75-й саміт НАТО стартував сьогодні, 9 липня, у Вашингтоні. Він триватиме до 11 липня. Основною темою зустрічі лідерів 32 країн стане Україна. А саме — посилення оборони, підтримка зусиль України щодо самозахисту та продовження зміцнення глобального партнерства НАТО, особливо в Індо-Тихоокеанському регіоні. За словами самих членів Альянсу, в спільному комюніке буде зазначено, що шлях України до вступу в НАТО незворотній і стане значним сигналом для Києва і Москви. Водночас раніше заявлялося, що на цьому саміті Україна ще не отримає запрошення до Альянсу, повідомляє FREEДОМ.
Незворотність вступу України до НАТО — це те формулювання, яке дійсно почало дуже багато суперечок серед партнерів США по Альянсу. На цей час делегації спілкуються з приводу того, якими будуть конкретні формулювання і пасажі у фінальному комюніке.
Сенс полягатиме в тому, що Україна стає дедалі ближчою до НАТО, але цього року запрошення вступити до Північноатлантичного альянсу не буде.
Президент України Володимир Зеленський прибув до Вашингтона і розпочав роботу на саміті. Він поклав квіти до пам’ятника жертвам Голодомору в центрі Вашингтона, відповів на запитання радіостанції “Голос Америки” у світлі обстрілу Російською Федерацією дитячої лікарні “Охматдит”.
“Я думаю, що після удару по лікарні “Охматдит” президент США Джо Байден та інші лідери зможуть бути більш потужними та рішучими”, — сказав Зеленський.
Байден заявив, що російські ракетні удари по Україні, зокрема по головній дитячій лікарні в Києві, стали жахливим нагадуванням про жорстокість Росії.
“Вкрай важливо, щоб світ продовжував підтримувати Україну в цей важливий момент, і щоб світ не ігнорував російську агресію”, — зазначив Байден.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс готовий запропонувати Україні не членство, а так званий міст, який складається з п’яти пунктів. По-перше, НАТО створює нове командування в Німеччині з політичними центрами у Східній Європі для того, щоб можна було розподіляти допомогу Україні. По-друге, фінансові зобов’язання перед Києвом — 40 млрд євро військової допомоги планують оголосити союзники по НАТО на наступний рік. Спочатку планувалося, що це формулювання міститиме платежі, що повторюються, на кілька років уперед, але поки вдалося домовитися тільки про наступний рік.
Віцепрем’єр-міністерка України з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина в інтерв’ю “Голосу Америки” заявила, що Україні потрібні засоби протиповітряної оборони (ППО). Щонайменше 10 установок зенітних ракетних комплексів Patriot (“Петріот”) можуть захищати українські міста від російських обстрілів.
Від посла США при НАТО Джуліанни Сміт були отримані сигнали про те, що плануються масштабні оголошення про F-16. Цілком можливо, що в рамках саміту будуть заяви партнерів США по НАТО про надання Україні цих літаків. Коаліція винищувачів була створена ще рік тому в рамках саміту в Хіросімі.
Читайте також: Зеленський розпочав візит до США із вшанування пам’яті жертв Голодомору (ФОТО, ВІДЕО)