Підвищення податків для населення і бізнесу, збільшення ключової ставки до рекордних 18%. У Центробанку Росії визнали, що економіка федерації перебуває у стані значного перегріву. Дефіцит кадрів і потужностей для виробництва неминуче веде до стагнації, кажуть експерти. Що це означає і якими будуть економічні наслідки війни, яку Росія розв’язала проти України, розбирався FREEДОМ.
Кремлівські пропагандисти наполегливо намагаються переконати росіян у тому, що економіка РФ сильна як ніколи, і міжнародні санкції ніяк на неї не вплинули. Насправді ж, за оцінками агентства Bloomberg, для фінансування війни Кремль уже залучив ліквідні активи російського національного Фонду добробуту. Сам фонд від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну скоротився вдвічі.
“Країна жертвує своїм майбутнім процвітанням, щоб сіяти хаос за кордоном. Москва також вдалася до крайніх заходів, щоб спробувати контролювати свою економіку. Заборони на експорт бензину і цукру були введені для забезпечення стабільності внутрішніх ринків”, — йдеться у спільній статті міністрів фінансів Швеції, Данії, Естонії, Фінляндії, Латвії, Литви, Нідерландів, Польщі у виданні The Guardian.
Міністри фінансів держав Євросоюзу наголошують: темпи зростання російської економіки, про які на кожному кроці твердить кремлівська пропаганда, на даному етапі формуються за рахунок військової промисловості та державних дотацій. А це — ознака не стабільної, а перегрітої економіки. На цьому тлі Центробанк Росії був змушений вкотре підвищити ключову ставку, тепер — до рекордних 18%.
“Раніше ми називали чотири тригери для підвищення ставки. Усі вони реалізувалися. По-перше, стійка інфляція збільшується, по-друге, споживча активність не охолоджується. По-третє, позитивний розрив в економіці не скорочується, а жорсткість ринку праці зростає. По-четверте, реалізувалися нові проінфляційні ризики, пов’язані із санкціями”, — зазначила очільниця Центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна.
До слова, Набіулліна теж говорить про перегрів російської економіки. Вона заявила, що резерви робочої сили та виробничих потужностей у федерації практично вичерпані. Підвищення ставки до найвищої позначки серед великих економік світу — це спроба тимчасово стабілізувати ситуацію. А щоб отримати додаткові кошти на фінансування війни, Держдума Росії схвалила в другому читанні пакет поправок, який вводить наймасштабніше підвищення податків в історії Росії. При цьому цивільні галузі постраждають максимально — їх фінансуватимуть за залишковим принципом.
“Війна стала, зокрема, інструментом внутрішнього управління країною. За відносно невеликі гроші людей легко посилають на забій, перетворюючи їх на жертовну худобу. Російська влада не перебуває в стані діалогу із суспільством, вона розуміє, що навіть якщо в ньому спалахне сильне невдоволення, його можна придушити силою”, — прокоментував ситуацію Російській службі “Голосу Америки” економічний оглядач Семен Новопрудський.
У результаті податкової реформи в найближчі шість років у населення і бізнесу заберуть майже 17 трлн рублів — суму, яка на третину перевищує загальний розмір Фонду національного добробуту, підрахували журналісти The Moscow Times. Однак, попри всі ці заходи, кажуть експерти, результат економічних експериментів Кремля вже вирішено, і його відчує кожен росіянин.
Читайте також: У Росії зросла ключова ставка — основні причини назвав Савченко