Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну різко зросла кількість кібератак на країни Європи — від крадіжки даних і розповсюдження шкідливих програм, що блокують доступ до вмісту комп’ютера, до створення відео- та аудіозаписів за технологією deepfake. В агентстві Євросоюзу з кібербезпеки стверджують, що російські агенти спочатку проводять пробні атаки в інформаційному просторі України, а після застосовують напрацювання проти країн Євросоюзу, повідомляє FREEДОМ.
“Це — частина агресивної війни, яку Росія веде фізично в Україні, але також і в цифровому форматі по всій Європі. Кількість атак хактивістів проти європейської інфраструктури, зловмисників, чия головна мета — порушити роботу системи, подвоїлася з четвертого кварталу 2023 року по перший квартал 2024 року. Це досить значне зростання”, — зазначив керівник Європейського агентства з кібербезпеки Юхан Лепассаар в інтерв’ю агентству Associated Press.
Російські спецслужби не тільки здійснюють диверсії в кіберпросторі, але й фізично завдають шкоди критичній інфраструктурі європейських країн. Видання “Медуза” з посиланням на інформацію The Wall Street Journal наводить як приклад пошкодження восени 2023 року підводного естонсько-фінського газопроводу Balticconnector. Тоді зареєстроване в Гонконзі судно з російським екіпажем перетнуло лінію газопроводу прямо в момент аварії, а супроводжував його атомний контейнеровоз. Ще один приклад — порушення залізничного сполучення на півночі Німеччини в жовтні 2022-го. У Берліні заявили про пошкодження двох кабелів. Коріння диверсії, найімовірніше, ведуть до Росії, підозрюють німецькі правоохоронці. Видання The Wall Street Journal пише, що виконавців російські спецслужби часто шукають у соцмережах або в чатах популярних онлайн-ігор. Ті можуть і не підозрювати, що діють в інтересах Москви.
“Деякі чиновники, з якими поговорила The Wall Street Journal, вважають, що одна з цілей Москви при здійсненні подібних атак, що призводять до інфраструктурних збоїв, — посіяти страх і недовіру. Вони вважають, що розумніше замовчувати про наявні підозри, ніж висувати звинувачення. Однак деякі країни все ж почали виступати з публічними попередженнями. З різкою заявою виступив і НАТО, який звинуватив Росію в посиленні диверсійних кампаній, а також кампаній дезінформації та “інших гібридних операцій”, — йдеться в публікації “Медузи”.
В уряді Чехії повідомили, що все частіше фіксують переміщення “пострадянських кримінальних структур” до Європи. Там вони контактують із місцевими кримінальними елементами та організовують злочинні мережі. Головна мета — деморалізація суспільства, поширення проросійських наративів, тиск на опозиціонерів, які втекли з Росії, а іноді — організація нападів і диверсій.
“Чеська влада помітила тенденцію, що зростає, в усій Європі: місцеві жителі та злочинні мережі дедалі активніше залучаються до різних видів діяльності. До них відносяться збір інформації, визначення цілей, чинення тиску на конкретних осіб, і навіть прямі напади на інфраструктуру і громадські місця. Метод вербування для цієї діяльності порівнюють із тактикою, яку використовують ісламістські радикали. При цьому Чеський національний центр по боротьбі з організованою злочинністю зазначає, що “електронні грошові перекази полегшують фінансування таких операцій”, — пише видання EurActiv з посиланням на Чеський національний центр по боротьбі з організованою злочинністю.
Залишається напруженою і ситуація на польсько-білоруському кордоні. Навесні 2021 року Москва і Мінськ спровокували міграційну кризу. Відтоді Кремль використовує її як інструмент шантажу. Європа безпосередньо звинуватила режими Путіна і Лукашенка в підвезенні до кордону нелегалів з Іраку, Сирії та Афганістану.
“У нашій частині Європи сьогодні кордон перебуває в найбільшій небезпеці як через ризик прямого вторгнення, прямого нападу Росії, так і через очевидну, гібридну загрозу, що триває, з боку Білорусі. Але, звичайно, також можливий і потенційний напад безпосередньо з Білорусі, яка теоретично є окремою, незалежною і суверенною державою. Але, як ми прекрасно знаємо, білоруський режим практично перебуває під повним домінуванням Москви”, — заявив президент Польщі Анджей Дуда.
У середині травня в Національній розвідці США назвали Росію “найактивнішою іноземною загрозою” для виборів президента країни. А наприкінці червня видання Times написало, що НАТО підозрює Росію в мінуванні підводної інфраструктури ЄС у Північному морі.
Читайте також: Країни Євросоюзу і НАТО вважають Росію основною загрозою та інвестують у свою безпеку (ВІДЕО)