Наразі немає рішення про конфіскацію всіх заморожених на Заході активів РФ, сума яких орієнтовно становить 300 млрд дол., партнери України знайшли інші механізми для того, щоб використовувати їх для потреб Києва. Один із можливих — кредит на 50 млрд дол., які Україна отримає одразу, а повертатиметься він із доходів від заморожених активів. Щоб ця сума “накапала”, знадобиться не один рік. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
“Для того, щоб “накапало” 50 млрд дол. реципієнтам, треба ці 300 млрд заморозити років на 15 мінімум. І це рішення готується у надрах Європейського Союзу, бо основна сума цих активів перебуває на території ЄС. Це рішення, власне кажучи, це конфіскація. Через 15 років їх уже ніхто не поверне, бо вони застава, вони мають крутитися та генерувати відсотки. І, скажемо чесно, вже зараз починаються розмови про те, що якщо пройде ця схема, можна випустити ще кредит на 50 млрд через пару років і таким чином заморозити ці гроші взагалі на 50 років. Ось таке покарання агресору за розв’язану війну та за те, що він розорив країну”, — наголосив гість ефіру.
Він зазначив, що за більш ніж два роки повномасштабної війни РФ проти України, Захід так і не знайшов механізм вилучення заморожених активів Росії, оскільки боїться підриву довіри до європейських сховищ. Водночас Попов вважає, що “маленька хороша новина” про перерахування на потреби України 1,5 млрд євро з доходів від заморожених активів може бути “прологом до більшої новини”.
“Економічний вимір війни дуже важливий. У формулі миру Володимира Зеленського — справедливість, компенсація за завдану шкоду — це один із пунктів. Щобільше, зараз навіть у всіх інтерв’ю президент Зеленський каже, що це обов’язкова умова: ми не можемо вийти на будь-які мирні переговори, якщо не буде зрозуміло, хто ж заплатить за завдану шкоду. Так, сьогодні — це 1,5 млрд євро, потім — 1 млрд до кінця року. Це також суттєво для закупівель озброєння. Але йдеться про більш серйозні суми. Зараз вимірюватиметься реакція Російської Федерації на передачу перших відсотків, а потім продовжиться розмова про випуск цих фінансових інструментів. Фактично під чесне слово уряду США, Європейського Союзу, Канади, Японії, Великої Британії будуть випущені боргові інструменти. Україна отримає гроші одразу. А компенсуватимуться вони для цих країн із відсотків, які поступово накопичуватимуться. Але оскільки відсоток у Європейському банку ще менший, ніж в українських банках, то для того, щоб накопичити ці відсотки, потрібно буде багато років. Значить, чекатимуть”, — каже експерт Українського інституту майбутнього.
Він також прокоментував долю російських активів, заморожених у США.
“На території США, якщо не помиляюся, — близько двох, трьох, чотирьох мільярдів доларів. Було рішення Конгресу, яке дозволяє досить вільно розпорядитися цими активами. Поки що виконавчого рішення не прийнято. Це одна з переговорних позицій у тривалій комунікації між Сполученими Штатами та Російською Федерацією”, — сказав Ігор Попов.
Читайте також: Заморожені російські активи допоможуть Україні впоратися з дефіцитом бюджету 2025 року, — Фурса
Як повідомлялося, перший транш у сумі 1,5 млрд євро, отриманий із відсотків від іммобілізованих російських активів, на забезпечення України озброєнням переказав Європейський Союз.
Читайте також: Перший транш прибутку від росактивів піде на ППО та снаряди для України — подробиці (ВІДЕО)