Видача Міжнародним кримінальним судом ордерів на арешт високопосадовців армії РФ й російського політичного керівництва може вплинути на те, щоб скоєні проти українців воєнні злочини не повторювалися. Таку думку сьогодні, 12 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив адвокат, експерт Регіонального центру прав людини, керуючий партнер АО “Амбрела” Андрій Яковлєв.
Він зазначив, що юрисдикція українських судів обмежується кордонами країни.
“Для того, щоб ми могли знайти цих командирів, нам необхідна інфраструктура виконання вироків на міжнародному рівні. Вона, звичайно ж, є, але вона не пристосована для таких масових випадків. Вона все-таки функціонує за старим законодавством, у разових індивідуальних випадках, за потребою. Коли у нас є потреба масово шукати людей за межами нашої країни, то якраз і виникають складнощі. Тому на міжнародному рівні, наприклад, Міжнародний кримінальний суд або суди універсальної юрисдикції, які мають більше охоплення країн, наприклад, Євросоюзу, де діє система європейського ордера на арешт, там було б, на мій погляд, перспективно, якби розглядалися справи щодо командира і вищого керівництва”, — сказав Яковлєв.
На його думку, ордери на арешт могли б вплинути на дії російських командирів — ці особи хоча б почали замислюватися про те, що їх усе-таки шукає міжнародна юстиція.
“На сьогодні я розумію, що так само повторно (вчиняються злочини, — ред.), одними й тими самими особами, однією й тією самою частиною, й нічого не відбувається”, — сказав експерт.
За його словами, Інститут вивчення війни констатує випадки воєнних злочинів РФ на міжнародному рівні.
“Це означає, що вже інформація пробивається на міжнародний рівень та стає загальновідомою, це вже добре з погляду доказування. Єдине, що вони там кажуть, що “не здатні впоратися”. Усе-таки “не здатні впоратися” — напевно, не дуже точний термін. Напевно, говорити потрібно “сприяють або дають вказівки”. І це важлива відмінність. Тому я розраховую, що міжнародна юстиція, або в ідеалі Міжнародний кримінальний суд, видав би ордери на арешт командирів і вищого керівництва. Це можуть бути дуже високі чини як серед військових, так і серед політичного керівництва. Тільки в такий спосіб ми можемо намагатися впливати на те, щоб не повторювалося щонайменше, і створювати охолоджувальний ефект, я б так сказав”, — зазначив Яковлєв.
На його переконання, щоб російські військові злочинці не уникнули відповідальності, необхідно розширювати сферу дії міжнародного права на максимальну кількість країн.
Читайте також: Світ має жорсткіше реагувати на злочини росіян в Україні, — Давлетгільдєєв
Раніше, аналізуючи черговий воєнний злочин російських окупантів, експерти Інституту вивчення війни (ISW) вказали на те, що російське військове командування як підтримує вседозволеність щодо воєнних злочинів, так і не може “належним чином дисциплінувати війська і підтримувати порядок”.