На саміті НАТО тема України буде однією з ключових разом із захистом Європи від зростаючої агресії Росії. Саміт стане останнім для генерального секретаря Єнса Столтенберга, у жовтні його замінить прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, повідомляє FREEДОМ.
Історія цього військового альянсу почалася в 1949 році. Тоді делегати 12 країн-засновниць НАТО підписали документ про його заснування. Головна мета — створення альянсу, який забезпечуватиме свободу і безпеку всіх його членів з використанням як політичних, так і військових засобів.
Саміти НАТО проводяться, як правило, у важливі моменти для Альянсу. У більшості випадків готуються до них за пів року-рік. Але можуть збиратися і позапланово. Так сталося 25 лютого 2022 року, наступного дня після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тоді це був екстрений саміт в онлайн-форматі. Через місяць провели ще одну зустріч. Говорили про оборону східної частини НАТО.
“Командувач військ генерал Тод Волтерс активував елементи хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної оборони НАТО. Союзники розгортають додаткові хімічні, біологічні та ядерні засоби захисту для зміцнення бойових груп”, — сказав Столтенберг 24 березня 2022 року.
Далі були засідання в Мадриді та Вільнюсі. Зараз у Вашингтоні відбувається саміт на честь 75-ї річниці Альянсу. Уперше зберуться 32 країни НАТО, включно з Фінляндією та Швецією. А тема України і як їй допомогти побороти російську агресію, — першочергова. В української делегації на саміт великі надії, каже спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук.
“Ми чітко хочемо, по-перше, гарантій нашої безпеки. Я знаю, що таке рішення готується. Воно буде конкретно вимірюватися в грошах і в кількості зброї та оборонних технологіях, які передадуть Україні. Але ми також очікуємо політичних рішень. Я дуже сподіваюся, що таке політичне рішення буде ухвалено, якщо не на цьому, то на найближчому саміті. Але ми хочемо зрозуміти наш шлях до цього рішення”, — заявив він.
Очікується, що Україні на саміті пообіцяють фінансову допомогу — це 40 млрд дол. щорічно. Окрім навчання військових і передачі даних розвідки, також у Німеччині створять спеціальний центр, який слідкуватиме за своєчасним і систематичним надходженням допомоги. Крім того, під час саміту обговорюватимуть витрати на оборону. Члени Альянсу планують збільшити їх до 2% внутрішнього валового продукту (ВВП) кожної держави.
“Усьому Альянсу необхідно збільшити витрати на оборону. Росія продовжує свою жорстоку війну. Ми стали свідками жахливих ракетних обстрілів українських міст, унаслідок яких гинуть ні в чому не винні цивільні особи, зокрема діти. Я засуджую ці жахливі напади. На саміті ми ухвалимо рішення про зміцнення підтримки України”, — заявив Столтенберг.
Так він прокоментував масовану атаку на українські міста 8 липня. Тоді весь світ вразили кадри того, як російська ракета влучає в “Охматдит” — найбільший центр, де лікують дітей з усієї України.
“Численні бесіди з американським президентом Джо Байденом показали мені, що він дуже добре і дуже точно підготував цей саміт із нами. І багато рішень, які будуть ухвалені, були вироблені в тісній співпраці між Німеччиною і Сполученими Штатами. У цьому сенсі це буде дуже успішний саміт”, — зазначив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Україна від саміту очікує підтримки та розуміння свого майбутнього в Альянсі. Низка ЗМІ напередодні зазначила, що прямого запрошення до НАТО Україна поки що не отримає. Однак, за повідомленнями CNN із посиланням на джерела, у проєкті комюніке саміту НАТО буде зазначено, що шлях України до Альянсу визначено як незворотній. Остаточний текст може змінитися, але наявність такого формулювання стане важливим сигналом не тільки для Києва, але й для Москви. Північноатлантичний альянс — на боці України до її перемоги над російськими окупантами.
Читайте також: Розширення НАТО — це не ескалація, а посилення міжнародної безпеки та миру, — Мережко