YouTube у Росії майже заблокований: навіщо Кремль обмежує доступ — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Ілюстративне фото: pixabay.com

У Російській Федерації перестав відкриватися YouTube. Користувачі припускають, що слідом за уповільненням роботи відеохостингу, його заблокували зовсім. Про збої в роботі відеохостингу повідомляють жителі Москви, Санкт-Петербурга, Нижнього Новгорода, Єкатеринбурга, Уфи, Саратова, Самари, Краснодара та окупованих територій України.

Повзуча заборона

У Росії масові збої в роботі YouTube почалися 1 серпня — значно знизилася швидкість завантаження відео. У Кремлі дали вказівку всім операторам — загальмувати рівень відтворення роликів до 128 кілобітів на секунду. Тепер росіяни масово скаржаться на повну зупинку YouTube.

Раніше російська влада стверджувала, що обмежувати роботу популярного відеохостингу не збирається. А всі технічні проблеми списували на нібито застаріле обладнання корпорації Google, яка пішла з Росії після початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну. Щоправда, у Google ці заяви спростували. Там звернули увагу на те, що при використанні VPN проблем із завантаженням відео в РФ не виникає.

Прокремлівські ЗМІ одразу взялися переконувати росіян, що без YouTube вони прожити можуть. Мовляв, зате активно встановлюють “VK Відео” і Rutube. Дійсно, після того, як російська влада розпорядилася загальмувати YouTube, в App Store на території Росії ці додатки опинилися в топ-3. Ось тільки на першому місці в цьому рейтингу — VPN.

Найпростіший спосіб обійти обмеження — встановити VPN. Повернути працездатність сервісу можна і за допомогою різних утиліт для браузера. Також є ще один простий спосіб обійти блокування і уповільнення YouTube. Потрібно скопіювати посилання на відео і відправити його в будь-який чат на платформі Discord. Сервіс автоматично згенерує вікно плеєра, в якому відео програватиметься без зависань.

Оперативну та об’єктивну інформацію ви завжди можете отримати на телеканалі FREEДОМ. Якщо у вас в країні заблокований доступ до відеосервісів, прямий ефір телеканалу FREEДОМ можна дивитися цілодобово на нашому сайті. Щоб отримати доступ до сайту FREEДОМ через VPN, введіть у пошуковому рядку вашого браузера ” завантажити VPN” і встановіть додаток за інструкцією. Таким чином ви отримаєте доступ до відкритого перегляду.

Думки глядачів FREEДОМ

Скарги на роботу хостингу російські громадяни почали писати з самого ранку 8 серпня. Крім того, зайти в YouTube із мобільного телефону теж не виходить. Вплив російської влади на роботу відеохостингу в країні очевидний. У зв’язку з цими подіями телеканал FREEДОМ поставив запитання телеглядачам: “Для чого Кремль прагне обмежити доступ до YouTube у Росії?

Найпопулярніші відповіді глядачів:

  • “Щоб росіяни не могли дивитися правдиву інформацію, і якомога більше дивилися пропагандистські програми. Тому що бояться правди. Російській диктатурі потрібен ексклюзив на уми росіян. Немає вибору — немає порівнянь”.
  • “Їм потрібна тотальна влада для всенародного підпорядкування Путіну і режиму. Розділяй і володарюй!”.
  • “Путін смертельно боїться поширення будь-якої правди в “Росії”, — вона для нього і його брехливого і злочинного режиму рівносильна смерті.
  • “Але без правди немає життя! Тому Путін поводиться не тільки як явний ворог “країни” і “народу”, а й як самогубець”.
  • “Пролунав хлопок і зникло місто Курськ. За ним випарувалися Москва, Омськ, Іркутськ… Ось і “країна” вся зникла у вогні, але повна заборона на слова про війну…”.
  • “Якби Путін не заборонив YouTube, то росіяни стали б дізнаватися шокуючу для них правду про те, що ЗСУ можуть і до Москви дійти… І навіть до Владивостока. Якщо захочуть! Події останніх днів під Курськом це довели”.

