Аграрний експорт, військові проєкти та миротворчість: що запропонували Україні в ОАЕ і Туреччині

Президент Володимир Зеленський і перша леді України Олена Зеленська в ОАЕ. Фото: president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський і перша леді України Олена Зеленська 17-18 лютого відвідали Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) і Туреччину.

Пріоритети візиту до обох країн — повернення українських полонених, розвиток інвестиційної та економічної співпраці, а також реалізація масштабної гуманітарної програми, повідомив глава держави.

Зустріч із представниками ОАЕ

17 лютого в Абу-Дабі Зеленський провів переговори з президентом ОАЕ Мухаммадом бін Заїдом Аль Нагаяном — як у розширеному форматі, так і тет-а-тет.

Одним із ключових питань стало звільнення українських військових із російського полону. Україна розраховує на підтримку Еміратів у цьому питанні, враховуючи, що за їхнього посередництва вже відбулося 12 обмінів полоненими.

Зеленський також поінформував співрозмовника про ситуацію на фронті, зокрема про участь північнокорейських військових у війні проти України. Він підкреслив, що союз Росії з КНДР та Іраном створює загрозу не тільки Україні, а й усьому світові, включно з країнами Близького Сходу. У зв’язку з цим український лідер закликав посилювати санкції проти Москви.

Крім того, президент України розповів про дипломатичні зусилля щодо завершення війни та досягнення справедливого і міцного миру.

Зеленський нагадав, що, попри російську агресію, Україна залишається одним із ключових гарантів продовольчої безпеки у світі. У межах гуманітарної ініціативи “Зерно з України” країна вже доправила 286 тис. тонн агропромислової продукції до 15 держав, які найбільше її потребують, рятуючи мільйони життів.

Президент повідомив про запуск нової програми “Продовольство з України”, спрямованої на допомогу сирійському народу, і запросив ОАЕ приєднатися до цієї ініціативи.

Окремо було обговорено створення продовольчого хаба в Єгипті та розвиток сільськогосподарських проєктів в Україні.

Сторони обговорили зміцнення двостороннього співробітництва, включно з інноваціями, торгівлею та інвестиційними проєктами.

До повномасштабного вторгнення Росії товарообіг між Україною та ОАЕ сягав 1,15 млрд доларів. Через війну він знизився, але поступово відновлюється.

У присутності лідерів двох країн перший віцепрем’єр-міністр України Юлія Свириденко та державний міністр зовнішньої торгівлі ОАЕ Тані бін Ахмед Аль Зеюді підписали Угоду про всеосяжне економічне партнерство (CEPA) між урядами України та ОАЕ.

Основні положення угоди:

  • Лібералізація торгівлі між Україною та ОАЕ, включно з вільним доступом українських товарів до ринку Еміратів для 96,6% товарних ліній.
  • Спрощений доступ українських компаній до ринків ОАЕ та інших країн регіону.
  • Усунення торгівельних бар’єрів, створення передбачуваних умов для експорту та інвестицій.
  • Відкриття можливостей для українського бізнесу в усіх ключових секторах економіки.

Це перша угода такого типу, яку Україна підписала з країною Перської затоки.

Угода передбачає зняття обмежень на частку іноземного капіталу до 70%, а в окремих секторах (освіта, охорона здоров’я, будівництво, бухгалтерський облік) — до 100%.

У вільних економічних зонах ОАЕ українські компанії зможуть повністю володіти своїм бізнесом. Це важливий крок для розвитку українського підприємництва в регіоні.

Мінекономіки України прогнозує, що угода дасть змогу зберегти позитивне сальдо зовнішньої торгівлі, яке 2023 року становило 51,5 млн доларів. У середньо- та довгостроковій перспективі вона може вплинути на зростання реального ВВП на 0,1%.

З набуттям угодою чинності очікується збільшення експорту українських товарів, включно з металами, борошном, соняшниковою олією та іншою продукцією харчової промисловості.

Під час візиту в ОАЕ міністр оборони України Рустем Умеров обговорив із партнерами повернення українських військовополонених.

