Агенти Кремля на Заході: хто вони і що роблять — у розборі експертів

Ілюстрація: gettyimages.com

Росія активно намагається нарощувати та розвивати свої шпигунські мережі в Європі. Інформація про затриманих російських агентів надходить із різних країн.

Таку ситуацію експерти пояснюють війною, яку Росія розв’язала проти України. Країні-агресорові важливо знати яка і звідки буде іти допомога, насамперед, озброєння, Україні. Вона намагається через своїх людей зробити так, щоб цю допомогу, якщо не зупинити, то хоча б зменшити її розміри або збільшити терміни її доставок.

Що відомо

У щорічному звіті, який опублікували швейцарські спецслужби розвідки, зазначається, що серед 220 акредитованих осіб російських дипломатичних та консульських установ у Женеві та Берні принаймні третина працює на російські спецслужби.

З початком війни Росії проти України велика кількість російських дипломатів була витурена з європейських країн. Так, навесні 2022 року Франція видворила із країни 41 російського дипломата. У квітні 2023 Норвегія оголосила персонами нон грат 15 співробітників посольства РФ, а Швеція вислала п’ятьох російських дипломатів. Це, а також візові обмеження, ускладнило роботу російських шпигунів у ЄС.

“З іншого боку, війна відкриває можливості для російської розвідки відправляти своїх агентів як біженців. Велика кількість біженців, ймовірно, допомагає деяким працівникам розвідки пересуватися непоміченими та знаходити притулок у Європі. Однак, проникнувши під виглядом біженців, вони не мають необхідного рівня доступу і не можуть обертатися в тих самих колах, як особи з дипломатичною акредитацією. Отже, як заміна вони менш корисні, принаймні, перші кілька років”, — йдеться у звіті Федеральної служби розвідки Швейцарії.

Нещодавно The Washington Post опублікувала розслідування про вербування Росією агентів у Польщі. Вони повинні були відстежувати ситуацію в морських портах, розміщувати камери вздовж залізниць та ховати пристрої стеження у військових вантажах.

У Польщі операцію назвали найсерйознішою російською загрозою на території НАТО, метою якої є зрив поставок західної техніки та озброєння в Україну. Польська влада вважає: замовником є Головне управління Генштабу збройних сил РФ (колишнє Головне розвідувальне управління).

Крім цього, за підозрою у шпигунстві на користь Росії у Великій Британії заарештували трьох громадян Болгарії. Як повідомляє The Telegraph, двоє чоловіків та жінка проживали у квартирі неподалік бази Королівських військово-повітряних сил на заході Лондона. У них знайшли підроблені документи, зокрема паспорти і посвідчення особи Великобританії, Болгарії, Франції, Італії, Іспанії, Хорватії, Словенії, Греції та Чехії.

У Словенії затримали подружню пару із Аргентини. Її підозрюють у роботі на російські спецслужби. У Греції теж затримали подружжя, яке шпигувало на користь Москви.

“За нинішніх обставин за російськими громадянами в країнах Заходу варто було б спостерігати більше, ніж раніше, тому що це громадяни країни, яка веде агресивну війну”, зазначив президент Чехії Петр Павел.

Ще один варіант для російської розвідки — вербування прихильників “русского міра” на місцях. Тих, хто мешкає в Європі давно, але продовжує ненавидіти західні демократії. Їх називають “разовими агентами”.

“Вони ініціативно виходять на зв’язок із російськими розвідками та виконують їх завдання. Навіть якщо вони нічого не роблять, а просто транслюють у маси російську пропаганду, це теж корисні ідіоти. Росія використовує таких ініціативників як разові предмети — один раз використати та отримати інформацію. Їх не шкода, їх не бережуть. Спіймали і спіймали”, коментує військовий експерт Михайло Притула.

Розбір експертів

Детальніше про те, як працюють російські агенти на Заході, і хто вони — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014–2015 рр.);
  • Ігор Ейдман, політичний експерт, політолог, публіцист;
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова Міжнародної асоціації малих міст.

ВІКТОР ЯГУН: Так звані нелегали готуються протягом десятків років

— Російська Федерація перейшла від використання дипломатів під прикриттям до дуже серйозної теми, яка називається нелегали.

І у Словенії ми бачили таких нелегалів. Це офіцери російської розвідки, зовнішньої розвідки Росії, які були імплементовані у слов’янське суспільство через Аргентину.

З радянських часів відомо, що дуже активно завжди використовувався латиноамериканський напрямок. Тобто російського офіцера, його сім’ю імплементували під чужими документами десь у Бразилії, в Аргентині, ще якійсь країні, і вони вже з документами тієї країни через певний час з’являлися десь у Штатах.

Чому це робилось? Тому що акцент, з яким розмовляють англійською вихідці з Росії, дуже характерний. І для того, щоб його приховати, як правило, відпрацьовується легенда, що людина саме з Латинської Америки.

Це зроблено і для того, щоб не можна було відстежити походження цих людей.

