Активісти взяли паузу, але боротьбу за майбутнє в ЄС не припиняють: ситуація у Тбілісі після протестів (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Тиждень, що минає, у Грузії був неспокійним — масштабні протести проти скандального законопроєкту про так званих “іноагентів”, спроби розгону незгодних із ним мітингувальників за допомогою водометів і сльозогінного газу, і провальне голосування за цей документ. Після всього, що сталося в грузинському суспільстві, багато хто говорить про свою недовіру до нинішнього уряду і бажання бути з цивілізованим світом. Про ситуацію в країні сьогодні, 12 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла кореспондентка Анжеліка Брушневська.

За її словами, у столиці Грузії ситуація спокійна. Тбілісі живе своїм звичайним життям. Як розповіли грузини, вони виконали багато роботи, і тепер можуть трохи відпочити. Щоправда, недовго, тому що налаштовані й надалі домагатися, щоб у їхній країні дедалі більше впроваджувалися європейські цінності.

“Європа, звичайно. Стиль життя, довкілля краще нам підходять. Більше позитивних сторін, ніж у Росії. Дуже багато факторів, навіть складно відповісти коротко. Загалом, Європа для нас набагато краща, ніж Росія”, — сказала жителька Тбілісі Натія.

“[Майбутнє Грузії] в Європі. Звісно, 100%, тому що ми більше хочемо розвиватися, бути сучасними, а не, вибачте, ходити в туалет у дірку чи щось подібне. Ні, саме Європа — це те, що для нас потрібно”, — поділився житель Тбілісі Гарік.

Подібні думки висловлювали практично всі грузини, з якими поспілкувалася знімальна група. Також вони багато говорять про свою підтримку України та боротьбу зі спільним ворогом. І твердо впевнені, що грузини самі мають вирішувати, якою буде їхня країна і не дозволять нікому вказувати, що їм робити. Тому припинятимуть усі подібні спроби Росії.

Громадяни Грузії змусили парламент відхилити в другому читанні законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”. Грузини показали наскільки значущі для них європейські цінності, права і свободи.

“Можливо, старше покоління і тягнеться до Росії, тому що вони жили в Радянському Союзі. Але ми інше покоління, нам не подобається навіть спілкуватися з росіянами. Ми бачимо цей величезний розрив між грузинами і росіянами в розвитку, освіті, свідомості”, — каже учасниця протестів Деа Бакашвілі.

“У нас країна зовсім по-іншому поводиться, зовсім по-іншому хоче жити, тобто вільно, красиво тощо. А в Росії відбувається те, що за 20 років не може свою країну підняти, а ще хоче захоплювати інші території і робити тільки погані речі. Тож наша країна завжди буде за Європу, за свободу і мир”, — висловився житель Тбілісі Ніколас.

Попри перемогу протестувальників, це може бути лише тимчасовим перепочинком. За словами політолога Вахтанга Маісая, у Грузії при владі перебувають політики з проросійськими поглядами і відкликання законопроєкту може бути вивертом. За даними, які потрапили до мережі, Маісая якраз і мав опинитися у списку іноагентів.

“У Грузії дуже сильні тенденції Homo Soveticus, такого радянського імперського мислення, яке все-таки залишає сліди в Грузії. Ще ці представники займаються і комерційною діяльністю, тому що багато хто пов’язаний з Москвою, з Росією, особливо бізнес. Тому що в 90-х роках під час громадянської війни і постситуації багато хто виїхав до Росії. І просто, звичайно, вони все ще схильні до російської ідеологічної машини”, — каже політолог.

Особливість таких проросійськи налаштованих сил у Грузії в тому, що самі себе вони часто називають проєвропейськими. Але разом із цим повторюють пропагандистську риторику Кремля, вважають у грузинській опозиції.

“Фактично ціла стратегія “Грузинської мрії”, правлячої партії, була побудована на тому, що нібито Захід, Україна хочуть відкрити другий фронт у Грузії, і ось вони протистоять цьому, щоб зберегти якось мир. І вони продавали цілий рік цей наратив. Адже вони планували це для гібридної війни, вони зберігали фасад своєї партії, що нібито вони прозахідники, але ми крок за кроком віддалялися від Заходу. І я думаю, що якраз війна в Україні стала таким собі лакмусовим процесом у цій ситуації, коли треба було вибрати сторону — або ти з Україною з цивілізованою спільнотою, або ти з Росією. І “Грузинська мрія” вибрала бути з Росією”, — розповів депутат парламенту Грузії Георгій Вашадзе.

У Росії ніяк не можуть змиритися з розпадом СРСР і не хочуть сприймати Грузію як незалежну країну. Є ще одна причина, через яку Кремлю вигідно тримати Тбілісі під контролем, це — обхід санкцій.

“Якщо ви зараз подивитеся, Росія під санкціями. Єдиний альтернативний шлях з Азії на Європу і з Європи на Азію йде через Грузію. Каспійське море, Азербайджан, Грузія, Чорне море, а потім вже Україна, або Румунія, Болгарія і Європейський Союз”, — каже Вашадзе.

Кремль не хоче втрачати окуповані грузинські території. Навпаки, розглядає їх як вигідний плацдарм для своїх збройних сил.

“Приблизно за 40 км від Тбілісі на окупованій території Грузії стоять потужні російські військові бази, які озброєні відповідними озброєннями. А 40 км — це вже зона дії РСЗВ “Торнадо”, “Град” тощо, за якими можуть працювати російські окупанти. Вже не кажучи про те, що навіть у 2017 році Кремль і абхазькі, і осетинські сепаратисти створили в окупованій Абхазії так зване оперативне регіональне угруповання, що налічує приблизно 10 тис. представників збройних сил сепаратистів і російських окупаційних військ”, — повідомив Маісая.

Ці сили Кремль не соромиться використовувати для залякування Тбілісі. Кілька днів тому в російських ЗМІ з’явилося повідомлення, що військові в окупованій Абхазії переведені на посилений режим несення служби через так звані заворушення в Грузії.

Читайте також: Грузинський народ десятиріччями йшов до незалежності попри російські примуси до “дружби” — огляд подій (ВІДЕО)

Прямий ефір