Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді може відвідати Київ 23 серпня. Під час візиту він, найімовірніше, пропонуватиме свої посередницькі послуги в переговорах Києва та Москви або Індію — як майданчик для проведення другого Глобального саміту миру. Таку думку сьогодні, 28 липня, висловила докторка філософії з політології, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко в ефірі FREEДОМ.
“Від самого візиту я, чесно кажучи, чекаю не дуже багато чого. Тут індійці, найімовірніше, поспішати не будуть зі своїми пропозиціями. Але можна відзначити два важливі моменти, що візит напередодні Дня Незалежності України очікується, і це досить непоганий дипломатичний жест з боку Моді. І, найімовірніше, Індія пропонуватиме свої послуги як посередника і медіатора, і, можливо, навіть йтиметься про те, щоби проводити двосторонні переговори на території Індії або використовувати Індію як майданчик для проведення другого Глобального саміту миру”, — каже політологиня.
Вона вважає, що як посередник з врегулювання війни або майданчик для переговорних форматів Індія — кращий варіант, ніж Китай.
“Бо авторитет Індії не такий токсичний, особливо серед країн глобального Півдня. А перший Саміт миру в Швейцарії показав, що репрезентація країн саме цього регіону — Латинської Америки, Африки, Азії — дуже значна, і нам насправді бракує політичної підтримки. Тому якщо, наприклад, другий Саміт миру проводитиметься в Індії, то тут ми можемо очікувати значно більшого рівня представництва з боку країн глобального Півдня. Плюс Індія буде більш комфортною країною для, наприклад, Російської Федерації, для делегації з боку Росії, якщо її буде запрошено”, — коментує Гриценко.
Гостя ефіру зазначила, що для проведення Глобального саміту миру чи переговорів у двосторонньому форматі є й кращі країни, наприклад, Саудівська Аравія, але “Індія теж непоганий варіант, враховуючи їхнє бажання балансувати”.
“Водночас Індія дуже прагматична у своїй політиці, яка дуже раціонально завжди переслідує власні національні інтереси. І багато в чому спроба виступити посередником у врегулюванні російсько-української війни, так само, як і у випадку Китаю, спрямована на зміцнення власного іміджу. Індія зараз себе вже позиціонує не просто як кандидата в лідери глобального Півдня, а вже прямо в їх медіа і звучить таке формулювання, що Індія — це лідер глобального Півдня, Індія — це голос глобального Півдня, вони мають досвід організації багатосторонніх різних заходів тощо. І в Індії, що важливо, немає досвіду миротворчого. Тому для них це буде перший крок у цьому напрямі — у тому, щоб зарекомендувати себе як країну, яка може успішно проводити мирні переговори між сторонами, що конфліктують”, — зазначила Аліна Гриценко.
Читайте також: Індія набагато успішніше за Китай балансує між ключовими центрами сили, — Гриценко
Нагадаємо, індійське видання Wion із посиланням на джерела повідомило, що прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді приїде до України 23 серпня.
У день російської атаки на дитячу лікарню “Охматдит” у Києві, 8 липня, Моді відвідував Росію. Візит індійського прем’єра до Москви розкритикував президент України Володимир Зеленський. Він назвав його величезним розчаруванням та ударом по мирних зусиллях. У відповідь на це МЗС Індії викликало українського посла.