Двосторонні угоди про безпекове співробітництво прив’язують держави-члени НАТО до майбутнього України та закладають базу підтримки. Таку думку сьогодні, 18 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт Центру міжнародних досліджень ОНУ ім. Мечникова Денис Кузьмін.
Він вважає важливим, що підписуються документи з окремо взятими державами, які не чекають загального рішення Альянсу.
“Наприклад, Ірландія взагалі не є членом НАТО, а тим більше Японія чи Південна Корея. НАТО посилює і свою глобальну роль у світі. І в цьому сенсі позиція Альянсу щодо України — це не просто якийсь сигнал. Це просто локомотив, з яким не можуть не рахуватися союзники США, такі як Японія, Південна Корея, Австралія, Нова Зеландія, звідки ми отримуємо неоціненну допомогу. І, судячи з усього, вона буде тільки наростати, особливо що стосується Республіки Корея та Японії”, — сказав він
Кузьмін наголосив, що кожна окремо взята країна, яка підписує угоди з Україною, додатково зміцнює її безпекову політику.
“Для того, щоб ці країни могли у своїх парламентах виділяти кошти в бюджеті для військової та іншої допомоги Україні, для цього всього потрібні ці угоди. Західні держави — це держави сталого розвитку. Якщо вже маховик інститутів розкручується… Він розкручується досить повільно. Ми бачимо, як радикально змінилася за ці два роки позиція тієї ж таки Німеччини чи Італії, наприклад, — від підозр у проросійськості до абсолютно діаметрально протилежних позицій. Тобто якщо цей маховик західних інституцій розкручений, то вже й зупинити його буде набагато складніше”, — сказав експерт.
На його думку, зараз закладається певна база підтримки України, на яку не повинні вплинути будь-які зміни у внутрішній політиці тієї чи іншої країни.
“Ця система договорів існує для того, щоб було в разі негативних якихось змін у внутрішній політиці тієї чи іншої країни, ці країни ще 20 разів подумають, чи варто ламати саму систему безпеки самих європейських, північноамериканських держав, які вже з кожним таким договором все більше прив’язують себе до майбутнього України. І безумовно, ми повинні мати, хай навіть не чіткі, гарантії безпеки. Звісно, членство в НАТО та американські військові бази на території України — кращої гарантії безпеки не придумаєш. Але ми повинні бути реалістичними, й наша щільна прив’язка інституційно до країн Заходу — це просто необхідність українській незалежній державі для виживання в таких складних умовах”, — сказав Кузьмін.
Читайте також: Політологиня пояснила, для чого безпекові угоди з Україною підписують на 10 років
Нагадаємо, Європейський Союз і ще 22 країни, серед яких США, Франція, Велика Британія, Італія, Німеччина, на полях саміту НАТО у Вашингтоні 11 липня підписали історичний Український договір (Ukraine Compact) з безпеки.
У договорі окреслено основні зобов’язання союзників перед Києвом. Документ передбачає підтримку України у сфері безпеки та оборони, економічну допомогу, а також координацію дій у разі майбутнього збройного нападу Росії на Україну.