Польща розпочала своє піврічне головування в Раді Європейського Союзу, яке триватиме до 30 червня 2025 року. Одним із ключових на цей період Варшава визначила питання безпеки та оборони. Загалом же порядок денний — дуже широкий, масштабний, і більшість пунктів безпосередньо зачіпають інтереси України. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.
“Польща досить багато може зробити. Особливо, якщо порівнювати з попереднім головуванням Угорщини, яке було наповнене і конфліктами, і проблемами. У даній ситуації у Польщі є певні можливості, важелі і перспективи”, — сказав Пашков.
За його словами, план, який Польща вже представила, складається із семи пунктів. На першому місці в ньому — безпека та оборона.
“Тобто, це буде ключовим напрямком польського головування”, — акцентував гість ефіру.
При цьому Пашков вважає, що під час головування Польщі доведеться зіткнутися і з низкою проблем.
“Я маю на увазі і досить складний діалог із новообраним президентом США Дональдом Трампом. Це загалом торговельно-економічні відносини Вашингтона і Брюсселя, з одного боку. З іншого боку, очевидними є і внутрішні проблеми Європейського Союзу, з якими теж Польщі, як головуючій країні, доведеться зіткнутися. Це внутрішні проблеми та кризи в Німеччині та Франції. Президентські вибори в Румунії, складна ситуація в Молдові, Грузії, зокрема певна розкольницька політика Словаччини та Угорщини. Тобто досить багато викликів, які, так чи інакше, стоятимуть на порядку денному Європейського Союзу”, — сказав Пашков.
Він також нагадав, що в самій Польщі у травні 2025 року відбудуться вибори президента. Тож, вважає Пашков, це теж буде певним чинником, який впливатиме на ефективність польського головування в Раді ЄС.
Експерт пояснив, що говорити про якусь вирішальну та кардинальну роль країни-голови не доводиться, оскільки в Європейському Союзі рішення здебільшого ухвалюються консенсусом, згодою всіх країн. Але Польща ініціюватиме і продукуватиме ініціативи в ключі того порядку денного головування, який вона запропонувала.
“Польща збиратиме відповідні міжвідомчі конференції, висуватиме на обговорення питання, які їй видаються найактуальнішими, зокрема з погляду порядку денного польського. Тут у Польщі є певна ініціатива, і, я думаю, вона буде досить ефективно її використовувати. З огляду на те, що все ж таки проблема безпеки і оборони для Польщі, як для прифронтової держави, вони самі про це говорять, є очевидним і безумовним пріоритетом. І в цій ситуації зусилля Польщі, її ініціативи будуть сфокусовані саме на цьому напрямі”, — зазначив Пашков.
Для України, на його думку, дуже важливим є те, що в період головування Польщі йтиметься про формування мирного плану з припинення війни, який розробляє команда Трампа.
“Польща заявляє про те, що без України і без її союзників у Європі ось цей діалог американо-російський не повинен іти. Мають брати участь усі зацікавлені сторони. Це для нас, безумовно, важливо. Як і те, що Польща досить серйозно ставиться до подальшого використання заморожених російських активів”, — акцентував гість ефіру.
Пашков зауважив, що для Польщі також важливий процес розширення ЄС.
“Тобто порядок денний дуже широкий, масштабний. І більшість пунктів зачіпає безпосередньо інтереси України. Зокрема, з огляду на той факт розширення, який Польща ставить на чільне місце”, — резюмував спікер.
Нагадаємо, Польща розпочала своє піврічне головування в Раді Європейського Союзу, яке триватиме з 1 січня до 30 червня 2025 року. Головування Польща прийняла від Угорщини, яка завершила свої повноваження 31 грудня 2024 року.
Раніше президент України Володимир Зеленський привітав Польщу з початком головування в Раді ЄС. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що Київ розраховує на польське лідерство, принципову позицію та рішучість.