Зараз плани Кремля найбільш агресивні щодо Молдови. На ситуацію в країні вплинуло повномасштабне вторгнення РФ до України, оскільки до його початку в лютому 2022-го Росія розраховувала на Придністровський конфлікт. Таку думку в проєкті “Люди доброї волі” телеканалу FREEДОМ озвучив депутат парламенту Молдови, експерт із питань придністровського врегулювання Оазу Нантой.
За його словами, Російська Федерація розраховувала нав’язати таке рішення конфлікту, яке перетворило б Молдову на керовану з Кремля псевдодержаву з гарантованою російською присутністю.
“Ба більше, після Мінських угод [щодо воєнних дій на Донбасі] Кремль розраховував через свого агента Додона пропхати таке саме рішення в Молдові, яке потім могло б стати прецедентом для України. Але після того, як у Молдові змінилася влада і країна стала швидко рухатися в бік Європейського Союзу, Кремль зрозумів, що може втратити Молдову. І вже не працює ідея контролювати нас через Придністровський конфлікт”, — акцентував політик.
Тому зараз у Молдові з’явилися проросійські політичні проєкти на кшталт блоку “Победа”, який влаштовує якісь сходки в Москві, продовжив спікер.
“Ми бачимо, як Кремль намагається використовувати Гагаузьку автономію для дестабілізації ситуації в нашій країні. Ставки високі, Кремль не грається в певні переговорні процеси, він робить ставку на державний переворот. Ці плани Кремля досить легко прораховуються. І практично третина жителів Молдови (а це чимало) поділяють позицію Кремля стосовно агресії проти України. Може, вони й не розуміють, що таке “русский мир”, але готові голосувати за ці кремлівські політичні проєкти. Тому від нас зараз потрібна мобілізація, масова роз’яснювальна робота”, — сказав Нантой.
Він вважає, що якби Україна не вистояла в лютому 2022-го, то Молдова стала б наступною ціллю Кремля.
“Цікавий факт: після 24 лютого 2022 року Молдова практично не згадувалася в Кремлі. Молдову стали згадувати в Кремлі після того, як путінський бліцкриг провалився. З’явилося поняття “війна на виснаження”, — доповнив гість програми.
Нантой нагадав, що Молдова має 1 222 км спільного кордону з Україною, що через територію країни проходять важливі інфраструктурні проєкти, особливо в той період, коли була портова блокада України на Чорному морі. Також Молдова є сусідом із Румунією — державою НАТО та Євросоюзу.
“І якби Кремлю вдалося спровокувати в Молдові хаос і влаштувати державний переворот, це, звичайно, було б сильним козирем для фюрера з Кремля. Тому зараз ми спостерігаємо таке загострення ситуації. І тому нам доводиться мобілізувати всі ресурси, щоб зберегти стабільність і гарантувати право громадян на вільне волевиявлення 20 жовтня”, — резюмував політик.
Повна версія інтерв’ю: “На жаль, третина жителів Молдови поділяє позицію РФ щодо війни проти України”: велике інтерв’ю з молдавським депутатом Оазу Нантойєм
Нагадаємо, у Молдові обговорюють деталі нібито плану влади реінтегрувати Придністровський регіон. План був опублікований іспанським виданням El Pais. Згідно з документом, Молдова до 2038 року хоче відновити контроль над Придністров’ям. Зробити це хочуть за прикладом Німеччини — йдеться про входження Німецької Демократичної Республіки до складу Федеративної Республіки Німеччини, що відбулося 1990 року. Іспанська газета стверджує, що план був розроблений консалтинговою компанією на замовлення офіційного Кишинева.