Президент Сербії Олександр Вучич наголосив на прагненні країни стати частиною Європейського Союзу. Сказав про це в інтерв’ю німецькій пресі. Вучич зазначив, що “квитком” Белграда до ЄС може стати розробка родовища літію. Його Сербія зможе продавати європейським компаніям, тим самим знизивши їхню залежність від імпорту з Китаю, повідомляє FREEДОМ.
Європейський шлях Сербії триває майже 20 років. Фінальний етап — переговори про вступ — розпочався у січні 2014 року. У жовтні 2023-го у громадській думці сербів вперше за два роки переважало позитивне ставлення до євроінтеграції. А 17 липня цього року міністр закордонних справ країни Марко Джурич зустрівся із представником ЄС із міжнародних справ та безпеки Жозепом Боррелем. Після розмови дипломатів у Брюсселі Джурич повідомив, що Сербія виконає всі необхідні для євроінтеграції реформи до 2027 року.
“Під керівництвом президента Вучича Сербія вже зробила помітний крок за попередні роки, коли йдеться про зміцнення нашої економіки, розвиток інфраструктури та інститутів. Ми є країною, яка визнає всі свої успіхи у реформах і те, що вона зробила добре у зміцненні верховенства закону у своїх інституціях. Ми хочемо, щоб наш внесок та нашу цінність було визнано”, — заявив глава МЗС Сербії Марко Джурич.
Проте реформи не єдина перешкода для євроінтеграції Сербії. Однією з основних проблем на шляху до ЄС є Косово. Белград не визнає самопроголошеної республіки, яка до 2008 року була автономним краєм Сербії. Брюссель, у свою чергу, підтримує незалежність та євроінтеграцію Косова і вимагає того ж від Белграда. Експерти вважають, що заради шляху до ЄС президент Сербії Вучич може піти на це.
“Він розуміє, що Сербія має можливість бути з Росією, з такими країнами, які ніби не дуже впливові або, скажімо так, ті країни, з якими ніхто не хоче співпрацювати. Або стати країною, яка ефективно розвиватиметься, рухатиметься далі. Люди розуміють, що невизнання Косова, в принципі, не змінює нічого”, — прокоментувала експертка-балканістка, заступниця директора Українського незалежного центру політичних досліджень Марія Гелетій.
Крім того, нещодавно у Сербії з’явився шанс зблизитися з країнами ЄС через продаж літію. 19 липня Олександр Вучич підписав меморандум про співпрацю з Європейським Союзом у сфері видобутку копалин. Це запустить найбільший у Європі проект літієвої копальні на заході Сербії. Раніше країни ЄС спиралися на імпорт металу з Китаю. Як запевняє Вучич, щорічно підприємство зможе виробляти 58 тис. тонн літію, що покриє 17% потреб європейського ринку.
“Видобуваючи літій у Сербії, ми підвищуємо цю стійкість і водночас сприяємо модернізації нашої промисловості. Крім того, ми досягаємо наших кліматичних цілей. Ми хочемо електромобільності, ми хочемо мобільності без викидів CO2, і електромобільність відіграватиме у цьому головну роль. І як всі знають, це працюватиме тільки з літієм, який ми повинні використовувати, особливо коли йдеться про акумулятори”, — заявив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Читайте також: Сербія не хоче ставати членом антизахідного блоку, — голова Центру політичних досліджень “Доктрина”
Нагадаємо, лідер Сербії зустрічався із президентом України Володимиром Зеленським 18 липня на саміті Європейської політичної спільноти у Лондоні. У своєму Telegram-каналі український лідер написав, що обговорювалися питання безпеки та розвиток двосторонніх відносин. Також Зеленський подякував Вучичу за приєднання Сербії до комюніке за підсумками Саміту мира в Швейцарії. Раніше лідери обох країн обговорювали двосторонню співпрацю 28 лютого у рамках саміту “Україна — Південно-Східна Європа”.
Читайте також: Частина економічного відродження: Сербія готова продавати зброю західним країнам, попри погрози РФ (ВІДЕО)