Країни НАТО на саміті у Вашингтоні узгодять суттєвий пакет підтримки України. Саме допомога Києву буде “найнагальнішим завданням” зустрічі, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, маючи на увазі підписання нових двосторонніх угод у сфері безпеки та поглибленої військової оперативної сумісності між Україною та Альянсом, інформує FREEДОМ.
Очікується, що Україна підпише нову угоду з безпеки під час саміту НАТО, який буде проходити з 9 по 11 липня.
Як заявив президент Володимир Зеленський, захід має бути “потужним для України та всіх її партнерів”.
“Працюємо над деталями нових рішень і нових документів, які підпишемо з партнерами. Мають бути хороші речі, зокрема щодо ППО. Також підготовлено нову угоду з безпеки для України. Сильна угода, яка дійсно підтримає, підтримає всю нашу архітектуру безпекових угод. І це те, що гарантуватиме нашу безпеку до вступу України до НАТО — рішення, яке є незворотнім”, — акцентував Зеленський.
Запрошення до НАТО на Вашингтонському саміті Києву чекати не доводиться.
“Ми знаємо, що ми його не отримаємо, тому що Білий дім не готовий до цього”, — сказав Зеленський в інтерв’ю The Philadelphia Inquirer.
Водночас на саміті Альянс оприлюднить конкретні кроки, необхідні для досягнення членства, заявили в американському Держдепі.
Сьогодні союзники по НАТО ведуть переговори про формулювання підсумкової декларації саміту.
“Сполучені Штати і всі союзники по НАТО сказали, що майбутнє України в Альянсі. На цьому саміті ми розгорнемо конкретні шляхи, за допомогою яких НАТО може допомогти Україні захистити себе від російської агресії, побудувати майбутню міць, необхідну для стримування Росії, і здійснити необхідні реформи, щоб зробити себе сильнішим кандидатом на членство в НАТО. Разом це те, що ми називаємо “мостом до членства” в НАТО”, — заявив заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Дуглас Джонс у коментарі “Голосу Америки”.
Союзники по Альянсу на саміті домовляться про значну фінансову підтримку України та про нову військову допомогу, зазначив генсек НАТО Єнс Столтенберг. Йдеться зокрема про посилення протиповітряної оборони країни.
“Надійний потік зброї, засоби, які потрібні — у необхідній кількості та з потрібною швидкістю, і без жодних застережень щодо їхнього використання. Немає причин, чому Захід, союзники по НАТО забороняють використовувати будь-яку зброю проти законних військових цілей де-небудь у Росії. Що Україна мала б отримати? Потужну підтримку і прийняття Альянсом військових цілей України, тобто повне повернення територій. Усе, що менше, було б розчаруванням для українців і підбадьоренням для Путіна”, — наголосив старший науковий співробітник Atlantic Council Єн Бжезинський.
На майбутній зустрічі лідерів Альянс обговорить шляхи побудови практичної співпраці щодо України з Південною Кореєю. Йдеться про оборонну співпрацю, а також обмін новітніми технологіями та секретною інформацією. Крім того, планується заснувати “флагманський проєкт” з медичної освіти для українських військових.
“Північна Корея надає значну військову підтримку агресивній війні Росії проти України. Водночас ми бачимо, як Північна Корея інвестує у свій ядерний і ракетний потенціал. Ми глибоко занепокоєні тим, що в обмін на підтримку, яку Пхеньян надає Росії, Росія допомагає КНДР у її ракетних і ядерних програмах. Тож це просто демонструє взаємозв’язок між нашою безпекою і безпекою Південної Кореї та країн Азійсько-Тихоокеанського регіону. І все це робить партнерство таким важливим”, — сказав генсек НАТО Єнс Столтенберг.
Читайте також: Співпраця НАТО з Південною Кореєю вигідна для гарантування безпеки, — Столтенберг
Як повідомлялося раніше, саміт Північноатлантичного альянсу триватиме з 9 до 11 липня. Крім 32-х членів НАТО, до Вашингтона запросили міністрів закордонних справ 35 країн-партнерів, які в блок не входять. Саміт у 2024-му році — ювілейний, 75-й. Попередній відбувся в липні 2023-го у Вільнюсі. Тоді Альянс ухвалив рішення, що Україна стане членом блоку без ПДЧ.