Українські F-16 вже виконують бойові завдання — можливості (ВІДЕО)

F-16. Скріншот: t.me/V_Zelenskiy_official

Україна очікує на додаткові літаки F-16, а українські пілоти та інженери продовжують навчання, заявив президент України Володимир Зеленський. Під час церемонії у День Повітряних сил Збройних сил України (ПС ЗСУ) винищувачі F-16 здійнялися у небо. Зеленський наголосив: розпочався новий етап у розвитку українських ПС ЗСУ. Україна багато зробила, щоб вони перейшли на новий стандарт — західну бойову авіацію, повідомляє FREEДОМ.

Перші F-16 в українському небі вже виконують бойові завдання, — підтвердив президент. Зеленський не назвав точну кількість бортів, які передали союзники, але наголосив, що завдяки їм Україна переходить на стандарт західної бойової авіації.

“Ми уможливили те, що було нашою амбіцією, нашою оборонною необхідністю, а тепер це дійсно реальність, реальність у нашому небі. F-16 в Україні. Ми забезпечили це. Я пишаюся всіма нашими хлопцями, які якісно опановують ці літаки й вже почали їх використовувати для нашої держави. Я дякую нашій команді за цей важливий результат. Дякую партнерам, які справді дієво допомагають з F-16, та першим державам, які акцептували наш запит про надання літаків”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Разом із літаками країни-партнери передали Україні різне озброєння. Переглядаючи кадри, опубліковані пресслужбою Офісу президента, авіаексперти побачили на F-16 два типи ракет “повітря-повітря”. Перший — AIM-9 Sidewinder — ракета ближнього радіусу дії. Її можуть використовувати проти російських дронів та крилатих ракет. Інший — AMRAAM AIM-120 — має середню дальність. Ці боєприпаси призначені для ураження повітряних цілей за межами прямої видимості.

“Те, що ми бачили, той аналіз, який підтверджує, що там були AMRAAM AIM-120 модифікації AB, він не дозволяє стверджувати, що інші ракети не були передані. Інші, скажімо так, елементи, які були на цих літаках, дозволяють сказати, що це досить нові винищувачі або модифіковані. Тобто це не мотлох. Це хороші машини, які були нам передані, які можуть використовуватися, які є досить актуальними, тому цілком можливо, що ми могли отримати і більш далекобійні системи озброєння”, — припустив військовий оглядач Денис Попович.

Говорячи про інші елементи, експерт має на увазі систему електронної протидії AN/ALQ-131. Вона попереджає екіпаж про опромінення борту радарами противника і навіть про пуск ракети, допомагає аналізувати їх напрямок. Крім того, на українських F-16 встановлені стійкі до дії засобів радіоелектронної боротьби комунікаційна та навігаційна системи.

“Головна безпосередня цінність — підвищення бойового духу. Початкові цифри невеликі, й українці використовуватимуть винищувачі обережно, щоб уникнути втрат, які б могли дати Росії пропагандистську перемогу. Але вони мають почати поступово призводити до змін. Пріоритетним завданням буде змусити російських пілотів триматися подалі або ризикувати бути збитими”, — пише The Economist з посиланням на експерта з Військово-повітряних сил Міжнародного інституту стратегічних досліджень Дугласа Баррі.

Тим часом у Росії намагаються применшити потенційні наслідки застосування Силами оборони України літаків F-16. Американський Інститут вивчення війни (ISW) звернув увагу на публікації кількох прокремлівських блогерів та кореспондентів. Вони намагаються переконати свою аудиторію у тому, що винищувачі начебто ситуацію на полі бою не змінять.

“Багато хто з них негайно почали обговорювати, як російські сили почнуть націлюватися на літаки і знищувати їх. Коментатори та офіційні особи російського інформаційного простору часто заявляли, що постачання західної зброї в Україну є “червоною лінією”, перехід якої змусить Росію до ескалаційної відповіді. Політика Заходу та України неодноразово перетинала “червоні лінії”, визначені Росією. Так імовірно станеться і у випадку з відповіддю Росії на F-16”, — йдеться у звіті ISW.

За інформацією The Economist, до кінця 2024 року в розпорядженні Повітряних сил ЗСУ має бути вже 20 літаків F-16. Загалом авіаційна коаліція на чолі з Данією та Нідерландами зобов’язалася передати Україні 79 таких винищувачів. Ті борти, які не доставлять 2024-го, передадуть 2025 року.

Читайте також: Кремль нервує не дарма: про оснащення та цілі для F-16 висловився аналітик

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 4 серпня підтвердив, що F-16 прибули в країну.

Читайте також: З отриманням F-16 Україна посилила повітряні сили і стала ще ближчою до НАТО, — Мусієнко

Прямий ефір