Країни G7 (“Великої сімки”) заморозили активи Росії за кордоном на суму 280 млрд дол. Група держав зазначає, що арешт не зніме доти, доки країна-агресор не відшкодує завдані Україні війною збитки. Рішення у “Великій сімці” називають лише “початком”, повідомляє FREEДОМ.
Першою державою, яка використає російські активи на благо України, стане Бельгія. Йдеться не про конфіскацію, а про передачу надходжень від податків на прибуток. Кошти підуть, зокрема, на військову техніку для ЗСУ, гуманітарну підтримку та макрофінансову допомогу.
На спільному брифінгу з президентом України Володимиром Зеленським прем’єр-міністр Бельгії Олександр де Кроо заявив, що Брюссель продовжить підтримувати Україну за трьома напрямками: військова допомога, посилення санкційного тиску на РФ та створення Фонду України у розмірі 1,7 млрд євро.
“Джерелом цього фонду стануть мільярдні російські активи, заморожені в Бельгії. У нас в країні є оподаткування доходів цих заморожених активів. Минулого року для нас було зрозуміло, що оподаткування доходів цих активів має на 100% піти на користь народу України”, — заявив прем’єр-міністр Бельгії Олександр де Кроо.
Для відшкодування збитків, завданих Росією Україні, планують використовувати й кошти РФ в Естонії. Естонський уряд ухвалив поправку до закону про міжнародні санкції. Згідно з документом, підсанкційне майно можна буде не лише заморожувати, а й конфісковувати. Наразі остаточне рішення за естонським парламентом.
“Законопроєкт, який ми з урядом направили до парламенту, дає змогу використати заморожені активи підсанкційних осіб в Естонії для компенсації збитків від війни в Україні. Ми маємо бути прикладом та стимулом для інших європейських країн у встановленні подібних правил. Росія має компенсувати Україні всю завдану війною шкоду”, — наголосила прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас.
Кроки до конфіскації та використання доходів від російських активів Бельгія та Естонія роблять на національному рівні. Спільного єдиного рішення союзники України наразі не ухвалили. Останнім часом зусилля, спрямовані на використання заморожених активів російського Центробанку, — це близько 300 мільярдів доларів, — активізували США.
“Наші союзники та народ України можуть бути впевнені: адміністрація Байдена за підтримки двопартійної більшості в Конгресі та американського народу працюватиме для того, щоб народ України отримав необхідну допомогу, щоб перемогти у цій війні. Я підтримую консолідацію надмірних доходів від російських заморожених активів у спеціальних клірингових центрах та використання цих коштів для підтримки України”, — заявила міністерка фінансів США Джанет Єллен під час візиту до Марокко.
Прогрес у питанні майбутньої конфіскації російських активів за кордоном зазначають у Києві. За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, наступного року країна розраховує отримати до 0,5 трлн дол. на відновлення.
“Крига скресла, і я переконаний, що наступного року Фонд відновлення поповниться власне конфіскованими російськими активами, які перебувають на Заході, у країн-партнерів. І це буде значною сумою. Загалом ми очікуємо, що це має бути сума від 300 до 500 млрд доларів, яка буде спрямована на проєкти українського відновлення інфраструктури, економіки. Усього, що зруйнувала Росія”, — повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Рішучих кроків щодо використання заблокованих російських коштів для допомоги Україні можна очікувати й від Євросоюзу, повідомляє агентство Reuters з посиланням на проєкт спільної заяви лідерів ЄС, які зустрінуться в Брюсселі 26-27 жовтня.
Читайте також: Партнери України вже 18 місяців думають, як вилучити активи РФ на відновлення України, — Мезенцева
Раніше повідомлялося, що Сполучені Штати Америки заморозили активи РФ на 8 млрд дол. Велика їхня частина перебуває в ЄС та Японії.