Росія використовує школи на тимчасово окупованих територіях як метод тиску на українських громадян. Якщо батьки не віддають дітей у визначені російськими окупантами школи чи інтернати, їм обмежують доступ до медичного обслуговування, соціальних чи гуманітарних установ. Щобільше, російська окупаційна влада не допускає до занять старшокласників без російського паспорта і дає їм 10 днів, щоб “виправити ситуацію”, повідомляє FREEДОМ.
Бенефіціаром війни Росії проти України нібито є Сполучені Штати, а частини Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей та Крим — не тимчасово окупована російською армією територія, а нібито нові землі РФ. Всі ці фейки містить новий підручник з Росії. Тисячі екземплярів цих “агіток від Мединського” російська окупаційна влада завезла до шкіл на захоплених українських територіях. За словами російського міністра освіти Кравцова, ця збірка кремлівської пропаганди необхідна буцімто для “боротьби з розколюванням народів та поширенням недовіри між людьми”.
“Просто у прямому розумінні переписують історію. Ми, наприклад, аналізували підручник 11 класу. У ньому є “геніальний стратег” Йосип Сталін, а про репресії практично нічого не йдеться. Післявоєнне відновлення подається в чудовому світлі, при цьому забувають, що 1947-го був голод, який охопив європейську територію тодішнього Радянського Союзу”, — коментує новий російський підручник експерт та аналітик Центру громадянської освіти “Альменда” Олег Охредько.
На окупованих територіях України Росія не лише нав’язує дітям антиукраїнські та антизахідні настрої, а й мілітаризує освіту. Просуває “Юнармію”, відкриває дитячі військово-патріотичні табори, кадетські школи, змушує відвідувати “Розмови про важливе” і дивитися патріотичне російське кіно.
Так, в анексованому Росією Криму школярів — з 5 класу та старше — у новому навчальному році почали навчати військової справи. Обов’язкові пункти курсу — вогнева, стройова, тактична та медична підготовка. Ні стан здоров’я, ні релігійні переконання уникнути занять не допоможуть. Той, хто не потрапив на польові збори, пройде так звану теоретичну частину.
“Проводяться різноманітні акції. Навіть у дитячих садках проводиться акція “Росія — мій улюблений дім”, в рамках якої конкурси малюнків, що включають, наприклад, перефарбування української символіки на російську символіку. Основна мета — викорінення їхньої української національної ідентичності, переформатування їх у російських громадян, які будуть готові захищати інтереси російської влади та в майбутньому брати участь в інших війнах, що вестиме РФ”, — каже юристка громадської організації “Регіональний центр прав людини” Ксенія Корнієнко.
У школах на окупованих Росією територіях — дефіцит кадрів. Багато українських вчителів відмовилися співпрацювати із загарбниками. За це їх звільняють, арештовують та примусово виселяють. Щоб хоч якось поповнити штати, росіяни завозять своїх педагогів, обіцяючи високі зарплати. Як констатують аналітики, окупанти діють за кримським сценарієм. Зарплати вчителів на анексованому півострові у 2014-2015 роках були значно вищими, ніж у Росії. Сьогодні — нижче середнього.
“Всі громадяни Російської Федерації, які незаконно приїхали на територію України, навіть якщо вона зараз тимчасово окупована, мають бути покарані. Інша річ, як знайти ці списки, як їх верифікувати… Наші правоохоронні та наші розвідувальні органи працюють над цим. Чому я постійно згадую продовження санкційної політики? Не можна обмежуватись при введенні санкцій тільки керівництвом. Кожен росіянин повинен знати: якщо він своїми діями сприяє окупації територій України, він має за це дістати покарання”, — наголосив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Водночас російські школи на окупованих територіях відвідують далеко не всі. Багато хто навчається в українських навчальних закладах — онлайн. Станом на початок минулого навчального року таких дітей з окупованих територій було майже 100 тисяч.
Читайте також: Уроки ненависті: як путінський режим ростить для себе нових солдатів
Нагадаємо, у Росії випустили нові підручники історії. У них, крім іншого, є параграфи про так звану “спеціальну військову операцію” — злочинну війну Росії проти України. За словами авторів посібника, вони повністю переписали розділи історії з 1970-х і до сьогодні.
Читайте також: Ревізії піддані 60-ті, 70-ті, 80-ті, 90-ті та “нульові” — це схоже на ідеологічні кампанії 20-х, — Черкасов про нові підручники у РФ