Щороку “Газпром” звітує про рекордний експорт газу до Китаю. Кремлівські пропагандисти використовують це для створення міфу про “велику російсько-китайську дружбу”, яка замінить торгівлю з недружніми західними країнами. Насправді ж економічні відносини Москви та Пекіна складніші, ніж здається на перший погляд. Особливо це помітно у сегменті газового ринку. Про це сьогодні, 20 серпня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.
“Після втрати суттєвої частки європейського ринку через санкції через війну проти України Росія намагається збільшити експорт природного газу до Китаю. Зараз РФ експортує газ до Піднебесної трубопроводом “Сила Сибіру”, максимальна проектна потужність якого – 38 млрд куб. м на рік. Крім того, РФ розраховує побудувати газопровід “Сила Сибіру – 2”, яким Китай може поставлятися до 50 млрд куб. м газу на рік із родовищ на Ямалі. “Газпром” планував ввести в експлуатацію “Силу Сибіру – 2” до 2030 року, проте реалізація цього проєкту зайшла в глухий кут. По-перше, Китай не хоче вкладатись у будівництво трубопроводу. По-друге, Китай хоче купувати російський газ за суттєво субсидованими внутрішніми російськими цінами, — розповів експерт.
За його словами, попри те, що у РФ такі вимоги з боку КНР вважають неприйнятними, є інформація, що сьогодні одна із пропозицій розглядається.
“Тяжко сказати, буде воно прийняте Росією чи ні. Але Китай наполягає на тому, щоби тисяча кубічних метрів російського газу коштувала 60 доларів. Це приблизно внутрішня вартість РФ. У той час як на сьогоднішній момент контракти становлять 260 доларів. У цьому питанні Китай тисне на Росію, користуючись її безвихідним становищем, — констатував гість ефіру.
За його словами, враховуючи ситуацію, що склалася, російський “Газпром” і деякі інші компанії, що працюють у цій сфері, зайшли в зону турбулентності.
“На початку року стало відомо, що надбання РФ “Газпром”, найбільший платник податків країни став, по суті, поки не банкрутом, але фактично — найбільшим збитковим підприємством у Російській Федерації. Тому, я думаю, “Газпром” намагатиметься тими чи іншими шляхами отримати гроші з державного бюджету. І намагатиметься продавати газ, якщо не за будь-якими цінами, то принаймні — із великою знижкою”, — зазначив спікер.
За його словами, одна з головних проблем російського “Газпрому” у тому, що компанія спочатку була “заточена” виключно на європейських ринках.
“Зовнішній ринок, внутрішній ринок за рівнем цін ніколи не був привабливим для “Газпрому”. Тож нинішня модель “Газпрому” зжила себе. На сьогодні компанії потрібно шукати якесь нове місце і на карті Росії, і на карті світу. Можливо, реструктуризуватись, можливо, проводити ще якісь зміни. Але мені здається, що за нинішніх політичних умов це практично неможливо. Тому, я думаю, що “Газпром” попереду очікують чималі складнощі”, — резюмував Ігор Бураковський.
Читайте також: Фінансові відносини Китаю та Росії невідворотно деградують (ВІДЕО)