Іран планує постачати Росії ракети Fath-360, повідомляє Reuters із посиланням на джерела. В агентстві стверджують, що російські військові вже проходять в Ірані підготовку щодо використання цих балістичних ракет ближньої дальності. Джерела Reuters не називають конкретної дати передачі озброєнь, але припускають, що це станеться найближчим часом, повідомляє FREEДОМ.
Ексміністр оборони Росії, а нині секретар Ради безпеки Сергій Шойгу 5 серпня відвідав Іран. За заявами Шойгу, він приїхав обговорити широкий спектр тем — від торговельно-економічної кооперації до проблем безпеки в регіоні. Насправді ж йшлося про постачання озброєнь, стверджує The New York Times. Тегеран зажадав у Москви системи ППО. Відмовити союзнику Москва не може.
“Іранські ЗМІ повідомили, що Іран запросив у Росії передові системи ППО, готуючись до можливої війни з Ізраїлем. Два іранські чиновники, знайомі з плануванням воєнних дій, один з яких є членом Корпусу вартових революції, підтвердили, що Іран звернувся з таким проханням, і повідомили, що Росія розпочала постачання сучасних радарів та засобів ППО”, — йдеться у публікації The New York Times.
Через кілька днів після візиту Шойгу Reuters повідомило, що незабаром Тегеран передасть Москві сотні ракет Fath-360 і Ababil. Договір про постачання, за інформацією джерел агентства, уклали ще у грудні 2023 року. Обидва зразки призначені для ураження цілей на фронті та у ближньому тилу.
“Посилаючись на численні конфіденційні розвідувальні джерела, чиновники заявили, що російські фахівці відвідали Іран, щоб вивчити, як керувати системою оборони Fath-360, яка запускає ракети з максимальною дальністю 120 км та боєголовкою вагою 150 кг. Одне з джерел сказало, що “єдиним наступним можливим кроком” після навчання буде фактичне постачання ракет до Росії”, — пише Reuters.
Вперше інформація про можливе надання іранських ракет Російській Федерації з’явилася у західних ЗМІ ще 2022 року. Тоді йшлося про далекобійні Fateh-110 і Zolfaghar. Проте досі не було виявлено слідів використання цих ракет російською армією. У Білому домі інформацію про можливу передачу іранських балістичних ракет не підтвердили. У Раді національної безпеки США заявили, що Сполучені Штати, їхні союзники по НАТО і G7 готові до жорсткої відповіді, якщо Іран продовжить постачання озброєнь Росії.
“Що характерно, у США відмовилися підтверджувати інформацію про постачання балістичних ракет. Водночас представник Національної безпеки Білого Дому Джон Кірбі заявив, що Сполучені Штати й, відповідно, країни “Великої сімки” готові до швидкої та суворої реакції, якщо Іран здійснить таку передачу. Тут ключове слово — “якщо”, — сказав військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов.
З 2022 року Тегеран постачає Москві безпілотники Shahed та артилерійські снаряди. The Wall Street Journal посилається на контракт Міністерства оборони Ірану та “Рособоронекспорту” за вересень 2022 року. Пізніше Російська Федерація налагодила своє виробництво іранських дронів. Це робиться зокрема й для того, щоб Тегеран було складніше викрити у постачанні озброєнь, кажуть експерти. Іран категорично заперечує передачу зброї Росії. Щоправда, у Постійному представництві Ірану при ООН визнали, що встановили довгострокове стратегічне партнерство з федерацією у різних галузях, зокрема у військовій.
У жовтні 2023 року минув термін дії ембарго Ради безпеки ООН на експорт Іраном деяких ракет та безпілотників. Але Сполучені Штати Америки та Європейський Союз зберегли санкції щодо Ірану в зв’язку з підтримкою ним російської агресії проти України та збройних угруповань на Близькому Сході.
Читайте також: Росія може постачати Ірану та КНДР авіацію та ядерні технології в обмін на ракети — думка Долинце