Сполучені Штати розглядають запит України про зняття обмежень на використання своєї далекобійної зброї. Про це заявив міністр оборони України Рустем Умєров під час візиту до Вашингтона. За його словами, Україна надала США список цілей, за якими можливе застосування американських ракет ATACMS. Як пише CNN, у Вашингтоні, як і раніше, зосереджені на постачанні Україні ракет для систем ППО, інформує FREEДОМ.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не припиняє роботу з партнерами для того, щоб збільшити кількість систем протиповітряної оборони. Він зазначив, що основним пріоритетом є бойова авіація, й закликав союзників надати дозволи на використання далекобійних ракет по території Росії.
“Терор зупиняється тільки одним способом: ударами по російських військових аеродромах, по їхніх базах, по логістиці російського терору. І найголовніше — що це можливо. Ми щодня говоримо про це з партнерами… Нам потрібні і дозволи на далекобійність, і ваші далекобійні снаряди та ракети. Не можна відкладати життєво важливі рішення — саме те, що може найбільш правильно вплинути на події”, — сказав Зеленський.
Поставки озброєння Україні обговорили 30 серпня міністр оборони України Рустем Умєров та глава Пентагону Ллойд Остін. США ніколи не вагатимуться у своєму захисті України, наголосив міністр оборони США.
“Ваша армія непохитна. Вона продовжує відбивати атаки й завдавати серйозних втрат російським загарбникам. Сполучені Штати не послаблять свою підтримку вільної, безпечної та суверенної України разом із 50 нашими союзниками та партнерами. Сполучені Штати продовжуватимуть надавати критично важливі можливості, необхідні для боротьби з агресією Росії”, — сказав Остін.
Як повідомляє СNN, у Вашингтоні поставили Україну на перше місце в списку пріоритетів у галузі протиповітряної оборони.
Водночас Пентагон промовчав про дозвіл на удари далекобійними ракетами ATACMS. Велика Британія, за інформацією видання Telegraf, підтримує Україну в праві використовувати свої ракети Storm Shadow для завдання ударів углиб Росії. Однак через розбіжності зі США Лондон утримується від публічних закликів до їхнього застосування, зазначає британське видання.
Як зазначив представник Великої Британії в ООН Фергус Екерслі, Статут Організації Об’єднаних Націй не забороняє Україні бити по російській території. Він наголосив, що РФ йде шляхом ескалації, нарощуючи удари по цивільному населенню України.
“Прямі удари по цивільній інфраструктурі — це воєнний злочин. Згідно зі статтею 51 Статуту ООН, Україна має право на самозахист від російських атак. Це не позбавляє її права проєктувати силу на територію Росії, якщо ці дії відповідають міжнародному праву. Ми продовжуватимемо надавати Україні можливості, необхідні їй для захисту свого народу”, — цитує сайт уряду Великої Британії заяву Екерслі на засіданні Ради Безпеки щодо України.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс закликав Північноатлантичний альянс посилити захист українського неба. Він також зазначив, що ті ракети Patriot, які були обіцяні Україні у Вашингтоні, ще не були поставлені, й це створює занепокоєння для східного флангу НАТО.
“Навіть якщо це звучить як жарт, але ми більше захищаємо російське небо. Російські літаки більше захищені західними гарантіями, ніж українці. Ми повинні запитати самі себе, чи не є ми частиною цієї проблеми. Ми розуміємо, що якщо українцям не надають необхідної допомоги, то це відкриває двері Путіну, щоб він просувався далі”, — сказав глава МЗС Литви.
Як пише Politico, на зустрічі міністрів ЄС у Брюсселі 29 серпня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав партнерів дозволити Україні завдавати ударів по об’єктах на території Росії. При цьому він наголосив, що цю пропозицію не слід вважати ескалацією. Таке рішення підтримали міністри закордонних справ Франції, Швеції, Латвії, Нідерландів і Польщі. Глава МЗС Чехії зазначив, що Прага не обмежує Україну в застосуванні озброєння, яке вони постачають.
Читайте також: Від чого залежить ухвалення США рішення щодо зняття заборони на удари України по РФ їхньою зброєю, розповів Попов
Нагадаємо, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна” Ігор Попов вважає, що одним із головних питань 24-го засідання у форматі “Рамштайн”, яке відбудеться 6 вересня, буде надання Україні дозволу використовувати далекобійне озброєння для ударів по російських військових об’єктах.