Члени Європарламенту вимагають позбавити Угорщину права голосу в Євросоюзі після несанкціонованих поїздок її прем’єр-міністра в Росію і Китай. Законодавці заявили, що Віктор Орбан навмисно діяв від імені всього ЄС, хоча не мав на це повноважень, інформує FREEДОМ.
Прем’єр-міністр Угорщини завдав значної шкоди, зловживаючи роллю головуючого в Раді ЄС. Зокрема, навмисно спотворював свої повноваження під час візитів у Росію та КНР, пише Politico, посилаючись на текст листа євродепутатів до глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, президента Європейської Ради Шарля Мішеля та глави Європарламенту Роберти Мецоли.
Лист підписали законодавці з численних політичних груп в асамблеї ЄС. Зокрема правоцентристська Європейська народна партія (ЄНП) — найбільша фракція Європарламенту.
“Це вимагає реальних дій, таких як призупинення права голосу Угорщини в Раді, оскільки практика показала, що просте словесне засудження цієї ситуації не має жодного ефекту”, — йдеться у публікації Politico.
Своєю чергою, глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн скасувала візит Колегії єврокомісарів до Угорщини і відкоригувала рівень представництва на засіданнях під угорським головуванням. Також, за даними ЗМІ, країни ЄС вирішили бойкотувати зустріч міністрів закордонних справ, яку Угорщина планує провести наприкінці серпня в Будапешті.
Президент України Володимир Зеленський виступив проти того, щоб візит Орбана до Києва був так званим “виправданням” для поїздки до РФ.
“Я вважаю, що його візит в Україну був правильним…. Про його візит до Росії, до речі, я не знав у Києві. І якщо він це так використовував, це неправильно, я вважаю. Його візит до Росії я не підтримую. Але це його рішення. Україна, країни ЄС засудили його з цього приводу. Усі країни НАТО також”, — акцентував глава Української держави.
1 липня за ротацією Угорщина прийняла головування в Раді ЄС. Одразу після цього Віктор Орбан здійснив візити з так званою “миротворчою місією” до Києва, Москви та Пекіна, не маючи на це мандата від ЄС.
“Угорщина поступово стане єдиною європейською країною, яка може говорити з усіма”, — заявив Орбан.
Як пише Bild, після візитів до України, Росії та Китаю, а також зустрічі з кандидатом у президенти Дональдом Трампом у США, глава уряду Угорщини написав листа президенту Євроради. У ньому він запропонував Євросоюзу відновити дипломатичні відносини з Росією, налагодити політичну взаємодію з країнами глобального Півдня і Китаєм.
У відповідь лідери ЄС засудили поїздку угорського прем’єра до Москви. І наголосили, що не давали йому повноважень вести переговори з Путіним від імені Євросоюзу.
“Віктор Орбан скористався тим, що Угорщина головує в Раді ЄС пів року для того, щоб використати цей статус як маніпулятивний. Тому що в іншому випадку це був би просто візит як керівника однієї з держав, так би мовити, приватний візит, а не візит у ролі представника Євросоюзу. Орбан проявив не командну гру, незалежно від того, в якому статусі він прибув до Москви. Адже однозначно його позиція суперечить і позиції Європейського Союзу, і всього Північноатлантичного альянсу”, — наголосив політолог-міжнародник Володимир Воля.
Представник Єврокомісії Ерік Мамер дав зрозуміти, що в ЄС готують наслідки для Угорщини через неузгоджений візит Віктора Орбана до Москви. Юридична служба Євросоюзу встановила, що переговори угорського прем’єра з Путіним суперечать договорам ЄС.
За даними європейських ЗМІ, країни-члени Євросоюзу розглядають різні варіанти покарань для Угорщини.
Читайте також: У ЄС намагаються не допустити внутрішнього розбалансування, яке провокує Орбан, — політолог
Раніше міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив, що Євросоюз може почати процес бойкоту Угорщини і навіть призупинити її право голосу через те, що прем’єр-міністр Віктор Орбан відхиляється від спільної позиції держав-членів.