НАТО міг би взяти на себе певну відповідальність щодо захисту ядерних електростанцій в Україні, посольств західних країн у Києві тощо. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.
“Захід узагалі повинен подбати про свої інтереси на території України, скажімо, про захист ядерних електростанцій, про захист своїх посольств у Києві, про захист транспорту продовольства, який важливий теж для Заходу, тому що якщо буде підвищення ціни продовольства на світовому ринку, то це означатиме нові потоки біженців з Африки чи Азії, які рватимуться до Європейського Союзу. Є ціла низка таких пропозицій, і я сподіваюся, що НАТО нарешті знайде в собі сили все-таки піти цим шляхом. І я не думаю, що це призведе до того, що натовські війська будуть на фронті, але в тилу України, звичайно, НАТО міг би взяти на себе певну відповідальність за певні об’єкти, за певні завдання. І я сподіваюся, що в якийсь момент все-таки ми перейдемо цей Рубікон”, — сказав політолог.
На його думку, Україна, можливо, вступить до НАТО, коли їй це вже не буде потрібно, оскільки Альянс не приймає до свого складу країни, які перебувають у стані війни. Водночас Умланд дивиться з оптимізмом на вашингтонський саміт НАТО, оскільки західні країни знаходять дедалі більше форматів для допомоги Україні за межами питання її вступу до Альянсу.
“Я думаю, що там будуть, напевно, якісь нові сигнали, нові напрями. І підписання ось цих двосторонніх договорів, по-моєму, це був 18-й такий договір, який Україна зараз підписала з Польщею — це хороший розвиток. І я очікую, що ось ці двосторонні договори, які зараз Україна з окремими країнами підписує, потім будуть перетворені на щось, я б це назвав таке міні- або напівНАТО. Тобто це буде така група країн, яка буде в коаліції з Україною, й буде на себе брати певну відповідальність за військову підтримку, за фінансову, за промислову, технічну підтримку тощо. Тому все-таки тут є просування, я думаю”, — сказав політолог.
Він зазначив, що й Росія зараз бачить прогрес у питанні підтримки України західними країнами.
“Скажімо, за останні пів року було дуже багато нових позитивних для України рішень та документів. І якщо далі так триватиме, це, звісно, гарний розвиток”, — сказав Умланд.
Читайте також: Київ та Варшава уклали безпекову угоду — пріоритети та заяви сторін (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, саміт Північноатлантичного альянсу триватиме з 9 до 11 липня. Крім 32 членів НАТО, у Вашингтон запросили міністрів закордонних справ 35 країн-партнерів, які до блоку не входять. Саміт 2024 року — ювілейний, 75-й. Попередній відбувся у липні 2023 року у Вільнюсі. Тоді Альянс ухвалив рішення, що Україна стане членом блоку без плану дій щодо членства (ПДЧ).