“Абсолютно прозорий інтернет” у РФ — що насправді передбачає проєкт (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: Facebook

У РФ силовики пильно відстежують активність росіян у соціальних мережах. Лайки, коментарі або публікації можуть стати приводом для переслідування. Повністю взяти під контроль глобальну мережу владі так і не вдалося. Замість цього там репресують користувачів. Кремль робить нові спроби скасувати інтернет, повідомляє FREEДОМ.

Так, проти музиканта з Владивостока Сергія Тохтєєва порушили одразу п’ять кримінальних справ про повторну “дискредитацію армії”, пише видання SOTA. Справи завели через антивоєнні дописи в соцмережах. У квартиру музиканта вломилися силовики, вилучили техніку, а самого Тохтєєва били і катували електрошокером. Тепер його за рішенням суду відправляють у психіатричну клініку на експертизу.

У Росії почали роботу над проєктом так званого “абсолютно прозорого інтернету”. Він передбачає доступ до мережі з ідентифікацією користувача через “Держпослуги” або за допомогою біометрії. Чергове тоталітарне ноу-хау планують запустити до кінця року.

“Насправді нічого нового вони не придумали. Напевно, оператор зв’язку пропонуватиме своїм клієнтам обрати доступ: захищений режим він хоче використовувати чи звичайний. Я припускаю, що ще буде пропаганда безпечного інтернету як такого — “надійнішого” та інше, а звичайний інтернет представлятимуть як страшне зло”, — сказав співзасновник інституту IEDN Олексій Шкіттін у коментарі The Insider.

Так званий “прозорий інтернет” складатиметься виключно з лояльних ресурсів. Це простіше, ніж вносити мільйони небажаних сайтів до “чорного списку” і постійно його оновлювати, пояснюють експерти. Впровадження “суверенного” інтернету, анонсованого ще 2019 року, відкладається. Росія не готова до повного відключення від глобальної мережі, перш за все, технічно.

“Так, вони намагаються піти своїм суверенним шляхом. Але я майже впевнений, що ніякого закриття, по-перше, інтернету в Росії не буде, тому що немає альтернатив, і росіянам потрібно чимось користуватися, і російській владі потрібно чимось користуватися. Вони не готові повністю себе заблокувати й обмежити від іноземного впливу”, — коментує журналіст російського опозиційного Telegram-каналу “Можем объяснить” Ілля Давлятчин.

Росія досі переймала китайський досвід, створюючи потужний фаєрвол — фільтр зовнішніх запитів. Однак у цьому випадку обмеження можна обійти за допомогою VPN. Саме тому в Росії блокують ці сервіси і додатково відстежують небажану активність користувачів. Для контролю розроблено системи “Окулус” і “Вепр”, які в автоматичному режимі моніторять заборонений контент і передають зібрану інформацію силовикам.

“Тобто раніше вони могли, наприклад, подавати позов до суду і там отримувати дозвіл на прочитання якоїсь сторінки, отримання доступу до якогось акаунта. Зараз вони навіть не обтяжують себе тим, що подають позови до суду і отримують доступ. Ні, це все відбувається взагалі напряму. Точно так само відбувається все безпосередньо і з месенджерами, і поштовими акаунтами типу Яндекса, Рамблера, Мейла. Тобто спецслужби російські ось прямо безпосередньо у них є доступ до листування користувачів і до особистих даних росіян”, — каже Давлятчин.

Замість технологій Кремль вдається до репресій. Перш за все, до зачистки ресурсів. Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України у федерації заблокували понад 10 тис. сайтів. А також до тотального стеження за росіянами в інтернеті. Експерти прогнозують, що фільтрація контенту і переслідування користувачів посилюватимуться поступово. Зараз влада готує ґрунт для блокування платформи YouTube. Також не виключено введення адміністративної або навіть кримінальної відповідальності за відвідування ресурсів із “чорного списку” і за використання VPN-сервісів.

Читайте також: Привід для арешту — пост в Instagram: в Росії продовжують судити підозрюваних за статтею про “фейки” (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, російський ресурс “ОВД-Инфо”, який за останні роки став рупором боротьби проти репресій, зазнав блокування за рішенням “Роскомнадзора”. Достовірної причини блокування у відомстві не вказали. Проєкт продовжує працювати навіть в умовах обмежень.

Прямий ефір