Від 2022 року із Російської Федерації виїхали й не повернулися щонайменше 650 тис. осіб. Для більшості з них причиною еміграції стали війна, розв’язана Москвою проти України, та мобілізація. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала політична аналітикиня і головна редакторка порталу After Еmpire Ольга Курносова.
“Напевно, все ж таки більша частина тих, хто емігрував із РФ, звісно ж, проти війни. Не тільки проти того, щоб, власне, на цій війні їх могли вбити. Частина почала виїжджати відразу після 24 лютого 2022 року, коли російські війська вдерлися на територію України. Але, звісно, наймасовіша хвиля була після так званого указу Путіна про часткову мобілізацію. Так званого, тому що, за великим рахунком, під “часткову мобілізацію” може потрапити сьогодні хто завгодно”, — сказала Курносова.
Страх того, що нова хвиля мобілізації може накрити ще більшу кількість людей, залишається і сьогодні, каже аналітикиня.
Водночас вона зауважила, що покинути РФ нині не так просто.
“Якщо подивитися на ті країни, куди виїхало найбільше народу, побачимо, що це якраз держави, у яких є безвізовий режим із Росією. У деякі можна було навіть виїжджати за внутрішніми паспортами. Але сьогодні російська влада до цього готується. І, зокрема, намагається максимально ускладнити виїзд людей навіть за внутрішніми паспортами”, — зазначила Курносова.
За її словами, насправді з РФ виїхало ще більше росіян — понад 1 млн. А цифра на рівні 650 тис. — це ті, хто не повернувся.
“Частина повернулися, зокрема тому, що не змогли знайти роботу. Думаю, ті, хто залишилися, вже не повернуться доти, доки режим у Росії не зміниться. Тому що жити в диктатурі, а сьогодні в Росії, безумовно, абсолютна диктатура, дуже важко”, — наголосила спікерка.
Більшість мігрантів, за словами Курносової, їдуть до Казахстану, Вірменії, Грузії. У деякі з цих держав можна було навіть в’їхати за внутрішніми паспортами РФ. Але не всі готові приймати нові хвилі мігрантів, зазначила гостя ефіру.
“За такого великого обсягу тих, хто приїжджає, якісь країни відчувають навіть якийсь, знаєте, можливо, підприємницький бум від того, що їдуть до них усе таки люди з освітою, з якимись певними навичками. Багато айтішників їде з Росії. Але водночас — це тиск досить серйозний. Тому десь уже можуть говорити, що, мовляв, ми не гумові й не готові приймати нові хвилі російських мігрантів”, — резюмувала Ольга Курносова.
Читайте також: “Повна маячня”: запровадження нових правил поведінки у РФ для мігрантів із Центральної Азії оцінив Яковенко
Раніше російський журналіст і соціолог Ігор Яковенко сказав, що соціальне невдоволення з різних причин накопичується в російському суспільстві, що може призвести до обвалення режиму у РФ.