Російські строковики, які потрапили в полон у Курській області й повернуті до РФ в межах недавнього обміну, швидше за все, опиняться на передовій. Спочатку з ними поговорять співробітники Федеральної служби безпеки (ФСБ) РФ, а потім їх, ймовірно, примушуватимуть до підписання контрактів із Міноборони Росії. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова берлінського відділення правозахисної організації “Русь сидящая” Юрій Боровських.
“Нещодавно надійшла інформація, що близько 500 осіб-“відмовників”, тобто тих, хто відмовився йти на війну й утримувався під Петербургом, перекинули в Курську область. Я цілком припускаю, що з цими строковиками, які зараз повернулися, може статися те саме. Ті, хто добровільно буде готовий підписати контракт і піти на війну, туди підуть, а ті, хто буде у тій чи інший спосіб відмовлятися, їх, можливо, так само зберуть десь в одному місці та потім вже так само повезуть до Курської область або кудись на інші напрямки, але вже за поганіших умов, ніж у тих, хто погодився добровільно підписати контракт і добровільно виїхати”, — вважає гість ефіру.
Він додав, що всі російські строковики зараз ризикують опинитися на війні проти України.
“Звичайно ж, вони в групі ризику, але до певного часу. Адже було досить велике здивування, коли виявилося, що на кордоні перебувають строковики, яких там бути не повинно. Ця інформація приховувалась, але щойно з’явилися докази, <…> тоді командуванню довелося сказати, що так, тобто тільки під тиском незаперечних доказів у Росії зазвичай визнають подібні речі”, — зазначив правозахисник.
На думку Боровських, майже блискавичний обмін російських строковиків, які пробули в українському полоні максимум два тижні, був пов’язаний саме із болісним сприйняттям цієї теми у РФ.
“Путін тут не хоче нагнітати ситуацію, не хоче підливати олії у вогонь… І якщо почнуться якісь серйозні хвилювання, то на тлі, знову ж таки, всіх інших подій, це і, наприклад, захоплення заручників у Волгоградській колонії, це і загалом просування ЗСУ територією Курської області, якщо на цьому тлі ще й почнуться бунти серед родичів цих строковиків або серед самих строковиків, то це лише посилить і без того погану для Путіна ситуацію”, — каже він.
Водночас Боровських погоджується з тим, що до швидкого обміну Путіна підштовхнула, можливо, не так наявність у полоні строковиків, як “кадировців”.
“Для Кадирова Путін готовий робити чимало речей. І, найімовірніше, у цьому випадку тут не обійшлося і без нього. “Кадировці” вважаються в російській армії бійцями добрими та сильними, за яких Російська Федерація більш охоче готова “вписуватися”, на відміну від тих же строковиків. Тут, звичайно, має значення вага тих чи інших підрозділів. Тому “кадировці”, мабуть, крім того, що за них “вписується” сам Кадиров, що, напевно, є головним чинником, мають більшу вагу, ніж звичайні строковики”, — прокоментував правозахисник.
Нагадаємо, у День Незалежності України, 24 серпня, з російського полону було повернуто ще 115 українців. Це сталося у межах обміну полоненими. Російській стороні було повернуто, зокрема, строковики, які потрапили в полон під час наступальної операції Збройних сил України в Курській області.