У Вашингтоні з 9 по 11 липня проходить саміт НАТО. Основною темою зустрічі лідерів 32 країн стала Україна, а саме — посилення оборони та підтримка у протистоянні російській агресії. Обороноздатність країни суттєво посилять винищувачі F-16, про старт постачання яких також йшлося на саміті.
Довгоочікувані винищувачі для України
На саміті НАТО стало відомо, що Данія та Нідерланди вже розпочали процес постачання F-16 в Україну. Перші винищувачі вже в дорозі, заявив державний секретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен.
“Системи протиповітряної оборони (ППО) були завданням номер один для України та, як наслідок, і для Альянсу, який її підтримує. І я радий повідомити, що передача літаків F-16 з Данії та Нідерландів уже триває. І ці винищувачі літатимуть у небі України вже цього літа для того, щоб Україна могла продовжувати ефективно захищатися від російської агресії”, — сказав Блінкен.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підтвердив, що вже цього літа в небі над Україною літатимуть F-16.
“Ми обіцяли, що влітку 2024 року в українському небі будуть битися F-16, і цю обіцянку виконано. Питання постачання, надходження першої хвилі F-16 уже вирішено. Але насправді нам потрібно більше літаків”, — заявив глава українського МЗС.
Також стало відомо, що Норвегія передасть Україні 6 винищувачів F-16, постачання планують розпочати вже цього року. Про це заявив прем’єр-міністр Йонас Гар Стере.
“Здатність України захистити себе від атак з повітря має вирішальне значення в її оборонній битві проти Росії. Норвегія ухвалила рішення передати в дар Україні шість винищувачів F-16”, — цитує слова міністра NRK.
Крім того, Швеція готова передати Україні винищувачі Gripen, коли завершаться програми з постачання винищувачів F-16. Про це заявив міністр оборони Швеції Тобіс Більстрем.
“Це не просто питання отримання літаків і навчання пілотів. Це складні системи та реалізовувати дві з них одночасно було занадто складно”, — пояснив він виданню “Голос Америки”.
Під час відвідин Президентського фонду та Інституту Рональда Рейгана президент України Володимир Зеленський повідомив, скільки винищувачів необхідно ЗСУ для відбиття російської агресії.
“Росія використовує 300 бойових літаків проти України. Нам потрібно щонайменше 128 літаків, щоб протистояти їм. І ці цифри відомі нашим партнерам”, — підкреслив Зеленський.
Загалом, за підрахунками видання Forbes, відповідно до актуальних домовленостей, Україна має отримати щонайменше до 2028 року близько 85 винищувачів F-16. Їх передають чотири держави-члени НАТО — Бельгія, Данія, Нідерланди, Норвегія.
Наприкінці травня перша група українських пілотів уже завершила навчання на військовій базі в Аризоні (США).
Думки експертів
Як Росія готується до постачання F-16 в Україну? Які функції виконуватимуть винищувачі? Як Україна може захистити F-16 від російських ударів? Чи зможуть західні літаки переломити хід війни? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Богдан Долінце, експерт з питань розвитку авіаційного ринку;
- Костянтин Криволап, авіаційний експерт;
- Анатолій Храпчинський, експерт у сфері авіації;
- Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”;
- Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки.
БОГДАН ДОЛІНЦЕ: РФ посилює систему ППО для захисту від F-16
— Політичні процеси, пов’язані з передачею винищувачів, уже фактично закриті, всі необхідні дозволи вже отримано. Залишається тільки кілька важливих складових. По-перше, підготовка особового складу — наземних служб і пілотів. Наскільки ми розуміємо, підготовка вже практично завершилася. По-друге, важлива інфраструктурна складова. Було достатньо часу для створення інфраструктури, зокрема для передачі необхідних запасних частин, перевезення необхідного експлуатаційного обладнання.
Фактично залишається останній етап — забезпечення безпеки цих бортів і безпосередньо їх передислокація.
