Олександр Дмитрук із села Клітище Черняхівського району Житомирської області не використовує мінеральні добрива, не оре землю, але збирає такий урожай, що всі сусіди заздрять! Як йому це вдається, він розповів у програмі “Моя земля“.
“Для того, щоб стати успішним фермером, не потрібні державні дотації або сучасне обладнання, потрібно мати адекватну технологію. Такою є технологія Овсинського“, – каже фермер.
Іван Євгенович Овсинський – видатний український учений-агроном, працював на рубежі XIX і XX століть. Він довів, що у використанні плуга немає необхідності, аргументовано відмовився від добрив того часу. Його книга вразила хліборобів, та за десять років була чотири рази перевидана. Головною перевагою системи агронома є виняткова стійкість посівів і до засух, і до перезволоження.
“Суть технології базується на кількох принципах. Після проходження агрегату нижній шар ґрунту повинен залишитися твердим, а верхній – пухким. Цей верхній пухкий шар землі повинен бути завглибшки 5-7 см, там відбуваються процеси, пов’язані з конденсацією, вологою. Другий принцип – це принцип посіву: зерно не можна сіяти ні в ряд, ні розсипом. Овсинський зауважив, що на краю поля рослина завжди краще розвивається. Чому? Вона відчуває конкуренцію рослин, які поруч. Помітивши цю закономірність, Овсинський вирішив, чому кожен ряд не може бути краєм поля? Посів здійснювався за принципом: 20 см – засіяна смуга, 20 см – незасіяна. І рослина відчуває цей ефект краю поля”, – розповідає фермер.
У господарстві Дмитрука такі сівалки почали виготовляти три роки тому. На сьогодні їх зробили 6 штук.
Як виявилося, у фермера є багато однодумців. Люди постійно телефонують, цікавляться цією технологією. Олександр навіть створив YouTube-канал, на якому розповідає про свою роботу.
“Моя головна місія – щоб сівалка і технологія Овсинського були доступними для кожного малого фермера, щоби більшість фермерів захотіли зробити таку сівалку власноруч, запровадивши технологію на своїй землі. Тому що через 10 років класична технологія, яку зараз використовують 80% фермерів, залишиться в минулому. Вона фінансово дуже витратна”, – вважає Дмитрук.
За його словами, конкуренція в сільському господарстві зростає з року в рік, і фермер, який не вводитиме щось нове, змушений буде покинути цей ринок.
“Поки я бачитиму, що створене мною може дати поштовх для розвитку моєї землі, доти я буду цим займатися і ділитися порадами. До мене може приїхати кожен, зробити виміри й розпочати виробництво такої сівалки. Можливо, і мені порадить щось або просто скаже “спасибі”, я буду цьому дуже радий”, – підсумував Олександр Дмитрук.
Більше випусків програми “Моя земля” дивіться за посиланням.