Переговори міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби з китайським колегою Ван Ї не вплинуть істотно на позицію Пекіна щодо російсько-української війни. Водночас КНР може бути зацікавлена в тому, щоб приєднатися до імплементації окремих пунктів української формули миру. Такою оцінкою сьогодні, 24 липня, поділилася докторка філософії з політології, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Як міністр Кулеба свого часу сказав, формула миру — це свого роду меню, де є різні пункти, з яких країни можуть обирати, до якого пункту вони готові приєднатися. І Китаю там теж є із чого обрати. Це ядерна безпека, продовольча, екологічна. Плюс для Китаю все-таки це буде питання репутаційне, іміджеве. Китай дуже активно намагається себе позиціонувати як державу-миротворця, державу миролюбну, яка просуває лише мирні інструменти розв’язання конфліктів”, — коментує гостя ефіру.
Вона нагадала, що так само Китай діє і на Близькому Сході. Днями в Пекіні відбулися переговори між 14 палестинськими угрупованнями, які досягли угоди про створення Національного тимчасового уряду для примирення після того, як військові дії в Газі будуть закінчені.
“Для Китаю — це великий дипломатичний успіх, який вони, звичайно ж, хочуть закріпити і шляхом залучення до вирішення російсько-української війни. Але при цьому тут питання більш чутливе політично для Китаю, тому вони навряд чи будуть на чомусь наполягати суттєво, навряд чи будуть робити якісь радикальні або заяви, або дії. Їм, в принципі, це не властиво. Вони досить довго думають, перш ніж зробити той чи інший крок, зважують усі “за” та “проти”. На формулювання своєї політичної позиції з приводу війни у них пійшов цілий рік. Тому якихось радикальних змін у результаті переговорів між міністром Кулебою та Ван Ї я не чекаю”, — сказала Гриценко.
Водночас вона наголосила, що позитивним є сам факт візиту глави українського МЗС до Китаю на запрошення Ван Ї.
“І плюс слід зазначити, що дуже часто переговори на рівні міністрів закордонних справ означають уже фінальний етап підготовки до зустрічі лідерів двох держав. Для Китаю ці протокольні речі щодо ієрархії дуже важливі. Враховуючи, що минулого місяця до Китаю літав перший заступник міністра закордонних справ України Андрій Сибіга і зустрічався з китайськими візаві, зараз поїхав уже міністр, цілком можливо, що справді ми ведемо комунікацію з Китаєм про зустріч між президентом Зеленським та Сі Цзіньпіном. Тут 100% гарантії немає, але така ймовірність є”, — додала політологиня.
Читайте також: Міністри закордонних справ України та Китаю обговорили можливу роль Пекіну в досягненні сталого миру
Нагадаємо, глава МЗС України Дмитро Кулеба у вівторок, 23 липня, повідомив, що прибув до Китаю. Це перший візит українського топпосадовця до Пекіна з початку повномасштабної війни Росії проти України.