Переговори Росії та України найближчим часом малоймовірні. А інформаційна хвиля щодо їхнього проведення є реакцією низки сторін на виборчу кампанію у Сполучених Штатах Америки та ризики, які можуть принести їхні результати. Україні у цій ситуації доводиться утримувати лідерство у питаннях переговорів та дипломатичних механізмів щодо врегулювання російсько-української війни. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості” Олег Саакян.
Він наголосив, що зусилля цілої низки держав щодо активізації теми переговорів активізовані зовсім не тому, що для цього є передумови. Особливо не змінилася ані ситуація на фронті, ані ситуація в галузі міжнародного права, ані ситуація з підтримкою сторін, що воюють.
“Відповідно, це реакція насамперед на виборчу кампанію в США та ризики того, що станеться після того, як прийде новий господар Білого дому. Через це країни, щоб потім розсістися за наперед купленими квитками, намагаються зайняти найвигідніші місця — бути посередником. Це найвигідніша роль. Вона дозволяє сидіти відразу на двох стільцях, торгувати з усіма сторонами та говорити про те, що вони є нейтральними. Ми бачили: Туреччина, Індія, Китай — багато країн претендують на цю роль. І Україна зараз розвиває формулу миру і квапиться до певної міри з організацією другого Саміту миру якраз до кінця осені, на мою думку, рівно тому, що динаміка загальносвітова і зокрема виборча кампанія в США підштовхують до того, що тоді буде найбільший пік зусиль цілої низки суб’єктів, аби спробувати провести якісь переговори. І Україні необхідно бути у всеозброєнні в цей момент і контролювати порядок денний для того, щоб деструктивні плани не взяли гору”, — вважає політолог.
Як він пояснює, йдеться передусім про те, що питання територіальної цілісності та суверенітету України взагалі не можуть бути на столі переговорів, тоді як щодо решти аспектів можливі ті чи інші компроміси.
“Це і питання суто мілітарного характеру, це і ширше — питання подальшої взаємодії щодо репарації, про завершення війни, чимало інших елементів, за якими, дійсно, можуть бути якісь дивовижні формули, де можуть бути посередники і де діалог може початися”, — вважає гість ефіру.
Водночас він наголосив, що до виборів у США цей діалог неможливий.
“Найосновніший на сьогодні знак “стоп”, скажімо, на шляху до переговорів найближчим часом — це, власне, те, що пан Байден не балотується. Він уже на сьогодні президент, що йде, як заведено говорити в США, “кульгава качка”. І, відповідно, Байден не може гарантувати нічого, що виходило б за горизонти 2024 року… Починаючи з 2025-го і далі — ми не знаємо, чи це буде Камала Гарріс, чи це буде Дональд Трамп. Ми не знаємо точно їхньої позиції. І, власне, загалом контекст, що складеться. Відповідно, які зараз переговори можуть відбуватися, якщо один із ключових глобальних гравців — США — не є агентами і не можуть, по суті, брати на себе будь-які зобов’язання та гарантувати їхнє виконання?” — резюмував Олег Саакян.
Читайте також: На чому мають базуватися переговори України та Росії розповів Подоляк
Нагадаємо, політолог Володимир Фесенко висловив думку, що лише військові успіхи Збройних сил України можуть змусити Росію сісти за стіл переговорів. Китай може натиснути на РФ, але тільки якщо побачить у цьому вигоду для себе. Водночас не відомо, чи братиме участь Москва у другому Саміті миру, адже він ламає російську стратегію.