Безпекова угода, підписана Україною з Польщею, зокрема передбачає створення Українського легіону на території Польщі. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь.
Він нагадав, що Польща — найближчий сусід України, який надавав їй всебічну допомогу з перших днів повномасштабного вторгнення РФ.
Окремо Левусь наголосив на символічності цієї безпекової угоди, підписаної напередодні Вашингтонського саміту НАТО.
“І ось це рішення, яке вирізняє угоду з-поміж інших — створення Українського легіону саме на території Польщі, на чому особливо наголошував президент України Володимир Зеленський. Тобто це, до речі сказати, в певному сенсі відсилання до польської історії, до легіонів поляків, які формувалися за кордоном для боротьби за свободу своєї країни. Дуже символічно — це таке включення в простір символів саме для простих поляків”, — сказав політолог.
Сильною позицією угоди він вважає й той момент, що Польща розгляне можливість передачі Україні щонайменше однієї додаткової ескадрильї МіГ-29.
“І знаєте, все-таки ось цей діалог про те, як допомагати протиповітряній обороні України, дуже, як на мене, це добре, що його включено в цей договір. Туск говорить про те, що немає жодних ілюзій, що це буде досить важко просувати, тому що це в системі НАТО. Але те, що Польща пішла на цей крок і включила ось цю можливість взагалі в угоду — це дуже показово. Хоча, звісно ж, з іншого боку, ми можемо говорити про те, що, наприклад, польська протиповітряна оборона не збивала дотепер навіть ті ракети, які залітали в її повітряний простір. Нехай там малий час для реагування, але, з усім тим, це теж було. Але сам по собі цей зсув та готовність просувати ці інтереси в рамках НАТО — це, як на мене, такий досить показовий момент”, — сказав Левусь.
Політолог вважає, що протиповітряна оборона Польщі змушена зараз працювати досить напружено через масовані ракетні й дронові атаки Росії по території України.
“Це в будь-якому разі випробування. І ілюзії щодо того, що удару може бути завдано й по території Польщі, я думаю, що вже ні в кого й немає. Тим більше, що ми бачимо, що Путін постійно випробовує на міцність, постійно робить провокації”, — сказав Левусь.
У зв’язку з цим він переконаний, що розв’язання цього питання життєво необхідне і для Польщі, і для НАТО.
Читайте також: Київ та Варшава уклали безпекову угоду — пріоритети та заяви сторін (ВІДЕО)
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск 8 липня у Варшаві підписали Угоду про співпрацю у сфері безпеки між Україною та Республікою Польща. Також глава Української держави зустрівся з президентом Польщі Анджеєм Дудою.