Останніми тижнями досить активно Росія здійснює масовані удари, зокрема й по авіаційній інфраструктурі. За останні два місяці багато ключових українських аеродромів мало не щоразу були ціллю ворога. Це говорить про те, що ворог бачить у цих аеродромах можливість для майбутнього розгортання F-16.
Навіть якщо ці літаки базуватимуться на тилових аеропортах, на віддаленості від лінії фронту, все одно під час бойових вильотів необхідно буде десь тимчасово здійснювати посадку для дозаправлення і завантаження боєкомплекту, тому що радіус дії F-16 становитиме близько 500 км.
Росія посилює систему ППО (зокрема й на кордоні з Україною, а не тільки на лінії фронту). Це створить певні складнощі для роботи винищувачів.
Поява першої ескадрильї F-16 (від 12 до 20 винищувачів) за нинішніх умов не переломить перебіг війни.
КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: F-16 відкриють нову фазу війни
— Залежно від того, які стоятимуть радари, якими ракетами винищувач буде оснащений, зокрема і для ударів по території Російської Федерації, від цього і залежатиме використання F-16 в Україні.
Діапазон завдань, які може виконувати винищувач, широкий — від полювання за крилатими ракетами та “Шахедами” до завдання дальніх ударів по території Росії. Деякі ракети, якими можна оснастити F-16, можуть бити на відстань до 900 км. Але я думаю, поки що цього не буде. Думаю, буде поступове нарощування потужності та збільшення дальності, на яку нам буде дозволено бити по території Росії.
F-16 з’являться на тлі інших посилень української оборони – постачання додаткових засобів ППО для захисту аеродромів. Британці вважають, що для захисту одного аеродрому потрібні два Patriot (“Петріот”) і два NASAMS. Також мають запустити програму з експлуатації SAAB 340 — літака дальнього радіолокаційного виявлення.
Існують спеціальні аркові укриття. Є так званий другий рівень захисту, коли за допомогою землі та залізобетонних блоків робляться вали, які захищають літак від уламків, що пролітають над ним, залишків ракет тощо.
Я не хочу, щоб ми думали, що завтра з’являться F-16 і на цьому закінчиться війна. Це тільки початок ще однієї складної фази війни.
Для F-16 не проблема збивати крилаті ракети. Але я вважаю, що в нас найгостріша проблема — це КАБи (надважкі авіабомби, що коригуються). Якби ще минулого року в нас були F-16, наше населення б не знало, що таке КАБ. Найкраще, якщо проблему з КАБами вирішуватимуть спільно — американський ЗРК Patriot плюс F-16. Радіус дії винищувача по таких цілях — до 550 км.
Щойно з території Румунії або Польщі полетить хоча б один літак і вчинить якісь бойові дії щодо Росії, одразу ж цю країну буде визнано стороною конфлікту. Тому злітати F-16 будуть з території України. Для винищувачів Україна не така вже й велика країна, наявного радіуса дії цілком достатньо. Я не думаю, що винищувачі перебуватимуть близько до кордону з РФ або лінії бойового зіткнення.
АНАТОЛІЙ ХРАПЧИНСЬКИЙ: F-16 зіграють істотну роль у закритті неба України
— F-16 будуть хорошим протистоянням російським літакам. Більшість російських літаків – це модернізовані радянські літаки.
Росія заявляє, що у них є літаки п’ятого покоління. Насправді тут є багато питань. Якщо ми говоримо про Су-57, то скоріше, це літаки 4+ покоління. Усе, що стосується Су-35, Су-34 та інших літаків, які були нібито розроблені вже за часів Росії, то це літаки 4 покоління і без будь-яких “плюсів”.
З 2012 року, коли РФ почала активно продавати свої літаки, більшість із них було обладнано французькою авіонікою. Зараз з урахуванням санкцій і обмежень, Росія не може отримувати якісні електронні компоненти для своїх літаків. Вони й надалі опускатимуться у своїй якості та можливостях виконання завдань. Тому все, що ми чуємо про російські літаки – це завищені тактико-технічні характеристики.
