм потрібно повернутися до ідеї, можливо, зв’язування допомоги з Україною та цією великою сумою у 106 мільярдів, які Білий дім пропонував. Куди входить, до речі, й підтримка американських збройних сил, і переоснащення військових американських складів зброєю після того, як вони віддали частину Україні, і навіть зміцнення південного кордону США, на чому наполягають консерватори та республіканці. Вони бачать загрозу в нелегальній еміграції — це теж є у цьому законопроєкті Білого дому, у цих 106 млрд дол. І Китай там є, і Тайвань там є. Тобто, в принципі, він ідеально продуманий у цьому сенсі. І те, що поки що республіканці його не підтримують, — це чистої води політика”, — заявив Володимир Дубовик.

Читайте також: Ми починаємо надавати Україні менші пакети, щоб розтягнути допомогу, — Білий дім

Нагадаємо, Палата представників США схвалила законопроєкт щодо допомоги Ізраїлю без України. Раніше Білий дім звинуватив республіканців з Палати представників у політизації інтересів нацбезпеки після того, як вони запропонували окремий законопроєкт із допомогою Ізраїлю. До цього президент США Джо Байден направив до Конгресу терміновий бюджетний запит, щоб підтримати Ізраїль та Україну в протистоянні з агресорами.

Прямий ефір