Україна не випускає з уваги те, що Китай може вплинути на Росію в ході мирного, дипломатичного завершення війни. Українські експерти вже неодноразово наголошували на тому, що саме до очільника КНР Сі Цзіньпіна може дослухатися Путін, адже Пекін дедалі більше тяжіє над Москвою.
При цьому Китай переслідує власні інтереси, тож якими будуть його подальші рішення щодо Росії та США — думки розходяться.
Чи цікавий Китаю мир в Україні?
Під час нещодавнього візиту до Китаю міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба доніс до колеги Ван Ї важливість вести мирні переговори з Москвою тільки на умовах справедливості. Переговори тривали понад три години. Головна тема обговорення — пошук шляхів припинення російської агресії проти України та потенційна роль Пекіна в досягненні стійкого і справедливого миру.
“Російська агресія зруйнувала мир і загальмувала розвиток, а кожен новий день війни тягне за собою нові порушення гуманності та подальшу ерозію справедливості. Тому потрібно завершити війну проти України, відновити мир і прискорити відновлення нашої держави”, — заявив Дмитро Кулеба на зустрічі з міністром закордонних справ Китаю.
Київ розраховує, що щонайменше Китай долучиться до імплементації хоча б одного чи кількох пунктів мирного плану, який презентувала Україна на Глобальному саміті миру.
“Для Китаю там теж є з чого вибрати: ядерна безпека, продовольча безпека, екологічна. Плюс для Китаю це буде питання репутаційне та іміджеве. Китай дуже активно намагається себе позиціонувати як державу миротворець, державу миролюбну, яка просуває тільки мирні інструменти вирішення конфліктів”, — прокоментувала доктор філософії з політології, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
Європейський Союз очікує, що Китай використає свій вплив для припинення війни, яку РФ розв’язала проти України.
“Не мені коментувати відносини між Китаєм і Україною на цей час, точніше, цей візит. Однак я можу сказати, що в нас дуже чітка позиція щодо України. Ми заявляли про це всюди, і те, що ми говорили нашим колегам у Китаї, полягає в тому, що як член ООН і член Ради безпеки ООН, Китай має використати свій вплив на Росію, щоб зупинити війну в Україні”, — сказала представниця зовнішньополітичної служби ЄС Набіла Массралі.
Зі свого боку верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель вважає, що підтримка КНР агресії Російської Федерації проти України негативно впливає на відносини між Брюсселем і Пекіном. Він закликав Китай сприяти припиненню війни.
“Верховний представник попросив Китай використовувати свій вплив на Росію, щоб сприяти припиненню війни. Він попросив Китай підтримати мирний процес в Україні та вважає, що спільна заява з Бразилією від травня 2024 року (Китай і Бразилія тоді презентували “мирний план глобального Півдня» для України й РФ, — ред.) не йде в цьому напрямку”, — ідеться в повідомленні Європейської служби зовнішніх справ.
Читайте також: Китай не в змозі посилити російську економіку — розбір
Думки глядачів FREEДОМ
Телеканал FREEДОМпоцікавився думкою глядачів: “Як Китай може вплинути на Росію для завершення війни проти України?”. Були отримані різні точки зору:
- “Якщо Китай припинить підтримку РФ у постачанні систем подвійного призначення та прийнятті платежів/торгівлі, то РФ значно швидше почне втрачати свої важелі та ресурси, а отже буде змушена шукати шляхи мирного врегулювання”.
- “Китай допомагає тільки собі, він звик ловити рибу в каламутній воді й далі продовжуватиме свою подвійну гру. Йому не можна вірити”.
- “Китай, як впливова світова держава з багатим історичним досвідом у дипломатії, може зіграти значущу роль у мирному врегулюванні конфлікту між Росією та Україною. Своїм авторитетом і повагою на міжнародній арені Китай здатний сприяти діалогу та пошуку компромісів, закликаючи до мирного вирішення суперечок. Китай може запропонувати платформу для переговорів, використовуючи свою мудрість і нейтралітет для досягнення стійкого миру, що сприятиме зміцненню стабільності в регіоні”.
- “Путін, у разі поразки в “z-війні”, запланував, що втече саме в Китай. І що буде там як у “раю” жити, із самим “богом” — Сі — дружити. Але Китай, у такому разі, просто остаточно зжере “z-країну”, захопивши її вже суто фізично (привід знайдуть!), а до росіян ставитимуться як до безправної худоби”.
- “Китай має величезні гроші на російсько-українській війні. Навіщо її йому припиняти? Так мислять продажні чиновники Китаю. А те, що гинуть українці, на це “z-Китаю” глибоко наплювати. Інакше б давно змусив Путіна припинити її”.
Думки експертів
Про роль Китаю на геополітичній мапі світу в ефірі FREEДОМ також висловилися:
- Володимир Фесенко, політолог;
- Олег Лісний, президент Аналітичного центру “Політика”;
- Тарас Жовтенко, експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва;
- Ігор Рейтерович, політолог.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: У Китаю — особливі відносини з Росією — ми це беремо до уваги
— Востаннє міністр закордонних справ України був у Китаї 12 років тому. Глава Української держави, а саме Віктор Янукович, був у Китаї 2013 року. Візит був результативним, але захоплення Криму, війна на Донбасі зруйнували всі домовленості, які були досягнуті під час цього візиту. Я думаю, що це справило дуже сильний вплив на Китай, який став обережніше ставитися до української теми і стежив за тим, як далі розвиватимуться події.
Те, що зараз саме Китай запросив міністра закордонних справ України, — це дійсно дуже показово, дуже значуще. Запрошення нашого міністра — це не тільки увага до теми мирних переговорів і прагнення Китаю бути посередником у цих переговорах, це жест готовності до конструктивного діалогу з Україною і жест на адресу Москви.