Такого агента, який виявився громадянином РФ, викрили в одному з відділень міжнародного суду під виглядом бразильця.

Це дуже поширена практика російських спецслужб. І те, що вони зараз почали використовувати нелегалів — це такий штучний товар — який готується не один рік, десятиліття, говорить про те, що у них справді дуже великі проблеми в Європі з використанням агентурних методів роботи, з використанням безпосередньо тих офіцерів, які працюють під дипломатичним прикриттям.

Дуже серйозно постраждали їхні резидентури після 2014 року. Дуже багато країн не просто активно скорочують персонал російських посольств на своїй території, але приводять його відповідно до міжнародних норм, тобто виходить ніби паритет: якщо у нашому посольстві в Москві працює 20 осіб, чому у вашому у нас працює 175?

Величезна кількість антен на даху російського посольства завжди викликала подив у правоохоронних органів та спецслужб Молдови. Навіщо їм потрібні були антени, які явно не призначалися для уловлення телевізійного каналу або навіть для уловлення якогось шифрувального зв’язку з Москвою? Величезна кількість антен насамперед призначалася для зв’язку зі своєю клієнтурою в Придністров’ї, з військовими Придністров’я, для моніторингу радіоефіру навколо посольства та в самому Кишиневі. Для розуміння — Служба інформації та безпеки Молдови перебуває фактично через дорогу від російського посольства.

Зараз це все буде припинено, тому що кількість персоналу в цій будівлі буде приведена у відповідність до молдавського.

ІГОР ЕЙДМАН: Агенти з Росії в Німеччині працюють дуже активно

— Звичайно, Росія не припинила своєї гібридної війни проти вільного світу, і навіть активізувала після початку війни її від і до. І тут всілякі агенти впливу.

У Німеччині постійно якісь скандали відбуваються довкола цього. Був дуже потужний скандал із якимось Сергієнком — це російський письменник нібито, це його офіційний статус. Фактично він шпигун, я думаю. Його листування зламали. І через це листування стало зрозуміло, що через Сергієнка фінансується російськими кривавими грошима фракція в Бундестазі вкрай правої партії “Альтернатива в Німеччині”.

Більше того, це на російські гроші вони там зробили позов проти федерального уряду через поставки німецьких танків Україні, щоб через судовий позов зупинити цей процес. Щоправда, нічого не вийшло, але гроші від Росії Сергієнко та його друзі-депутати отримали.

Працюють агенти із Росії все дуже активно. Періодично відбуваються різноманітні заходи: автопробіги та демонстрації російськомовної діаспори на підтримку курсу Кремля.

Треба сказати, що в Німеччині просто вже зараз неможливо, це не сприймається суспільством, і навіть правоохоронними органами прямо говорити, що ми підтримуємо Путіна, підтримуємо Росію.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Агентурна мережа РФ розповзлася по всьому світу

— Насамперед концентрація агентів розвідки Російської Федерації у всіх країнах світу відбувається через дипломатичні установи: посольства та консульства. Це цілком очевидно. Це ще з часів Радянського Союзу еволюціонувала робота із розвідниками в інших країнах.

Росіяни намагаються впливати деструктивно на всі країни світу, які мають для них геополітичний інтерес.

Вони намагаються впроваджувати своїх людей у своїх інтересах через діаспору — це зараз найефективніший шлях.

Через росіян чи любителів “русского міра”, через російськомовних вони намагаються транслювати повістку і так чи інакше виходити на різні цілі: від технологічного шантажу, від пошуку на крадіжці технологій, впливу на політичні процеси… Тому що ці люди в різних країнах можуть мати чоловіків чи дружин, наприклад, у парламентах, у місцевих органах влади.

Тобто ця агентурна мережа Росії вже справді розповзлася по всьому світу значно більше, ніж раніше.

Для цього є абсолютно об’єктивні причини. Глобалізація. За такої величезної глобалізації країнам уже, в принципі, неможливо закривати свої кордони і контролювати абсолютно кожного і всіх роботу. Відстежити їх дуже важко.

Можливого впливу агентури Росії у різних країнах може бути багато, тому що Росія, на превеликий жаль, на це ще має фінансові можливості.

Це не має ідеологічного характеру, а виключно такого тактичного. Це можливість тягнути із Росії величезні гроші.

Варіантів, щоб боротися із цією гідрою є два. Перший — треба знищити той терористичний центр, який знаходиться в Кремлі. Другий — потрібна якась світова дієва рамка.

Наприклад, в Організації Об’єднаних Націй Російській Федерації точно не місце, тому що вона абсолютно незаконно там опинилася, назвавши себе правонаступницею Радянського Союзу.

Перед світовою спільнотою стоїть ціла низка завдань, щоб державу-терориста, Російську Федерацію і безпосередньо Путіна ізолювати від ключових процесів. Вивести якусь певну дієву, у тому числі й інформаційну рамку.

Читайте також: Розвідка РФ переходить до нових методів шпигунства в Європі — що відомо (ВІДЕО)

Прямий ефір