Читайте також: Уповільнене “вбивство” YouTube: долю відеохостингу в Росії обговорили експерти

Думки експертів

Також своїми думками про сиуацію з YouTube в Росії в ефірі телеканалу FREEДOM поділилися:

  • Михайло Кольцов, консультант Світового банку у сфері аналізу даних і кібербезпеки;
  • Ілля Пономарьов, депутат Держдуми РФ (2007-2016 рр.), творець каналу “Утро Февраля”;
  • Олександр Соловйов, російський опозиційний політик, колишній голова руху “Открытая Россия”;
  • Руслан Болгов, експерт із кібербезпеки;
  • Дмитро Єловський, політичний коментатор, ведучий каналу “Ходорковський Live”.

МИХАЙЛО КОЛЬЦОВ: Поки що всі альтернативні відеосервіси в Росії — провальні

— Російська влада розуміє, що для того, щоб спрямувати аудиторію на нову платформу, вона має обмежити вплив першого ресурсу. Таким чином вони хотіли вже зараз стимулювати до переходу на “Платформу” і подивитися, будуть люди чи ні. А друге — це оцінити реакцію і зрозуміти, який збиток станеться внаслідок повного блокування. І якщо подивитися на попередні результати цього експерименту, то можна сказати, що погане майбутнє чекає як на нову платформу, так і взагалі на розвиток інтернету.

Що “VK Відео”, що “Платформа” зіткнулися з дуже великою проблемою так званого дисбалансу між виробниками контенту та аудиторією. Аудиторія хоче цікавий контент, але цей контент коштує грошей. Щоб робити цей цікавий контент, підприємцю потрібна реклама, потрібні способи монетизації, потрібен якийсь спосіб для того, щоб його зусилля були оплачені. І в усіх трьох проєктах відбувався провал з однієї простої причини — тому що вони зосередилися на бюджетному фінансуванні. Тобто вони будують і IPTV, і “Платформу”, і “VK Відео” так, як вони будують “Газпром”.

Аудиторії нецікаво, туди не приходять люди, які генерують цікаве для аудиторії відео, тому що їм не платять. Зрештою виходить, що вони не здатні задовольнити аудиторію ні за швидкістю, ні за якістю контенту, і вони не здатні задовольнити виробників контенту монетизацією. І в цьому парадоксі жоден із трьох російських сервісів не є успішним. Вони є скоріше відеосховищами, які зрештою дуже швидко вмирають.

Вони не здатні будуть розвивати “Платформу” в міру зростання трафіку і збільшення кількості контенту. Просто через те, що немає стільки дата-центрів у РФ, які можна просто зарезервувати для зберігання цього відеоконтенту. У Росії — величезний дефіцит дата-центрів, не кажучи вже про їхнє обслуговування і підтримку з погляду програмного забезпечення і “заліза”.

Дуже великий відсоток російських шкіл використовував YouTube для поширення навчального контенту. І альтернативи цьому вони не знайшли і не можуть знайти.

Крім того, різке блокування YouTube може вдарити по паралельній інтернет-інфраструктурі. Тому що, спробувавши заблокувати YouTube, вони можуть взяти і заблокувати самих себе.

ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: Користуватися VPN у Росії — дедалі складніше, але ще є варіанти

— Не треба плекати ілюзій. Суспільно-політичний контент у загальному обсязі російського трафіку займає близько 5%. Інстадіви набирають набагато більше переглядів. І вони можуть перейти на інші платформи досить легко. Тут головне питання в монетизації. І це потребує певного налагодження. Якби справа була тільки в суспільно-політичному контенті, я думаю, що Кремль би закрив YouTube давно.

З іншого боку, не варто недооцінювати безальтернативність майданчиків. Можемо згадати представників російської опозиції, які опинилися на Заході в результаті недавнього обміну. Виявилося, що при тому, що вони всі загриміли до в’язниці за жорстку антивоєнну позицію, вийшовши звідти, вони почали говорити кремлівськими наративами. Тому що 2,5 року вони нічого іншого, крім російського телебачення, у себе в камерах, у колоніях просто не бачили.

“Сила” пропагандистських федеральних “Первого канала”, НТВ та інших полягає в тому, що, частина контенту — це не суспільно-політичні програми чи ток-шоу. Це різноманітні розважальні речі. Але навіть у розважальні речі – художні фільми, серіали — обов’язково вплітається державний інтерес. Тобто постійно відбувається промивання мізків, але не напряму.