Літак F-16 багатофункціональний і виконання ним завдань залежить від озброєння. Ми в принципі говоримо про виконання цим літаком різного класу завдань. Усе залежатиме від того, які завдання будуть поставлені Силами оборони — або захищати повітряний простір України від масованих ракетних ударів, а також ударів, припустімо, дронами Shahed (“Шахед”), або ж це буде робота на прифронтовій лінії, на російську авіацію, яка скидає КАБи та яка запускає ракети малої та середньої дальності.
Нідерланди дозволили використання літаків F-16 проти території РФ. І тут усе залежить від глобальної тактики ведення бою, яку оберуть наші Сили оборони. В експертному середовищі спостерігається занадто занижена оцінка цих літаків за їхніми можливостями. Досі немає у відкритому доступі інформації про те, яка буде модифікація — Block 50 чи Block 70. Також не говориться, що є приховані тактико-технічні характеристики, є надможливості, які можуть використовувати пілоти.
Я б сказав, що цей літак не буде геймченджером, але при цьому він відіграватиме суттєву роль у закритті повітряного простору України.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: Сили оборони створили умови для того, щоб F-16 почувалися впевнено над Чорним морем
— Ворожа тактична авіація почувається поки що більш-менш привільно на певних ділянках у небі над Чорним морем і проявляє дуже високу активність. Ми це відзначаємо фактично щодня. Бувають спроби атакувати ті чи інші позиції Сил оборони України або критичну інфраструктуру південних регіонів саме з бортів тактичної авіації.
Сили оборони та зокрема Військово-морські сили ЗС України вже створили всі умови для того, щоб F-16 почувалися більш упевнено в українському небі, зокрема над Кримом.
По-перше, відсунуто російський флот, по-друге — триває робота зі знищення сил і засобів протиповітряної оборони окупантів у тимчасово окупованому Криму. Небо над півостровом поступово звільняється від впливу російської ППО. Відповідно, посилюється наша авіаційна компонента і ворогу залишається діяти лише в північно-східній частині Чорного моря.
Наскільки спокійно окупанти почуватимуться там, куди перебазують флот, — це питання часу. Існує наша дронова флотилія, з’явиться західна авіація. У будь-якому разі авіаційна компонента — це те, що для нас дуже важливо.
Якщо ми створимо ешелоновану систему ППО по всьому фронту, що включає засоби малого і середнього радіуса дії, то, відповідно, авіаційна компонента її тільки посилить. І логічно, що ворожа авіація, з її ФАБами, КАБами не зможе підлітати настільки близько, як вона це робить зараз.
ІВАН ВАРЧЕНКО: Достатня кількість винищувачів дасть змогу встановити контроль над лінією фронту
— Росіяни розуміють, що у них закінчується період, коли вони можуть безроздільно працювати авіацією в прифронтовій зоні. Вони намагаються мінімізувати для себе витрати на першому етапі появи F-16 в Україні. Тому і б’ють по місцях для зльоту і посадки цих літаків, місцях для дозаправлення. Вони намагаються знищити або хоча б пошкодити інфраструктуру, що дозволяє працювати з винищувачами F-16.
Росіяни намагаються підтягнути ближче до України свої протиповітряні комплекси. Попри те, що вони їх часто втрачають. Але вони розуміють, що їм дуже важливо зменшити вплив першого етапу появи в небі цих винищувачів. Вони мріють збити якийсь F-16 і представити це як найбільшу перемогу російської зброї.
Достатня кількість винищувачів, поєднана з достатньою кількістю вогневих спроможностей зі знищення російської протиповітряної інфраструктури, дадуть нам змогу в дуже швидкий час завоювати повітряний простір і встановити свій контроль над лінією фронту. Це дозволить позбавити росіян можливості безкарно працювати в повітрі.
Читайте також: Справедливий мир vs капітуляція: путінські “мирні ініціативи” проаналізували експерти