Кореспондента міжнародної газети The Wall Street Journal Евана Гершковича, затриманого в Єкатеринбурзі, заарештували та помістили до московського слідчого ізолятора (СІЗО). Росія звинувачує його у шпигунстві “за завданням США”. За даними пресслужби суду, у СІЗО “Лефортове” журналіст перебуватиме до 29 травня, повідомляє FREEДОМ.
32-річний Еван Гершкович останні 6 років жив та працював у Росії. Перш ніж стати кореспондентом Wall Street Journal писав матеріали майже для всіх великих американських видань. У середу, 29 березня, під час роботи над публікацією про ПВК “Вагнер” у Єкатеринбурзі Еван був затриманий. Наступного дня Федеральна служба безпеки РФ повідомила, що журналіста підозрюють у шпигунстві. Того ж дня Лефортівський районний суд Москви заарештував Гершковича та залишив під вартою у СІЗО на 2 місяці.
“Лефортівський суд Москви обрав запобіжний захід Гершковичу, підозрюваному в шпигунстві (ст. 276 КК РФ), у вигляді ув’язнення”, — повідомили російські ЗМІ.
Стаття про шпигунство в Кримінальному кодексі РФ передбачає покарання у вигляді позбавлення волі терміном до 20 років. ФСБ повідомила, що Еван Гершкович за завданням американської сторони нібито збирав відомості, що є державною таємницею, про діяльність одного з підприємств військово-промислового комплексу Росії. Цю версію спростувала редакція Wall Street Journal.
“The Wall Street Journal категорично заперечує звинувачення ФСБ та вимагає негайного звільнення нашого довіреного та відданого справі репортера Евана Гершковича. Ми солідарні з Еваном та його родиною”, — заявили в редакції The Wall Street Journal.
За даними російської служби ВВС, перед затриманням Еван працював над двома матеріалами: про російську економіку та історію найманців ПВК “Вагнер”. Співрозмовники журналіста попереджали його про небезпеку та можливі переслідування, але він не зупинив роботу.
“Депутат законодавчих зборів Свердловської області В’ячеслав Вегнер розповів BBC, що півтора тижня тому зустрічався з Гершковичем і говорив з ним про своє звернення до Пригожина: Вегнер попросив засновника ПВК “Вагнер” залучити жінок-ув’язнених з ВК-6 Нижнього Тагілу до участі у “спецоперації” в Україні як медсестер та зв’язківок”, — повідомила російська служба BBC.
На затримання американського журналіста відреагували у більшості міжнародних організацій, які виборюють свободу слова. “Репортери без кордонів” закликали уряд Росії відпустити Евана. Видання The New York Times, Politico та Bloomberg також виступили із заявами.
“Перед міжнародними медіа стоїть непросте завдання: вивозити своїх репортерів з Росії або залишати їх там у небезпеці, щоб інформувати світ про те, що відбувається в країні”, — зазначив директор Центру Європи та Євразії Гудзоновського інституту Пітер Раф.
Припинити атаки на свободу слова на офіційному рівні закликала Україна.
“Жорстоке затримання ФСБ репортера Евана Гершковича є ще одним доказом того, що працювати з Росією та в Росії — небезпечно. РФ відкрито і демонстративно порушує закони та свободи. Про це мають пам’ятати насамперед міжнародні компанії, які продовжують працювати з агресором”, — заявив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.
Білий дім відреагував на затримання журналіста закликом до громадян США залишити Росію.
“Ми знаємо про ситуацію з Еваном Гершковичем. Ми перебуваємо в постійному контакті з Wall Street Journal щодо його долі. Неприпустимо, щоб громадяни США були ціллю російського уряду. Ми стурбовані долею Гершковича”, — прокоментувала радниця Білого дому Карін Жан-П’єр.
Редакція Wall Street Journal, де працював Еван, закликала адміністрацію Білого дому у відповідь на арешт їхнього співробітника вигнати зі США всіх російських журналістів.
“Бандитські лідери продовжують робити бандитські вчинки, якщо думають, що не заплатять за це жодної ціни. Адміністрації Байдена доведеться розглянути можливість дипломатичної та політичної ескалації. Висилання посла Росії у США, а також усіх російських журналістів, які працюють тут, — це мінімум, на який можна очікувати”, — йдеться у заяві редакції The Wall Street Journal.
Деякі міжнародні ЗМІ, аналізуючи ситуацію, пов’язують затримання американського журналіста з арештом у США та звинуваченням у шпигунстві громадянина Росії Сергія Черкасова. І проводять паралель із затриманням у Росії американської баскетболістки Бріттні Грайнер, яку пізніше обміняли на торговця зброєю Павла Бута.
Читайте також: Саміт за демократію: США зміцнюють альянс країн-союзників (ВІДЕО)