Росіяни вчиняють незліченну кількість воєнних злочинів в Україні, зокрема, депортують дітей у Росію або на тимчасово окуповані території з подальшим усиновленням у російських сім’ях. Відстежити долі дітей, викрадених з території України, дуже важко, проте правозахисники роблять усе можливе, щоб повернути їх додому. Про те, як це відбувається, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів експерт і аналітик Центру громадянської просвіти “Альменда” Олег Охредько.
“За офіційною оцінкою української сторони, наразі повернути на батьківщину вдалося понад 700 дітей. Пошук і повернення відбувається по-різному. Іноді навіть не варто називати канали, тому що росіяни моментально намагаються їх перекрити”, — зазначив Охредько.
За його словами, особливо важким є сам пошук дітей, яких вивезли росіяни з України, тому що їхні дані змінюють, часто змінюють навіть імена.
“Найчастіше вдається розшукувати дітей, які користуються соціальними мережами. Також відмінно спрацьовує так зване “сарафанне радіо”. Водночас потрібно зазначити, що в розшуку українських дітей бере участь практично весь світ, не тільки Україна. Дуже допомагають фрилансери, які працюють за кордоном”, — розповів експерт.
Він зазначив, що, наприклад, дуже допомогли дослідження американських розслідувачів про дитячі табори на території Росії.
“Коли знаходиться дитина, встановлюється її особистість, робляться спроби встановити з нею контакт. Крім того, відразу ж розшукуються родичі цієї дитини. І не обов’язково це батьки, тому що, як правило, у більшості викрадених Росією українських дітей батьків немає. Але є бабусі, дідусі, дядьки, тітки. І саме з їхньою допомогою намагаються вивезти дітей з території РФ. Також до цього підключаються адвокати. Тобто, підключаються всі сили, які є, щоб оформити за російськими законами опіку над дитиною і вивезти її з території РФ. До речі, дуже часто дітей доводиться вивозити потай від російської влади”, — констатував аналітик Центру громадянської просвіти “Альменда”.
Він також розповів, що були випадки, коли діти самі поверталися в Україну після того, як їм виповнилося 18 років.
“Коли дитині виповнюється 18 років і щойно вона отримує російський паспорт і право виїхати за територію РФ без опіки, з цими дітьми встановлюється контакт і їх намагаються вивезти. Або діти виїжджають самостійно. Іноді ми супроводжуємо їх. Буквально нещодавно показували інтерв’ю з дівчиною, яка виїхала в Україну самостійно”, — резюмував Олег Охредько.
Він додав, що існує кілька шляхів повернення викрадених Росією дітей на батьківщину й Україна намагається використовувати їх усі. Навіть якщо це дуже важко.
Читайте також: З окупації на підконтрольну Україні територію вдалося повернути ще 12 дітей, — Лубінець
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.