Зустріч із представниками Туреччини

18 лютого відбулися переговори з Туреччиною, де обговорювалося зміцнення двостороннього оборонного співробітництва. Володимир та Олена Зеленські розпочали візит, вшанувавши пам’ять першого президента країни Мустафи Кемаля Ататюрка.

В Анкарі президент України та перша леді взяли участь у відкритті нового комплексу Посольства України в Туреччині. Також був присутній майбутній Посол України в Турецькій Республіці Наріман Джелял. Проєкт посольства було затверджено ще 2019 року. За словами Володимира Зеленського, стіни посольства зводили в міру того, як зростала співпраця між Україною і Туреччиною.

Також глава держави зустрівся з представниками української та кримськотатарської громад у Туреччині.

Також Україна і Туреччина домовилися про розвиток спільних оборонних проєктів і нарощування військового потенціалу.

“Туреччина — наш стратегічний партнер. Спільна робота у сфері оборони допомагає зміцнювати стійкість України і підвищувати нашу ефективність на полі бою”, — підкреслив Умеров.

Також Україна і Туреччина 18 лютого підписали два меморандуми про співпрацю, повідомляє пресслужба Офісу президента України.

“У присутності президентів було підписано два документи: Меморандум про співпрацю в галузі медіа та комунікацій і Угоду про співробітництво у сфері освіти”, — зазначено в повідомленні.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган на спільній пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським запропонував турецьку допомогу в організації тристоронніх мирних переговорів між Україною, Росією і США.

Туреччина готова стати посередником у завершенні війни та наближенні стійкого миру, акцентував він.

“Якщо врахувати активну дипломатичну діяльність, яку проводить Туреччина протягом трьох років, наша країна є ідеальною стороною для перемовин, що, ймовірно, розпочнуться, між Росією, Україною та Америкою. Під час переговорів із Зеленським я заявив, що Туреччина підтримає територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України. Водночас я наголосив, що ми надаватимемо будь-яку підтримку для завершення перемовин і встановлення сталого миру. Уже має завершитися ця війна, яка спричинила смерть багатьох невинних і призвела до колосальних руйнувань”, — заявив Ердоган.

Експерти висловилися про перспективи співпраці України з ОАЕ і Туреччиною

Про те, наскільки Туреччині та ОАЕ вигідна співпраця з Україною – в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олег Устенко, економіст, ексрадник президента України;
  • Олег Постернак, політтехнолог, керівник центру політичної розвідки;
  • Євген Костогризов, аналітик Ради зовнішньої політики “Українська призма”.

ОЛЕГ УСТЕНКО: Українські виробники спробують збільшити свою частку експорту на ринок ОАЕ

— Наскільки я розумію, передусім ідеться про доступ українських виробників на ринок ОАЕ, особливо для аграрного бізнесу та легкої промисловості. Українські компанії вже активно працювали в цьому напрямку, намагалися вийти на ринок, і тепер вони прагнутимуть збільшити свою частку. Крім того, інші галузі також спробують використати нові можливості.

Це важливо для України з різних поглядів. Це новий ринок, а Україна є експортно залежною країною, особливо в аграрному секторі. Сільськогосподарська продукція завжди була ключовим експортним напрямком, тому українські виробники прагнутимуть диверсифікувати ринки збуту. Причому йдеться не лише про традиційні постачання зерна, а й про просування інших категорій товарів.

Що стосується легкої промисловості, її потенціал на цьому ринку значний. Українські виробники вже представлені тут у широкому спектрі — від шкарпеток до верхнього одягу, і тепер вони планують зміцнювати свої позиції.

Загалом, це позитивний крок, особливо на тлі напруженості, що розгортається навколо торгівельних війн і можливого введення торгівельних бар’єрів в інших регіонах.

У такому випадку Україна і ОАЕ проводять політику найбільшого сприяння, що тільки сприяє розвитку взаємної торгівлі.

