Саміт НАТО завершився у Вашингтоні: огляд головних сигналів для України (ВІДЕО)

Саміт НАТО. Фото: nato.int

У США завершився саміт Північноатлантичного альянсу, на якому було оголошено, що Україна буде його членом, щоправда, без оголошених термінів прийняття. Крім того, вже найближчим часом Українська держава отримає фінансування, літаки F-16 і додаткові системи ППО. Чим закінчився саміт для України і які сигнали було отримано від членів Альянсу, розповів журналіст Михайло Комадовський.

Підсумкове комюніке саміту свідчить про те, що Альянс продовжить підтримувати Україну на її “незворотному шляху” до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством у НАТО, оскільки Київ продовжує важливу роботу з проведення демократичних, економічних і оборонних реформ. 

“Формулювання про незворотність дуже важливе. У декларації підтверджується, що НАТО зможе запросити Україну приєднатися до Альянсу, коли всі союзники погодяться й умови для вступу будуть виконані”, — зазначив Комадовський. 

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив: було ухвалено важливі рішення, щоб зробити сильнішими союзників НАТО. 

“На нашій зустрічі ми також вирішили зробити подальші кроки, аби ще більше наблизити Україну до НАТО. Оскільки Україна продовжує свої життєво важливі реформи, ми продовжимо підтримувати її на незворотному шляху до членства в НАТО. Робота, яку ми зараз проводимо разом, гарантує, що, коли прийде час, Україна зможе приєднатися без зволікання. Питання не в тому, чи буде, а в тому, коли”, — заявив Столтенберг. 

Водночас директор у справах Європи в Раді національної безпеки США Майкл Карпентер заявив в інтерв’ю “Голосу Америки”, що для запрошення в НАТО України зараз немає політичної волі всіх союзників. 

За підсумками саміту країни блоку також вирішили, що Альянс візьме на себе більшу частину координації надання військового обладнання Україні та підготовки українських військових. Зокрема чиновники пояснили, що це не означає, що контактна група з оборони України у форматі “Рамштайн”, яку координують Сполучені Штати, припинить свою роботу. Навпаки, вона триватиме. 

У підсумковому комюніке також ідеться, що союзники мають намір надати Україні щонайменше 40 млрд євро (близько 43 млрд дол.) у вигляді військової допомоги протягом наступного року. 

Президент України Володимир Зеленський заявив, що на сьогодні він вважає успіхом для України отримання більшої кількості систем протиповітряної оборони якомога швидше. Про це він сказав на спільній пресконференції з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом.

Зеленський зокрема заявив, що Україна дуже близька до того, щоб стати членом Північноатлантичного альянсу. 

“Ми дуже близькі до нашої мети. Мені здається, наступним кроком буде запрошення до НАТО, а далі — членство”, — сказав президент.

Водночас він акцентував, що важко використовувати слово “успіх”, коли говориш про війну.

“Тому що успіх — це коли у вашій країні немає війни. Успіх — коли ви не втрачаєте своїх близьких і рідних. Для нас, України, справжнім успіхом буде — вижити та перемогти у війні”, — наголосив Зеленський.

Під час двосторонньої зустрічі президентів США та України Джо Байдена і Володимира Зеленського глава Білого дому оголосив про новий пакет допомоги, вартість якого становить близько 225 млн дол. 

“Путін не хоче нічого меншого, ніж повне підкорення України. Він хоче покласти край українській демократії, зруйнувати українську культуру і стерти Україну з карти світу. І ми знаємо, що Путін не зупиниться в Україні. Не сумнівайтеся: Україна може зупинити Путіна, і вона це зробить”, — заявив Байден. 

Водночас керівник Офісу президента України Андрій Єрмак очікує від західних партнерів зняття всіх обмежень на використання зброї для завдання ударів у відповідь по воєнних об’єктах на російській території.

Єрмак заявив, що неможливо битися, коли ворог не має жодних обмежень, атакуючи дитячі лікарні, школи, цивільні об’єкти, а в української армії ці обмеження є. 

В ефірі “Голосу Америки” радник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі заявив, що США поки що не будуть переглядати політику в цьому плані. Водночас президент Джо Байден заявив: уже цього літа в України з’являться літаки F-16.

Читайте також: ППО, F-16 і “міст у НАТО”: повні підсумки саміту Північноатлантичного альянсу для України

Нагадаємо, раніше Байден оголосив, що Україна отримає п’ять систем ППО, включно з трьома додатковими системами Patriot від США, Німеччини та Румунії. Нідерланди та інші країни нададуть деталі для ще однієї батареї, а Італія надасть систему SAMP/T.

Прямий ефір