На російському сайті “Царьград”, що належить олігарху Костянтину Малофєєву, вийшла стаття “Дитяча лікарня — не випадковість. Час це визнати і перестати боятися”. Її автор — російський пропагандист Андрій Перла — виправдовує удари РФ по цивільному населенню України, закликаючи не шкодувати “ворожих дітей”. У державних російських ЗМІ настільки відверто людиноненависницька риторика поки що зустрічається рідко, проте опус у “Царьграді”, очевидно, узгоджений Кремлем. Таку думку сьогодні, 14 липня, висловив політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Я думаю, що ці речі всі узгоджені на рівні кремлівських аналітиків та служб з рефлексивного управління громадською думкою, які, безумовно, працюють у Кремлі”, — говорить він.
Водночас експерт зазначає, що “Царьград” працює на дуже конкретну, консервативну та “заряджену”, аудиторію, якій необхідно бачити “успіх” РФ.
“Для цієї аудиторії дуже важливо, хто є ворог… Їх десь у районі 15-20% російського населення, яким подобається спостерігати за цією війною та подобається отримувати задоволення від загибелі простих людей. Їм це компенсує їхнє жахливе матеріальне становище та відсутність майбутнього. І, звичайно, цей симулякр величі Росії, який подається через такі медіа, багато в чому здійснює компенсаційну роль”, — наголошує він.
Крім того, за словами експерта, російським медіа дедалі складніше виправдовувати удари по мирних українцях.
“Потрібен ресурс, потрібна творчість, потрібна креативність для подібних речей та інсинуацій. Тому найпростіше прирівняти цивільне населення України до українських Збройних сил і назвати всіх ворогами. Виправдати цим загибель величезної маси мирного населення в Україні. Тут є типові закономірності класичної військової пропаганди… Для Кремля — велике випробування виправдати будь-які такі удари. Те саме було [з ударом] по Дому офіцерів у Вінниці свого часу, по торговому центру у Кременчуці, по житлових будинках у Києві, Одесі, Кривому Розі, Дніпрі, Харкові. Перелічувати багато міст можна. Для них це певна проблема, тому що їхня фабула, як вони вибудовують так звану контрстратегію щодо виправдання цих ударів, розвалюється”, — коментує керівник центру політичної розвідки.
Водночас, на його думку, перехід до такої людиноненависницької риторики державних російських медіа може загрожувати Кремлю додатковими проблемами. Це — і збільшення доказів його злочинів для майбутнього воєнного трибуналу, і неприйнятність таких методів, можливо, для значної частини населення Росії.
“Тому з цими бавитися, я думаю, Кремль буде дуже обережно, тому що це ознаменує загалом руйнування початкової концепції, яку вони висунули з початком повномасштабного вторгнення. Вони називають його “СВО”, тим самим виправдовуючи, на їхню думку, деякими геополітичними мотивами, на кшталт “врятувати Росію”… Перехід [до людиноненависницької риторики] означатиме пряме визнання наявності антилюдського мотиву. А це руйнує оптику, всю ідеологію та конструкцію “СВО”. У такому разі, якщо ми побачимо, що Кремль переходить до цього сценарію, це означатиме, що власне вони допускають серйознішу ескалацію з оголошенням, наприклад, Україні війни. А відповідно, для цього потрібне буде компонування образу ворога”, — заявив Олег Постернак.
Читайте також: Причетних до удару по “Охматдиту” судитимуть як воєнних злочинців, — Маломуж
Нагадаємо, російська армія завдала масованого ракетного удару по Україні 8 липня, випустивши понад 40 ракет різних типів. Під ударами були Київ, Дніпро, Кривий Ріг, Слов’янськ, Краматорськ. В українській столиці удару ракетою було завдано зокрема по дитячій лікарні “Охматдит”.
Читайте також: Росія програє інформаційну війну, — Рейтерович