Крім торгівлі, Україна зацікавлена в інвестиціях ОАЕ, і тут відкривається широкий спектр можливостей. Україна залишається привабливим місцем для капіталу, і Емірати виявляють до цього серйозний інтерес.

Тим більше, інтерес для Еміратів становить навіть такий несподіваний, на перший погляд, сектор, як туристичний бізнес. Хоча зараз це може здатися нестандартним напрямком, Емірати вже мають успішний досвід у цій сфері, і це питання порушувалося під час переговорів.

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Війська Туреччини могли б приєднатися до миротворчої місії європейських країн

— Ці візити були заплановані заздалегідь, і вони збіглися з тим фактом, що Трамп і Путін домовилися про контакт між своїми делегаціями. Тому я не став би надавати цьому візиту Зеленського більше значення, ніж намагаються бачити в ньому різні аналітики. Єдине, що хотілося б відзначити, — наприклад, візит до Арабських Еміратів супроводжувався підписанням дуже важливої угоди, згідно з якою 99% українських товарів не обкладатимуться митом.

Арабські країни давно є ключовими партнерами України — як у сільськогосподарському експорті, так і в енергетичній кооперації.

Туреччина останніми місяцями практично відмовилася від посередницьких ініціатив, хоча раніше мала такі амбіції. Можливо, вони могли б реалізуватися за інших обставин, якби Трамп не зробив це своєю “фірмовою фішкою” у зовнішній політиці.

Туреччина — це країна, чиї війська точно могли б приєднатися до миротворчої місії європейських країн. При цьому Туреччина зберігає певні позиції, продовжуючи військову співпрацю з Росією, що є своєрідною формою маневру та балансування всередині НАТО.

Крім того, між Україною і Туреччиною вибудувано дуже ґрунтовний економічний діалог, особливо у сфері вільної торгівлі. Туреччина будує для України військові судна, розміщує завод з виробництва безпілотників на українській території.

Між Зеленським і Ердоганом давно склалися стійкі відносини, і, природно, Ердоган, як і Зеленський, захищає економічні та політичні інтереси своєї країни. Однак робить це не в стилі Трампа, а більш аргументовано, виважено і послідовно. Цим двом лідерам дійсно є про що поговорити.

ЄВГЕН КОСТОГРИЗОВ: У США немає достатніх важелів, щоб примусити інші країни до збільшення видобутку нафти

— Близько трьох тижнів тому Дональд Трамп активно заявляв, що якщо у світі загалом вдасться знизити ціни на нафту, то Російська Федерація виявиться нездатною продовжувати бойові дії на колишньому рівні. Банально тому, що в неї почнуть закінчуватися гроші, а економіка стане нестабільною.

Які попередні підсумки ми вже маємо? Трамп цілком офіційно звернувся до країн ОПЕК із проханням збільшити видобуток нафти, щоб чинити економічний тиск на Росію. Як ми бачимо, ціни на нафту дійсно знизилися, але незначно. Йдеться не про десятки доларів, а всього лише про кілька, причому навіть не на всі марки нафти. Тобто успіх, якщо бути максимально прагматичним, вкрай обмежений – і навіть важко назвати його успіхом. Жодних реальних наслідків, крім, можливо, невеликого переляку з боку Росії, досягнуто не було.

Саудівська Аравія навряд чи змінить свою позицію, якщо тільки не станеться чогось надзвичайного під час переговорів з РФ. Питання в тому, що могло б, наприклад, образити Саудівську Аравію з боку Росії? Поки що вона, як один із найбільших експортерів нафти, не має наміру настільки збільшувати видобуток, щоб загнати Російську Федерацію в економічну кризу.

Тож енергетичний трек, принаймні щодо нафти, можна поки що відкласти. На даний момент він показав, що у США або немає достатніх важелів, щоб примусити інші країни до значного збільшення видобутку нафти. Або у цих країн просто немає бажання робити це. Можливо, вони знайшли альтернативні шляхи вирішення і тепер дивляться на ситуацію інакше.

Читайте також: Струс перед обличчям російської загрози: чого домагається Трамп від Європи  

Прямий ефір