Експерти Центру криміналістичних інновацій IntelligenT trident у Харкові допомагають слідчим, прокурорам та судовим експертам фіксувати воєнні злочини російської армії. За їхньої допомоги вже обстежено тисячі зруйнованих внаслідок обстрілів об’єктів, знято терабайти відео та фото. Після відбору правоохоронці приєднають ці матеріали до доказової бази скоєних Росією на території України воєнних злочинів та відправлять до Міжнародного кримінального суду (МКС), повідомляє FREEДОМ.
Криміналістичний центр IntelligenT trident — це не музей, де зібрані експонати для демонстрації публіці. Вони мають прикладне значення. Обладнання для відео- і фотознімання почав збирати у 2015 році військовослужбовець Василь Білоус. Використовував його переважно для знімання ДТП із постраждалими, а також для фіксації злочинів в екологічній сфері. Після 24 лютого 2022 року п’ять його дронів стали у пригоді для військових цілей: допомагали спостерігати за противником під час наступу навесні та влітку минулого року.
Потрібно було діяти дуже чітко: з холодним серцем і за допомогою аеророзвідки. Щоб подивитися, на якій ділянці, як пройти туди, де, можливо, заміновано… Дуже багато там було вибухових пристроїв: мін, снарядів, які не вибухали… Тому проходили, дивилися, відправляли мобільні групи — знищували ворога та завдавали їм втрат, щоб вони далі не просунулися на територію нашого Харкова та Харківської області”, — згадує начальник Харківського військового гарнізону Сергій Мельник.
Ескадрилья Білоуса — це дрони китайського, американського, литовського виробництва. Різні за характеристиками, вони хоч і не відповідають усім вимогам бойового підрозділу, проте активно допомагали захисникам України знищувати противника.
“Завдяки тісній співпраці Харківського гарнізону з волонтерами ми маємо квадрокоптер “Скайдіо-2+”. Його перевага — штучний інтелект та потужний процесор. При втраті зв’язку він повертається до точки зльоту за тими візуальними орієнтирами, які були сприйняті перед цим камерою”, — розповідає військовослужбовець Збройних сил України Василь Білоус.
Після звільнення більшої частини Харківської області дрони стали в пригоді українським криміналістам, які почали розслідувати воєнні злочини, скоєні російськими солдатами під час окупації. З їхньою допомогою знімання вели як у Харкові, так і в інших населених пунктах області.
“Зрештою, у доповіді Офісу генерального прокурора прозвучало, що 150 тис. зруйнованих та пошкоджених об’єктів на території України прокурори планують просканувати. Ми вже займаємось цим не перший рік, з перших днів війни”, — каже Василь Білоус.
Одним із найбільш постраждалих внаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україну районів Харкова вважається Північна Салтівка. Цей житловий масив росіяни безперервно обстрілювали кілька місяців. Тут не залишилося жодного вцілілого будинку. Аерокриміналісти за допомогою квадрокоптерів зробили відеопанораму та зафіксували всі руйнування у мікрорайоні.
За даними Офісу генпрокурора, в Україні зареєстровано 98,1 тис. злочинів агресії та воєнних злочинів, з них понад 95 тис. — за статтею про порушення законів та звичаїв війни. Усі відео- та фотофакти обробити нелегко, тому для роботи з ними шукають фахівців, які знають основні засади аеророзвідки. Для цього у Центрі криміналістичних інновацій Intelligent Trident планують залучити ветеранів бойових дій.
“Вже зараз працівники центру ведуть, так би мовити, селекційну роботу. Вони знають багатьох військовослужбовців, які виконують на фронті функції, безпосередньо пов’язані з аеророзвідкою. Є поранені хлопці, які вже не зможуть повернутися у стрій, але їх доцільно використовувати у цивільному житті”, — пояснює військовослужбовець ЗСУ Валентин Буряченко.
Відео та фото, надані харківськими аерокриміналістами, вже стали частиною доказової бази, яка буде використана в судових процесах проти російських військових та вищого військового керівництва РФ. Зокрема й у Міжнародному кримінальному суді у Гаазі.
Читайте також: РФ продовжує вчиняти злочини на тимчасово окупованих територіях України — нові факти (ВІДЕО)