Генасамблея ООН вимагає від Росії негайно розмінувати територію Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), вивести звідти своїх військових і персонал. Українські атомні станції та установки мають бути під повним суверенним контролем України, йдеться в резолюції ООН. Докладніше — у матеріалі телеканалу FREEДОМ.
Проєкт резолюції “Безпека і захищеність ядерних об’єктів України, включно із Запорізькою АЕС” представила Україна. Документ голосами “за” підтримали 99 держав. Утрималися — 60. “Проти” проголосували дев’ять країн: Росія, Білорусь, Малі, Куба, Північна Корея, Сирія, Нікарагуа, Бурунді та Еритрея.
Це перша резолюція ООН щодо забезпечення ядерної безпеки через війну Росії проти України. У документі міститься вимога до Москви — терміново вивести військових і персонал з території Запорізької АЕС і негайно повернути станцію під повний контроль України.
“Резолюція підтверджує необхідність демілітаризації та деокупації ЗАЕС у світлі невиконання Росією резолюцій керівних органів МАГАТЕ. Це голосування ґрунтується на дискусіях і рішеннях, ухвалених на першому Саміті миру, де ключовим питанням був перший пункт формули миру — “Радіаційна та ядерна безпека”. Я дякую всім нашим партнерам за допомогу у відновленні безпеки в усіх сферах, які були зруйновані російською агресією. Працюючи разом, ми зможемо захистити основоположні норми міжнародного права та спільні цінності”, — написав президент України Володимир Зеленський у соцмережі Х.
Резолюція підтримує мандат МАГАТЕ щодо усунення ризиків для ядерної безпеки під час збройного конфлікту та визнає важливість дотримання принципів, які можуть гарантувати захист ЗАЕС.
“У резолюції визнається важливість семи невід’ємних стовпів, що стоять в основі ядерної безпеки. Крім того, наголошується на п’яти принципах, яких необхідно дотримуватися для того, щоб забезпечити ядерну безпеку на Запорізькій АЕС. Запорізька АЕС — найбільша атомна електростанція в Україні — була навмисно перетворена на невід’ємну складову збройної стратегії Російської Федерації, і це може закінчитися катастрофою. Радіація не визнає національних кордонів. Радіація може поширюватися повсюдно”, — наголосив постійний представник України в ООН Сергій Кислиця.
Російська армія захопила атомну станцію 2022 року. Російські окупанти використовують територію станції як військову базу. Так, за інформацією Центру протидії дезінформації при Раді нацбезпеки України, в окупованому Росією Енергодарі розташовані підрозділи Росгвардії “Ахмат”.
“Вони допускали на Запорізьку АЕС, і зараз допускають, тих, хто не має жодного відношення до безпечної, надійної експлуатації об’єктів. Боєприпаси, амуніція, танки. Навіть були помічені танки і реактивні системи залпового вогню, був обстріляний корпус повномасштабного тренажера тощо”, — зазначив головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.
Російські окупанти проводять на ЗАЕС нелегальну модифікацію, безконтрольно втручаються в роботу станції, чим створюють загрози безпеці, кажуть фахівці.
“Кризовий центр, який побудований спеціально для того, щоб звідти керувати, в разі аварії або аварійної ситуації на Запорізькій АЕС, зараз виведений з експлуатації. Він перетворений на гуртожиток бойовиків, які там перебувають, і штаб військовослужбовців, які взяли під контроль ЗАЕС. Не виконуються в нормальному обсязі техобслуговування, ремонт обладнання. Немає можливості підвезти потрібні запчастини, тому що атомна станція фактично перебуває в зоні бойових дій. І немає можливості найняти кваліфікований ремонтний персонал, щоб виконати ці роботи, або підрядника, оскільки це пов’язано з ризиком постраждати внаслідок військових дій”, — акцентував Коріков.
За час російської окупації Запорізька АЕС пережила кілька блекаутів. Повне знеструмлення атомної електростанції — одна з найсерйозніших загроз ядерній та радіаційній безпеці.
Системи пожежогасіння на станції теж залежать від електропостачання. При відключенні електрики станція переходить на живлення від генераторів — і все залежить від кількості пального та справності обладнання. Всупереч попередженню МАГАТЕ, російські військові продовжують системні обстріли ліній електропередач.
Читайте також: Ядерна безпека — перший пункт українського мирного плану та одна з ключових тем Саміту миру (ВІДЕО)