Позиції Індії та Китаю щодо російсько-української війни багато в чому подібні. Це активна співпраця з РФ на тлі заяв про нібито нейтральність. Однак, у той час коли Китай постійно критикується за постачання Росії продукції подвійного призначення, потужна військово-технічна співпраця Москви і Нью-Делі не робить Індію токсичною, а її авторитет продовжує зростати. Про це сьогодні, 28 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала докторка філософії з політології, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
“Індії набагато успішніше, ніж Китаю, вдається балансувати між ключовими центрами сили, дотримуватися своєї концепції так званої стратегічної автономності, підтримувати тісні відносини, зокрема зі Сполученими Штатами Америки, з європейськими державами. Індії вдається всидіти на кількох стільцях одночасно набагато краще, ніж Китаю”, — зазначила вона.
Коментуючи можливий візит прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді до України, вона зазначила, що він спрямований насамперед на зміцнення іміджу Індії.
“Нещодавній візит міністра [іноземних справ України Дмитра] Кулеби до Пекіна багато в чому сприяв тому, що зафіксував авторитет Китаю як країни, якій вдається знаходити спільну мову і з російською стороною, і з українською. Моді, швидше за все, переслідуватиме ту саму мету. Особливо після візиту до Путіна, який так невдало для Моді збігся з черговим масштабним обстрілом України, коли постраждали навіть діти. Обстріл дитячої лікарні “Охматдит” — для Моді це був дуже неприємний сюрприз. Це була “підстава”, за великим рахунком, з боку Росії. І він дипломатично, дуже акуратно заявив, що його серце кров’ю обливається, коли страждають діти. Водночас він не засудив однозначно та відверто обстріл Російською Федерацією лікарні”, — коментує Гриценко.
Вона додала, що навіть коли Моді на власні очі побачить “Охматдит” або інші свідчення воєнних злочинів Росії, наприклад, побуває в Бучі, це навряд чи “суттєво впливатиме на логіку мислення” індійського прем’єра.
“Індія дотримується таки своєї фактичної автономності. Вони завжди ставлять свої інтереси на перше місце. Це проявляється у їхній зовнішній політиці… Навіть той факт, що Моді все-таки насамперед поїхав до Путіна, а не до Києва, теж зрештою говорить про те, що Нарендра Моді мислить дуже прагматично”, — додала Аліна Гриценко.
Нагадаємо, індійське видання Wion із посиланням на джерела повідомило, що прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді приїде до України 23 серпня.
У день російської атаки на дитячу лікарню “Охматдит” у Києві, 8 липня, Моді відвідував Росію. Візит індійського прем’єра до Москви розкритикував президент України Володимир Зеленський. Він назвав його величезним розчаруванням та ударом по мирних зусиллях. У відповідь на це МЗС Індії викликало українського посла.