Національна оборона — одна з найбільших статей у держбюджеті РФ, яку щорічно підписує президент Росії. І за більш як 20 років пріоритети бюджетної політики Кремля не змінилися. Починаючи з 2000 року, Володимир Путін витратив на армію понад трильйон доларів. Але попри такі витрати пів року повномасштабної війни на території України показали, що витрат ні на живу силу, ні на озброєння у Росії не вистачає, повідомляє FREEДОМ.
Українська армія, озброївшись надточною зброєю країн-партнерів, успішно ліквідує склади боєкомплектів країни-агресора. А просуваючись на окремих ділянках фронту, бійці ЗСУ фіксують кинуту противником техніку та боєприпаси — якість яких ставить під сумнів міць “другої армії світу”.
Аналогічно і щодо спорядження російських солдатів. Замість бронежилетів їм видають “бронеплити” — зігнутий лист металу, обгорнутий тканиною камуфляжу. Такий “захист” прострілюється наскрізь звичайними патронами.
За підрахунками Стокгольмського інституту дослідження проблем світу, за 21 рік правління Путіна військові витрати Росії перевищили трильйон доларів. Щороку витрати на армію зростали. І якщо у 2000 році вони становили понад 9 млрд дол., то у 2021-му — вже майже 66 млрд дол.
“Якщо у 2000 році Росія посідала 21 місце у світі за військовими витратами, то за підсумками 2021 року — п’яте. Будь-яка країна Євросоюзу витрачає на армію менше, ніж Росія. В абсолютних цифрах Росія поступається за військовими витратами лише США, Китаю, Індії та Великій Британії . Україна в 2021 році витратила на армію 5,9 млрд дол., тобто в 10 разів менше, ніж Росія”, — зазначає російська журналістка Фаріда Рустамова.
Попри такі колосальні витрати на армію, пів року війни на території України показали — Кремль переоцінив якість оснащення та силу своїх військових.
“Навіть навколовладні російські військові експерти визнають, що армії не вистачає безпілотників, засобів технічної розвідки, сучасних засобів спостереження (насамперед тепловізорів) та бронетанкової техніки останнього покоління. Крім того, Росія вступила у війну з вкрай низькою часткою сухопутних військ, необхідних для успішних бойових дій в Україні. Кремль останніми роками розвивав повітрянодесантні війська, навички яких мало затребувані у нинішньому конфлікті”, — наголошує Рустамова.
Військовий експерт Владислав Селезньов упевнений, що за збереження інтенсивності військових дій в Україні до кінця року Москва зіткнеться зі справжнім браком озброєння. Російським військовим на добу потрібні до 50 тис. снарядів вартістю близько 1 тис. дол. Також за день по Україні Росія випускає приблизно 20 ракет, вартість однієї варіюється від кількох сотень тисяч доларів до 10 млн доларів.
“Інтенсивне використання артилерійських засобів, насамперед снарядів калібром 122 і 152 міліметри, призвела до того, що практично бездонні запаси складів російської армії вичерпалися або на межі вичерпання. Тому зараз серед інших пріоритетних дій вищого військового керівництва РФ — активізація діяльності підприємств промислового комплексу”, – зазначає Селезньов.
Із введенням західних санкцій Росія виявилася відрізаною від постачання імпортного обладнання, запчастин та матеріалів. Усі виробництва військово-промислового комплексу довелося скоротити.
“Західні санкції створюють передумови до того, що російська оборонка просто не має важливих мікросхем, плат, мікрочіпів, які використовуються у виробництві технологічних ракет, таких як “Кинжал”, “Іскандер”, “Калібр”, Х-101. Ці ракети без імпортних комплектуючих не настільки ефективні, не настільки точні, а отже, перетворюються на купу металу”, — додає Селезньов.
Через дефіцит точного озброєння Росія завдає ударів по українських містах застарілими, неточними зразками. Наприклад, один з останніх обстрілів Харкова — коли снаряд влучив поблизу житлового будинку.
“Стара ракета радянського виробництва, яку переробили із “земля-повітря” на “земля-земля”. Знову, на щастя, вони не влучили, бо поряд будинок, у якому жили харків’яни”, — констатував начальник Головного управління Національної поліції в Харківській області Володимир Тимошко.
У квітні видання The Moscow Times з посиланням на офіційні дані Міністерства фінансів РФ написало, що за день війни з Україною Росія витрачає в середньому близько 21 млрд руб. (еквівалент 35 млн дол.) або трохи менш як 1 млрд на годину. Тоді ж керівництво Кремля засекретило інформацію про деякі статті витрат. За підрахунками Forbes, за останні пів року повномасштабної війни Росія вже втратила під час бойових дій 12 142 одиниці техніки на суму понад 16 млрд дол.
Читайте також: 3 тис. російських військових знищено за тиждень — структура втрат армії РФ (ВІДЕО)