Київ планує провести другий Саміт миру до кінця 2024 року, про що раніше заявив керівник Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак. Щоб зібрати за одним столом лідерів десятків держав, за його словами, Україна спільно з партнерами має закінчити розроблення плану реалізації формули миру. Крім того, на другий Саміт Київ планує запросити представників РФ, інформує FREEДОМ.
Як зазначив Єрмак, експерти з країн-партнерів об’єдналися в 10 робочих груп, які вже створили план конкретних кроків з реалізації кожного пункту української формули миру. Наступним етапом стане обговорення напрацювань на більш високому рівні.
“Для нас дуже важливий план, підтриманий більшістю країн. Я все ж таки сподіваюся, що наша щоденна робота навіть із державами, які сьогодні не долучилися до фінального комюніке, призведе до того, що ці країни теж будуть із нами як такі, що підтримують цей план. Він відповідає тому, що вони озвучують публічно. Вони всі говорять про принципи Організації Об’єднаних Націй”, — наголосив Андрій Єрмак.
Головна принципова умова Києва — територіальна цілісність і суверенітет України. У цьому питанні жодних компромісів бути не може, наголосив голова ОПУ. Тому й сценарій так званого заморожування війни для Києва неприйнятний.
“Якщо сьогодні запитати людей на фронті, у Херсоні, у Харкові — чи готові вони сьогодні йти на територіальні поступки — думаю, що вони, по-перше, здивуються цьому питанню. Ми не готові до компромісів щодо незалежності України, територіальної цілісності України та її суверенітету”, — акцентував Єрмак.
Президент України Володимир Зеленський раніше заявив, що представники Росії мають бути присутніми на Саміті миру. Водночас наголошується: запрошення представників РФ не потрібно сприймати як початок перемовин із Москвою.
У планах Києва — передати в присутності міжнародної спільноти напрацьований документ, конкретні кроки, що наближають до миру, в руки тих, хто представить на Саміті миру Кремль.
Однак російська сторона поки що явно не готова до конструктивного діалогу. У Раді Федерації знайшли новий привід — мовляв, Володимир Зеленський ображав диктатора Путіна публічно, а отже — діалог не може відбутися.
“Україна готова до переговорів — це головний пункт. Тобто переговори, безумовно, потрібні. Але пункт номер два — на яких умовах? На яких підставах вони відбуватимуться? І тут Україна чітко говорить: так, давайте вести переговори на умовах, що спираються на міжнародне право, як концепцію. І головне з цієї концепції — територіальна цілісність і суб’єктність держави, її суверенітет”, — наголосив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.
Чекати від Кремля сумлінного виконання домовленостей не доводиться, кажуть експерти. Саме тому гарантом реалізації української формули миру має стати міжнародна спільнота.
“Росіяни явно не зупиняться. Без членства України в НАТО ми не можемо гарантувати, що початку нової війни не буде. Без “ядерної парасольки”, без повноцінної співпраці з нашими західними партнерами не можемо гарантувати, що Росія не пустить в дію весь свій військовий і політичний потенціал, щоб задавити нас”, — сказав експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Олександр Краєв в інтерв’ю “Радіо Крим. Реалії”.
В Офісі президента України впевнені, що головними інструментами, які примусять агресивну Росію до миру, стануть постачання Києву західного озброєння, посилення економічних санкцій щодо РФ і повна дипломатична ізоляція.
Читайте також: Другий Саміт миру не відбудеться до виборів у США — думка
Нагадаємо, Україна продовжує готуватися до другого Глобального саміту миру. Він має відбутися до президентських виборів у Сполучених Штатах — не пізніше листопада 2024 року.