У приватній військовій компанії “Вагнер” підтвердили смерть найманців у Малі після бою з місцевими повстанцями. Про це заявили автори Telegram-каналу, пов’язаного з керівництвом ПВК. У приватній військовій компанії не уточнили кількість загиблих. AFP з посиланням на представника повстанців повідомило, що мінімум 17 людей було ліквідовано, серед них — автор “z-каналу” Grey Zone, передає FREEДОМ.
З 2020 року в Африці сталося вісім переворотів. Військова хунта прийшла до влади в Судані, Габоні, Нігері, Малі, Буркіна-Фасо, Гвінеї. Військові, що захопили владу, розривали зв’язки із західними країнами і вимагали виведення міжнародних миротворчих місій з їх територій. Натомість вони починали зближуватися з російським режимом, а за безпеку в регіонах нібито почали відповідати російські найманці, серед яких і ПВК “Вагнер”.
“Справжня причина перебування там російських найманців — золото і не лише: все, що є у надрах, все, що вони можуть звідти вивезти. За різними підрахунками, лише за 2022 рік Росія могла з двох африканських країн, ЦАР (Центральноафриканської Республіки, — ред.) та Малі, через Судан вивести 1 млрд дол. Це — для розуміння фінансування і “Вагнера”, і путінського режиму”, — каже керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Після захоплення влади військовою хунтою в державах регіону Сахель та приходу туди найманців із ПВК “Вагнер” там значно зріс рівень насильства. За даними правозахисників з організації ACLED, вдалося підтвердити загибель 1 800 мирних жителів внаслідок нападу “вагнерівців”. Також почастішали випадки боїв із місцевими повстанцями.
На півночі Малі, неподалік кордону з Алжиром, повстанці-туареги, які борються за створення незалежної держави Азавад, ліквідували десятки солдатів урядових військ та найманців ПВК “Вагнер”, пише Associated Press. У заяві туарегів йдеться, що у бою були захоплені бронетехніка та вантажівки. Частина “вагнерівців” потрапила в полон.
“Ті, хто бореться зараз проти тих режимів, які підтримує Росія, вони є, і, я думаю, що вони формуватимуться між собою в коаліції або точно будуть налаштовані антиросійськи. Адже ситуація була спокійніша в цих країнах, поки туди не стала втручатися Росія”, — констатує Олександр Мусієнко.
Після бою з малійськими військами та ПВК “Вагнер” повстанці-туареги заявили, що на знак солідарності готові передати Україні десятки захоплених російських найманців. Туареги вважають, що такий жест стане допомогою Києву в боротьбі проти Росії. Українська сторона від імені представника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрія Юсова зазначає, що перевіряє пропозицію туарегів. Водночас будь-які дії Києва відбуваються у рамках міжнародного права.
“Своїми найманцями намагалися вирішувати геополітичні, економічні питання, змінювати чи підтримувати ті чи інші уряди. І ось сьогодні весь світ бачить, що, власне, це вже не той потенціал, і можливості Росії далеко не ті. А це означає, що нових замовлень та розрахунків на них, як на точковий інструмент розв’язання проблем у регіоні, буде менше”, — прокоментував представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов в ефірі марафону “Єдині новини”.
Туареги отримали всю необхідну інформацію про діяльність “вагнерівців” в Африці, і саме це дозволило провести успішну операцію, повідомили у Головному управлінні розвідки Міноборони України. У відомстві не ділилися подробицями, але зазначили, що варто чекати на продовження.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що повстанці в Малі (регіон Сахель, Західна Африка) розбили російське угруповання ПВК “Вагнер”. Атака на групу бойовиків “Вагнер” та військ Малі стала однією з найбільших битв. Серед загиблих найманців росіяни впізнали адміністратора пропагандистського Telegram-каналу Grey Zone Микиту Федяніна. Також міг бути знищений Антон Єлізаров з позивним “Лотос”, який керував захопленням Бахмута і Соледара.