Війна сама по собі економічно нераціональна. Вона сильно б’є по всій російській економіці. Про це сьогодні, 13 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.
“Війна сама по собі — це економічно нераціональна політика. Тому що війна — це пряме вирахування ресурсів і пряме вирахування майбутніх можливостей розвитку країни. Війна дуже сильно б’є по економіці: і в макроекономічному плані, і в окремих її секторах”, — розповів економіст.
За його словами, сьогодні Росія втратила вже багато ринків збуту нафти і газу, а заміщати їх не вдається.
“Якщо порівнювати довоєнні роки Російської Федерації з тим, що відбувається сьогодні, зрозуміло, що ринки збуту для РФ істотно скоротилися: або у зв’язку з санкціями, або вихід на ці ринки ускладнився. Наприклад, Росія втратила багато ринків збуту в Європейському Союзі. Йдеться про нафту і газ. Спроби замістити ринки Індії та Китаю на сьогоднішній день не вдалися”, — розповів експерт.
За його словами, проблема не в тому, що нафту не можна завезти в Індію або Китай. Питання в ціні на ці товари.
“Ми можемо спостерігати таке цікаве явище, коли фізично певні види поставок зростають, але водночас ціна на них, дисконти досить великі. Крім того, важливо розуміти, що експорт товарів важливий не сам по собі. Він важливий насамперед як джерело отримання валюти, джерело того ж самого імпорту. Тому що не можна розвивати експорт та не розвивати імпорт. Зараз РФ важко імпортувати потрібні товари. Вони, звісно, імпортуються, знаходяться якісь схеми, але загалом, за оцінками деяких російських експертів, фізичні обсяги імпорту стрімко падають”, — пояснив гість ефіру.
Він додав, що російські експортери та імпортери намагаються впоратися з проблемою, але це погано виходить.
“Якщо уважно подивитися на динаміку російської економіки, чітко видно, що існує зв’язок між інфляцією і великими геополітичними подіями. У 2008 році, коли почалася світова фінансова криза, 2008-2009 роки були високі рівні інфляції. Перша хвиля санкцій за події в Криму — знову підвищення інфляції. Початок війни в Україні 2022 року — знову піковий стрибок інфляції. Сьогодні загальний контекст, у якому розвивається російська економіка, є досить несприятливим для неї”, — резюмував Ігор Бураковський.
Читайте також: Усе, що активно виробляє Росія, не розвиває економіку країни, а згорає у вогні війни, — Ус