Запровадження Європейським Союзом санкцій на сільгосппродукцію з РФ і Білорусі не буде розв’язанням проблеми блокади польськими фермерами українського кордону. Таку думку сьогодні, 5 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.
“Річ у тім, що сьогодні фактично у всьому ЄС відбуваються різного роду акції фермерів, і вони не стільки пов’язані з Україною, скільки з традиційними проблемами, з якими сьогодні стикається аграрна галузь Євросоюзу. Насамперед йдеться про досить низькі міжнародні ціни, а це, звісно, збитки виробників. Друга проблема — зростання витрат виробництва, пов’язані з цінами на добрива, техніку і багато інших речей. Це питання, пов’язані з податками”, — сказав він.
Також, додав експерт, це питання, яким сьогодні приділяється дуже велика увага, зокрема, з боку фермерів, — перехід на зелену економіку, підвищені вимоги безпеки до харчових продуктів.
“Тут фермери говорять про те, що вони за все хороше, але робімо цей перехід більш плавним, повільним, з тим, щоб їм допомогли до цього адаптуватися. І це низькі ціни конкурентів на міжнародних ринках. Тут фермери кажуть, що “давайте, ЄС, допоможіть нам виходити з нашою продукцією на закордонні ринки”. А такий вихід на зарубіжні ринки і захист їхнього ринку можуть бути захистом від конкурентів, зокрема від України. Ось така дуже непроста картина”, — розповів Бураковський.
За його словами, ця ситуація дуже незвична для Європейського Союзу, тому що торговельна політика ЄС — це політика, яка реалізується на рівні Брюсселя.
“Тобто країни домовилися, що всі речі, пов’язані з торговельною політикою, реалізуються Брюсселем, це і загальна митна політика, і перемовини щодо вступу до ЄС, підписання угод про вільну торгівлю. Це все прерогатива Брюсселя з певною участю різного роду національних урядів та інститутів ЄС. З іншого боку, у зв’язку з певними політичними проблемами Євросоюз не може наказати Польщі, грубо кажучи, придушити невдоволення фермерів, це вже внутрішньополітичне питання. Тому шукається компроміс”, — пояснив експерт.
Бураковський вважає, що нинішня ситуація показує, наскільки будуть непростими перемовини України щодо вступу до ЄС, тому що Україна є одним із найбільших виробників-експортерів зерна на світовий ринок.
“І це, напевно, перше таке розширення Євросоюзу, коли країна, що входить чи то до трійки, чи то до п’ятірки за різними товарами сільськогосподарського виробництва у світі, вступатиме до Євросоюзу. Тому Україні потрібно бути готовою до того, щоб іти на пошук якогось взаєморозуміння. Це можуть бути квоти, якісь інші інструменти тимчасового обмеження постачання українського зерна на європейський ринок, але може бути і структурна перебудова економіки. Займімось, нарешті, глибшим перероблюванням зерна в Україні, і на світовий ринок постачатимемо вже готову продукцію, де конкуренція теж існує, але не така жорстка, як на ринку сільськогосподарських сировинних товарів”, — резюмував Ігор Бураковський.
Читайте також: Страйки фермерів, ситуація на кордоні та чи можливе повне закриття торгівлі Польщі та України: аналіз експертів
Нагадаємо, раніше Бураковський, коментуючи інформацію, що Варшава пропонує Євросоюзу запровадити спільні санкції проти сільгосппродукції з Росії та Білорусі, пояснив, що, як правило, у міжнародних санкційних режимах харчові продукти і зерно не підпадають під обмеження. Це вважається своєрідним гуманітарним коридором, який має допомагати не тільки експортеру, а насамперед споживачам зерна.