Пекін дуже незадоволений тим, що Путін почав проявляти підвищену активність у тому регіоні, де головну роль відіграє Китай — це Східна Азія. Китай це оцінив і показав, що він може вибудовувати хороші конструктивні відносини з різними країнами, зокрема і з тими, хто перебуває у складних відносинах з Росією. Українська сторона правильно зробила, що скористалася моментом. Треба грати на суперечностях між Росією і Китаєм, навіть якщо вони тимчасові, тактичні.
Китай об’єктивно зацікавлений у завершенні нинішньої війни, тому що ця війна створює великі проблеми і для міжнародної ситуації, і для економічних глобальних відносин. Китай хоче піднімати свою геополітичну, міжнародну вагу, як країна, яка допомагає врегулювати такі складні конфлікти.
У Китаю є особливі відносини з Росією. Ми це беремо до уваги. Президент України Володимир Зеленський сформулював дуже чіткий принцип щодо Китаю — Китай не наш союзник, але Китай не наш ворог.
Китайська сторона спеціально підкреслила, що Китай постачає гуманітарні вантажі в Україну. Ну і не тільки гуманітарні. У нас зараз непроста енергетична ситуація. І ось якраз постачання енергетичного обладнання з Китаю дуже значущі зараз для нашої країни.
Зараз готуються три конференції після Глобального саміту миру в Швейцарії — у Катарі, Туреччині, Канаді. І я думаю, українська сторона була б зацікавлена, щоб Китай узяв у них участь так само як і в другому Саміті миру. Українська дипломатія вкотре показала, що вміє дуже активно працювати з такими непростими, але дуже важливими партнерами як Китай.
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Україна може зацікавити Китай у посередництві
— Україну запросили, і це дуже важливо. Для Китаю відкрилося вікно можливостей для того, щоб продемонструвати свою миротворчість.
Пекін хоче отримати якісь дивіденди і продемонструвати хоча б конструктивну позицію. Тому що в найближчому майбутньому це зроблять Сполучені Штати. І вони поводитимуться щодо Китаю, хто б не переміг, досить жорстко. І Китай це розуміє. І зараз треба застовпити роль миротворця. Китаю дуже важливо зберегти обличчя.
Вдруге міністр закордонних справ Китаю обіцяє українському міністру закордонних справ, що Китай не передаватиме зброю Російській Федерації. Але фактом, підтвердженим американськими спецслужбами, є те, що Китай передає комплектувальні, мікросхеми та розвіддані.
Тому до цього спілкування потрібно ставитися дуже прагматично і дивитися на них без рожевих окулярів. Тому що Китай вибрав сторону, і ця сторона насправді нам не підходить. І тому ми їздимо і спілкуємося.
Якщо ми подивимося уважно на “мирний план” Китаю, у ньому прописаний інтерес економічний. Китаю вигідна війна для того, щоб знесилили Росія і Захід. Але, з іншого боку, Китай зараз не заробляє, тому що є санкції щодо деяких компаній, погано йде торгівля з тією ж Європою і Сполученими Штатами Америки. Україна може вказати шлях, що, якщо війна припиниться в рамках справедливого миру, це всім вигідно.
ТАРАС ЖОВТЕНКО: Китай поступово перетворює Росію на Північну Корею-2
— Китай підливає олії у вогонь російсько-української війни, при цьому отримуючи шанс залишатися “білим і пухнастим”, розповідати про те, що Пекін за об’єктивне політичне і дипломатичне врегулювання цього конфлікту.
Паралельно офіційний Пекін продовжує тиснути на путінський режим і поступово, але системно забирати контроль над російськими ресурсами. Тобто Російську Федерацію за фактом буде перетворено на Північну Корею.
І в принципі, Китаю, який матиме абсолютно рівні можливості впливати і на режим у Пхеньяні, і на режим у Москві, абсолютно байдуже, які стосунки при цьому в його міньйонів. Доти, доки в Китаю є контрольний пакет акцій, у нього є вирішальний аргумент, який точно впливатиме і на політику Північної Кореї, і на політику РФ.
ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Китай підтримує Росію, купуючи в неї енергоресурси
— Пекін допомагає Москві тим, що з ними торгує. Це найголовніший момент. Вони це роблять у різних сферах. Обсяги досить великі. Це врятувало Росію на етапі, коли вони змогли перекрити те, що недоотримали від країн Заходу, з якими раніше активно торгували. Зараз торгівля йде на спад.
Китай купує в Росії сировину, різні енергоресурси, і це теж елемент підтримки. Російський ринок, звичайно, не йде ні в яке порівняння з ринками багатьох європейських країн. Я мовчу взагалі вже про ринок Європейського союзу в цілому або, наприклад, Сполучених Штатів.
Щодо військових технологій тут дещо інша історія. Немає жодних доказів того, що Китай продає Росії безпосередньо зброю. Але Китай передає товари подвійного призначення, які можна використовувати у сфері військово-промислового комплексу.
Позиція Китаю поступово все-таки змінюється. Якщо раніше вони були зацікавлені в тому, щоб війна тривала, то зараз у них з’явилося розуміння, що війна має закінчитися. Тому що Китай через війну Росії проти України не може реалізовувати свої інтереси в Європі.
Тому він поступово починає шукати шляхи припинення війни в Україні. У нього є свої погляди, вони дещо відрізняються від тих поглядів, які є, наприклад, у Києва. Україна може спробувати переконати Китай зайняти ту позицію, яку займає більшість цивілізованих розвинених країн світу на сьогодні.
Читайте також: Дмитро Кулеба відвідав Китай: чим унікальний і важливий цей візит, пояснили експерти