Щоб не перевантажувати глядачів. А коли росіянин дивиться концентровані новини, йому говорять уже звичні речі, які він готовий бачити, чути.

Практика показує, що навіть серед лояльної аудиторії на вебсайтах один із десяти, можливо, встановлював собі VPN для того, щоб продовжувати читати заблокований контент, на який раніше він приходив щодня.

Цілу низку VPN-сервісів уже в Росії заблоковано. Найкращий спосіб — це кооперуватися один з одним і ставити VPN-сервер, щоб у них був свій VPN, а не публічний. Тому що публічний блокуватимуть, а ось приватний VPN заблокувати важко. Але це вже для просунутих людей. Внутрішньобудинкові мережі у великій кількості новобудов дуже популярні, з їхньою допомогою можна завести власні VPN.

РУСЛАН БОЛГОВ: Блокування YouTube у Росії — це позитив для вільного світу

— Єдиний мінус, що у росіян буде трохи менше можливості дивитися реальність і правду. З іншого боку, чим менше блогери РФ зароблятимуть і нестимуть свої наративи в маси, тим краще. Уявляєте, яка кількість податків піде відразу ж із ринку.

Хто захоче, той знайде можливість подивитися інформацію в будь-якому джерелі, а хто не хоче, йому і YouTube не потрібен.

Блокування YouTube — це щоб люди не дивилися альтернативу, тому що Кремль не може контролювати YouTube — його пропагандистів там блокують. Згодом, я дуже сподіваюся, до росіян усе-таки дійде, що щось тут не так.

Усі блогери, які вважають себе незалежними, навіть ті, які вважаються “хорошими росіянами”, підконтрольні владі, і вносять вони свої наративи завуальовано.

ОЛЕКСАНДР СОЛОВЙОВ: Російських блогерів зараз активно заохочують у Кремлі — це не просто так

— Півтора року тому ми почали помічати просто перекидання всіх російських блогерів за гроші на майданчик ВКонтакте. Особливо розважальний контент. На це витрачають колосальні гроші. І абсолютно точно в таких розмірах вони не можуть іти без участі корпоративної путінської держави. Глядач на платформі ВК хоче подивитися дурні відео або на котиків і собак подивитися. А коли йому ще й тут Кисельова покажуть, то це буде перебір. Тому було зроблено ставку на розважальний контент на російському майданчику.

І навіть із цими вливаннями особливо цей процес не увінчався успіхом. Це стало можливим тільки зараз і, можливо, в майбутньому, коли остаточно прикриється YouTube, коли більшості виробників контенту просто не буде куди йти в Росії.

Паралельно йде процес обмеження всіх блогерів. Такі майданчики, як ВК, дають змогу обмежити поширення будь-якого відеокліпу, тому що там — свої правила. Вона в змозі за якимось ключовими словами відсіяти або відправити користувача в тіньовий бан, якщо, наприклад, на відео хтось вимовить фразу “Путін — убивця”.

Тому, звісно, краще всіх загнати на один майданчик, який ще й автоматично заохочуватиме лояльних.

ДМИТРО ЄЛОВСЬКИЙ: Блокування YouTube — це прояв слабкості режиму

— YouTube — це така велика скалка для Кремля, яка завдає доволі багато незручностей, тому що з початку війни інтерес росіян саме до цього відеохостингу постійно зростає.

Думаю, що якби такого не було, можливо, [у Кремлі] і закрили б очі на цей відеохостинг. Але так як є, ситуація інша. “Ходорковський Live” веде мовлення на YouTube, FREEДОМ веде мовлення на YouTube, і багато інших каналів, журналістів і блогерів мають там свої сторінки. Охоплення вже, чесно кажучи, наближаються до телевізійних цифр.

Мені здається, що це не зовсім далекоглядний і правильний підхід. У кризові моменти, навпаки, необхідно використовувати YouTube для пропаганди, а не блокувати його. Однак тут проявляється слабкість: як у реальній війні, яка вже зачепила територію Росії, так і в інформаційній війні, яка триває стільки ж, скільки і справжня війна.

Читайте також: Швидкість YouTube у РФ сповільнюється: Кремль бачить у сервісі загрозу (ВІДЕО) 

Прямий ефір