Українська армія вперше збила російський гелікоптер за допомогою дрону. Видання Forbes пише, що такі спроби Збройні сили України (ЗСУ) робили ще у вересні 2023-го. Як наслідок, тепер одні російські повітряні судна почали супроводжувати інші. Водночас російська армія починає використовувати нові дрони в атаках на Україну, повідомляє FREEДОМ.
Українським двокілограмовим дроном було збито російський вертоліт Мі-8 вагою 12 тонн. Сталося це на східній околиці Донецької області у момент зльоту судна. Видання Forbes пише, що на борту було три члени екіпажу, Мі-8 виконував ударні, транспортні та медично-евакуаційні місії. Аналітики стверджують, що тепер атаки FPV-дронів на російські гелікоптери можуть стати щоденною практикою.
“Вертоліт відносно повільний літальний апарат, сучасні дрони цілком здатні атакувати його, особливо на зльоті або посадці. Тепер командуванню доведеться або ризикувати дорогими та дефіцитними машинами, або обладнати аеродроми далі від фронту”, — зазначив військовий аналітик Ян Матвєєв у коментарі Telegram-каналу “Можем объяснить”.
“Ти одним дроном вражаєш ціль, або ж цей дрон залетів — відбомбився, залетів — і ще відбомбився. Тому вже змінюється тактика ведення бойових дій. Точніші удари — дешевше. Але дрон не повністю замінює артилерію, і ракети все одно гратимуть свою роль паралельно з використанням дронів”, — прокоментував командир спецпідрозділу ударних дронів “Білий орел” Валерій Боровик.
На початку 2024 року в Міністерстві цифрової трансформації України заявили, що цього року держава може зробити понад мільйон безпілотників. Але вже зараз виробничий потенціал України у сфері безпілотних літальних апаратів (БпЛА) зріс утричі.
Заступниця міністра з питань стратегічних галузей та промисловості України Ганна Гвоздяр наголошує, що єдиною проблемою є фінансування. За її словами, виробники дронів фінансуються як державою, так і міжнародними партнерами. Зокрема, Канада погодилася закупити частину дронів українського виробництва для ЗСУ. Переговори ведуться також із Великою Британією.
“Плюс-мінус 2 тис. км — зараз це досяжні цілі. Цілі, такі як інфраструктура, яка підтримує виробництво дронів, виробництво військової техніки, так і військові цілі, енергетичні об’єкти. Це хороша відповідь з нашого боку на їхнє вторгнення — удари по їхніх цілях”, — наголосив командир спецпідрозділу ударних дронів “Білий орел” Валерій Боровик.
У відповідь на українські здобутки у сфері виробництва БпЛА Росія вирішила продемонструвати свій новий дрон “Гербера”. Пропагандистські ЗМІ розхвалювали можливості безпілотника, але виявилося, що він далекий від досконалості. “Гербера” зроблена з пінопласту і має низку недоліків. Як пише Defence Express, ударна версія дрона при наведенні на ціль використовує телевізійний канал із досить посередньою камерою, наведення здійснюється оператором вручну. Ймовірно, що дальність польоту дрону з бойовою частиною мала — до 100 км.
“Кустарне збирання свідчить про здешевлення технологій виробництва у цій війні, а також про складність для російського ВПК виходити на масовість складання інших зразків через санкції та обмеження. Росія залежить від країн, які допомагають обходити санкції та отримувати компоненти для виробництва зброї. Якщо більше “прикрутити”, а також вибити російські підприємства ВПК, режим не зможе продовжувати інтенсивний терор”, — вважає керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
Продемонструвати потужність “Гербери” Росія могла в ніч із 30 на 31 липня. Тоді українські міста атакували майже 100 дронів. Військовослужбовець та спеціаліст у галузі радіотехнологій Сергій Бескрестнов із позивним “Флеш” припустив, що саме тому їх було так багато, і українська протиповітряна оборона змогла збити все.
Читайте також: Україна — найбільший виробник дронів на планеті: актуальні обсяги назвав керівник DroneUA
Нагадаємо, керівник групи компаній DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій та робототехніки Валерій Яковенко сказав в ефірі FREEДОМ, що ураження українським FPV-дроном російського вертольота відкриває ще одну сферу застосування безпілотників.