Безпілотники супротивника — одна з багатьох небезпек для українських Сил оборони на передових позиціях. Окрім авіації, росіяни використовують ударні та розвідувальні дрони, які можуть фіксувати розташування українських військ. Бойові завдання щодо ліквідації ворожих цілей у небі беруть на себе мобільні групи зенітників, повідомляє FREEДOM.
Виїзди на передові позиції, цілодобове чергування та чи не щоденне полювання на ударні російські безпілотники.
Мобільні групи зенітників ризикують життям не менш ніж піхотинці. Але бажання прикрити небо для побратимів від обстрілів супротивника сильніше, ніж особиста безпека.
“Працювали так: це — крайній окоп, а це — вже нічия зона і був літак. З початку війни я не розумів, що сюди не можна вибігати та стріляти. Ось був такий випадок, після чого я зрозумів, що для стрільця-зенітника має бути певна межа. Але мені пощастило, що не влучили”, — розповів військовослужбовець 30-й ОМБр імені князя Костянтина Острозького із позивним “Осман”.
Ця мобільна група працює з переносною зенітною установкою “Игла-1”. Техніка стара, але цілком може впоратися з реактивними літаками, вертольотами й російськими крилатими ракетами. Перед тим, як вийти на позиції, комплекс збирають повністю.
“Близько 17 кг — ось така вага повністю зібраної установки, і це не враховуючи, що бійці, виходячи на позиції, можуть пройти два кілометри, три, чотири, п’ять, і ще несуть із собою боєкомплект, плюс спорядження і все найнеобхідніше”, — розповідає кореспондент Альона Грамова.
Переносний зенітно-ракетний комплекс складається із трьох частин: тубус з ракетою, пускова установка та наземне джерело живлення.
“Тут рідкий азот, коли його проколюєш, сюди потрапляє холод, який охолоджує головку самонаведення, і коли ти прямуєш на реактивний літак, він його захоплює. Тобто, навели, захопили, спалахнув зелений колір, і все — пуск”, — пояснили зенітники.
Часто українські зенітники працюють групами та беруть із собою кілька установок. Одна може захопити не ту ціль, наприклад теплову пастку, скинуту літаком, а друга вже зіб’є необхідну ціль.
“Також не можна наводити на сонце, тому що він може захопити літак, але потім перезахопити теплішу ціль”, — зазначає “Осман”.
Крім авіації, зенітники мають свої секрети ураження інших, не менш небезпечних цілей — найчастіше це ударні безпілотники. Ці таємниці ми не розкриватимемо. Єдине, що можна сказати в цьому випадку — це досвід, який приходить з кожним новим днем.
За звуком дрона, що наближається, зенітники з легкістю розпізнають не просто найменування БпЛА, але і його модифікацію. Звідси й знають, яку небезпеку може нести той чи інший безпілотник.
Читайте також: Україна продовжує розвивати та модернізувати БпЛА — деталі (ВІДЕО)